امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96396
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس آخرین آمارها، در 11 ماهه سال 92 بیش از 11 درصد چک‌های صادره، معادل 4 ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، براساس آخرین آمارها، در 11 ماهه سال 92 بیش از 11 درصد چک‌های صادره، معادل 4 میلیون و 600 هزار چک به ارزش 45 هزار میلیارد تومان، برگشت خورده که 18 درصد نسبت به سال 91 رشد داشته است.

بانک مرکزی با توجه به این شرایط به فکر ساماندهی چک افتاد. ابتدا در خرداد ماه سال 91 اصلاحیه دستورالعمل افتتاح حساب جاری توسط شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و در قالب بخشنامه‌ای در بهمن ماه همان سال به شبکه بانکی ابلاغ شد.

پس از آن طرح چکاوک که با هدف راه‌اندازی سامانه‌ای جدید و الکترونیکی برای فرایند صدور و وصول چک است، مطرح شد.

از ویژگی‌های این طرح، متحدالشکل شدن همه چک‌ها و قابلیت نقدشوندگی چک در تمامی شعب بانک‌ها با راه‌اندازی سامانه یکپارچه است.

ویژگی دیگر این سامانه انسجام و یکپارچگی آن با سایر سامانه‌های ملی پرداخت، مانند ساتنا و پایا است که علاوه بر تسریع و سهولت فرایند تسویه بین بانکی و واریز وجوه به حساب مشتریان، امکان نظارت و کنترل بر فرایند نقدشوندگی چک و دسترسی به آمار و اطلاعات مربوط به چک‌های برگشتی را به صورت برخط در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد.

به گفته مسئولان بانک مرکزی، از مزایای اجرای طرح چکاوک افزایش سرعت پردازش و نقدشوندگی چک‌‌هاست‌. با این سامانه‌ چک‌ها در دورترین نقاط کشور حداکثر ظرف مدت 24 ساعت وصول می‌شود.

مدیرکل نظام‌های پرداخت بانک مرکزی سال گذشته زمان بهره‌برداری کامل از این طرح مهم را خرداد ماه امسال عنوان کرد که با وجود گذشت 21 روز از آن ماه، هنوز هیچ خبری مبنی بر اجرای آن  اعلام نشده است.

اسفند سال گذشته احمدی دبیر کل بانک مرکزی به فارس گفت: با اجرای این طرح چک‌های صادر شده، در همه شعب بانک‌ها قابلیت نقد شوندگی خواهد داشت و به همین دلیل طی فرایندی باید اقداماتی در جهت راه‌اندازی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انجام شود.

دبیر کل بانک مرکزی تصریح کرد: از طرف دیگر هماهنگی بین بانک‌ها برای وصول چک‌‌ها از لحاظ نرم‌افزاری و سخت افزاری باید صورت گیرد و این مسائل مقداری زمان‌بر خواهد بود، استقرار کامل این طرح نیازمند همراهی بانک‌ها و مردم است.

به گزارش فارس، راه‌اندازی چکاوک می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در زمینه صدور چک بلامحل را برطرف کند و به طور قابل توجهی از میزان تشکیل‌ پرونده در دادگاه‌ها و دادسراها بکاهد. با توجه اهمیت و تاثیرگذاری این طرح، تلاش بیشتر مسئولان بانکی و بانک مرکزی برای استقرار آن بسیار ضروری است.

انتهای پیام/آ
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها