امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96388
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۷
تعداد بازدید: 131
برای ایالات متحده ، بحران سیاسی در افغانستان به معنای به خطر انداختن یک دهه تلاش برای آماده ساختن این کشور در جهت مقابله با شورشیان طالبان و ...

برای ایالات متحده ، بحران سیاسی در افغانستان به معنای به خطر انداختن یک دهه تلاش برای آماده ساختن این کشور در جهت مقابله با شورشیان طالبان و جلوگیریاز بروز و ظهور گروههای افراطی مانند القاعده است که افغانستان را به تجزیه تهدید می کنند .


،این روزها اوضاع سیاسی و امنیتی در دوکشوری که آمریکا با حمله نظامی به آنها می خواست برایشان آزادی و دموکراسی به ارمغان ببرد ، بسیار آشفته است . از یک سو عراق قرار دارد که با خطر تجزیه و بلعیده شدن توسط گروههای تروریستی طرف است و از سوی دیگر افغانستان که با خطر امنیتی ناشی از برگزار شدن انتخابات پر حاشیه و حرف و حدیث رو به رو است . 

به گزارش پیروان موعود به نقل از افکارنیوز،گرچه اوباما به طور غیر رسمی پای خود را از ماجرای عراق بیرون کشیده و سعی ندارد کمک معقول و قابل توجهی به دولت نوری المالکی کند اماحضور نیروهایش در افغانستان باعث شده که به فکر راهکارهای موثرتری برای رفع اختلافات در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور باشد . 

جان کری روز جمعه وارد کابل شد تا درمورد دو راهکار کاخ سفید درباره انتخابات افغانستان با حامد کرزی ،رییس جمهور، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدی زی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت وگو کند. 
رسانه های غربی و همچنین روزنامه های افغانستان هنوز به دو راهکاری که اوباما برای افغانستان در نظر گرفته اشاره ای نکرده اند اما تحلیلگران بر این عقیده اند تلاش برای تشکیل دولت وحدت ملی و ائتلافی میان سه قدرت موجود در این کشور یعنی حامیان کرزی و دو نامزد ریاست جمهوری دیگر یکی از این راهکارها است و در عین حال جان کری به ستادهای انتخاباتی و کمیسیون انتخابات این کشور نیز اعلام کرده باید راهکارهای لازم برای بررسی و شمارش مجدد آراء در ۸ هزار واحد رای گیری را آغاز کنند . البته سازمان ملل نیز خواستار بررسی و شمارش مجدد آراء شده و حامد کرزی جمعه شب در نهایت با بازشماری ۸ هزار ثندوق رای موافقت کرده است . 

این در حالیست که تعداد آمار صندوقهایی که نامزد معترض انتخابات ، عبدالله عبدالله اعتقاد دارد باید دوباره بازشماری شود ، ۱۲ هزار واحد است و عبدالله روز گذشته باز هم تاکید کرده که تنها در این صورت است که اعلام می کند این انتخابات مشروع و قانونی بوده است . عبدالله عبدالله که در انتخابات چندین سال پیش و زمانی که با کرزی نیز رقابت می کرد ، معتقد بود تقلب گسترده ای در انتخابات توسط کمیسیونهای انتخاباتی صورت گرفته ، این بار نیز معتقد است این خود دولت و کمیسیونهای انتخابات هستند که تقلب بزرگ را انجام داده اند . 

جان کری در این سفر سعی کرد که هر دو نامزد انتخاباتی و حامد کرزی را وادار سازد مراسم تحلیف ریاست جمهوری را تا زمانی که سازمان ملل بتواند صحت انتخابات را تایید کند ،به تعویق بیاندازند اما کرزی در ملاقات خود با وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد که مراسم تحلیف دقیقا در همان روز برنامه ریزی شده یعنی ۱۱ مرداد برگزار خواهد شد . 

تحلیلگران مسایل افغانستان بر این عقیده اندتلاش حامد کرزی برای باقی ماندن در عرصه قدرت و امتیاز گیری از هر دو نامزد انتخاباتی برای داشتن سهم در کابینه شان علت اصلی تلاش او برای فشار آوردن به کمیسیونهای انتخاباتی و احتمالا انجام دادن تقلب در بالاترین سطح بوده است . در حالیکه جان کری به افغانستان رفته تا از احمد زی بخواهد در صورت نهایی شدن پیروزی اش به فکر به راه انداختن دولت ائتلافی در این کشور با عبدالله عبدالله باشد ، حامد کرزی با رفتار خود نشان داده که او هم از کابینه سهم میخواهد.

به گزارش ای بی سی نیوز ، جان کری در دیدار با نماینده سازمان ملل در افغانستان به خبرنگاران بیان کرده : «ما در شرایط بسیار بحرانی ای در افغانستان هستیم . همه رفتار و حرکات ما به مشروعیت حکومت در افغانستان کمک کرده و یا آن را از حالت تعادل خارج می سازد . ما کارهای زیادی باید انجام دهیم .»
برای ایالات متحده ، بحران سیاسی در افغانستان به معنای به خطر انداختن یک دهه تلاش برای آماده ساختن این کشور در جهت مقابله با شورشیان طالبان و جلوگیریاز بروز و ظهور گروههای افراطی مانند القاعده است که افغانستان را به تجزیه تهدید می کنند . 

هم اینک تلاش عبدالله برای تهدید دولت افغانستان در همین راستا اثر گذاری دارد و اگر او بخواهد دولت موازی تشگیل دهد ، مسلما به سرزمین برای حکمرانی خود نیاز دارد و ممکن است تاجیک ها در شمال افغانستان بخواهند با این بهانه استقلال پیدا کرده و یا با بخشهای مرکزی وارد جنگ شوند. این روزها عراق به نماد بسیار بدی از اقدامات و تلاشهای آمریکا در منطقه تبدیل شده است . تروریست ها عراق را بلعیده اند و افغانستان تنها الگویی می تواند باشد که این خاطره را از اذهان مردم بزداید که آمریکا در هر کجا که پا می گذارد با خود شورش و حمله گروههای تروریستی ، جنگ و نا امنی را به ارمغان می برد .

برچسب ها:
آخرین اخبار