امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96397
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۵
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به قول کارشناسان انرژی یکی از راهکارهای دور زدن تحریم های نفتی صادرات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به قول کارشناسان انرژی یکی از راهکارهای دور زدن تحریم های نفتی صادرات فرآورده‌های اصلی مورد نیاز در جهان به جای صادرات نفت خام است.

این کارشناسان معتقد هستند اگر کشورهای اروپایی و آمریکا موجبات تحریم نفت خام ایران را فراهم کردند تا از این طریق به اقتصاد ایران ضربه بزنند می توان با تولید فراورده های نفتی و صدور آن به جای نفت خام کشورهای جهان را به خود وابسته کرد.

یکی از اقداماتی که چندین سال است صنعت نفت ایران در پیش گرفته و پس از تحریم نفت خام ایران نیز به طور جد در حال پیگیری است خرید و احداث واحدهای پالایشی در دیگر کشورهای جهان است.

در این گزارش به عنوان نمونه به برخی از این واحدهای پالایشی که در چندسال اخیر قرار بود توسط صنعت نفت ایران خریداری و یا احداث شود اشاره می کنیم.

*از "بتی کورون" فرانسه تا پالایشگاه هایی در یونان و ایتالیا

در سال 2012 میلادی همزمان با تشدید تحریم های نفتی ایران شرکت ایرانی "تدبیر انرژی" پیشنهادی را برای خرید پالایشگاه نفت "بتی کورون" در فرانسه ارائه کرد. این پالایشگاه در مالکیت شرکت ورشکسته "پتروپلس" سوئیس است.اما با کارشکنی های مقامات فرانسوی شرکت تدبیر انرژی که در فهرست تحریم های ایران نبود نتوانست مالکیت این پالایشگاه را کسب کند.

در همان سالهای یک مقام مسئول نفتی خبر داد: ایران در حال‌خرید دومین پالایشگاه ورشکسته‌اروپایی است.

در عین حال شرکت ایرانی تدبیر انرژی که تقاضای خرید پالایشگاه "بتی کورون" از شرکت فرانسوی پتروپلاس را داشت، علیرغم آنکه در فهرست تحریم اتحادیه اروپا قرار نداشت اما با کارشکنی های آمریکا و دولت فرانسه در خرید این پالایشگاه با مشکلات عدیده ای مواجه شد البته این شرکت ایرانی کماکان به عنوان یک خریدار مطرح است.

این مقام نفتی افزود: این شرکت ایرانی در کنار خرید پالایشگاه بتی کورون، اقداماتی را برای خرید دومین پالایشگاه اروپایی در یونان هم آغاز کرده است.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه شرایط شرکت انرژی تدبیر برای خرید پالایشگاه دوم در یکی از کشورهای اروپایی مهیا است،گفت: در حال حاضر شرکتهای دیگری از ایران د مناقصات خرید پالایشگاه نفتی در ایتالیا نیز شرکت کرده اند که امیدواریم ایران بتواند در کنار پالایشگاه فرانسوی به پالایشگاه های خارجی دیگر نیز دست پیدا کند.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است تا قبل از اتمام دولت دهم شرکتهای ایرانی توانمند به دنبال خرید پالایشگاه های ورشکسته اروپایی بودند.

*افزایش صادرات فراورده به جای نفت خام

یکی از سیاست هایی که سالها است به عنوان منویات مقام معظم رهبری بوده و هست افزایش صادرات فراورده های نفتی به جای نفت خام است به طوری که مقدمات این کار با احداث واحدهای جدید پالایشی در کشور آغاز شد و پس از تحریم نفتی ایران از سوی مسئولان وقت وزارت نفت ایران نیز مورد توجه قرار گرفت.

به همین ترتیب علاوه بر احداث واحدهای جدیدپالایشی در ایران احداث واحدهای پالایشگاهی جدید در برخی از کشورهای منطقه با مشارکت فعالان صنعت نفت ایران آغاز شد که در ادامه به برخی از این واحدهای پالایشی اشاره می شود.

پالایشگاه الفروقلوس

قرار بود این پالایشگاه در سوریه و با ظرفیت پالایش روزانه 140 هزار بشکه نفت خام احداث شود که با نا امنی سوریه پس از حمله گروهک های تکفیری به این کشور عملا  عملیات احداث این پالایشگاه متوقف ماند.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است که پس از بازگشت نسبی آرامش به این کشور قرار است احداث این پالایشگاه از سرگرفته شود.

سهم ایران در احداث این پالایشگاه 26 درصد، ونزوئلا 33 درصد،سوریه 15 درصد و مابقی نیز در اختیار مالزی است که البته که این کشور سهام خود را واگذار کرده است. قرار بود در سال 1392 ساخت این واحد پالایشی آغاز شود.

پالایشگاه کداح

این پالایشگاه در مالزی واقع شده است و ایران در احداث این پالایشگاه 30 درصد و مالزی نیز سهم 70 درصدی دارد.

براساس این گزارش، این پالایشگاه با ظرفیت پالایشی روزانه 250 هزار بشکه در روز احداث می شود و تامین خوراک این واحد پالایشی در اختیار مالزی است.

پالایش جوهور

این پالایشگاه نیز در جنوب مالزی و با ظرفیت 120 هزار بشکه نفت خام و با مشارکت 30 درصدی ایران و 70 درصدی مالزی احداث می شود.

براساس این گزارش، مشکل اصلی احداث این واحد پالایشی تامین خوراک است که براساس رایزنی های انجام شده ایران قرار است تامین خوراک این واحد را برعهده بگیرد.

پالایشگاه بتتن

این پالایشگاه در اندونزی و با ظرفیت 150 هزار بشکه نفت خام در روز احداث می شود، در دو فاز اجرا خواهد شد که سهم ایران در احداث آن 40 درصد، مالزی 20 درصد و اندونزی نیز سهم 40 درصدی دارد.

براساس این گزارش، مطالعات امکان سنجی اولیه و تکمیلی برای احداث این واحدپالایشی انجام شده است اما مشکل اصلی نیز در احداث این پالایشگاه تامین خوراک است و ایران نیز تامین خوراک این واحد پالایشی را تقبل کرده است.

احداث 6 پالایشگاه کوچک ایرانی در آفریقا

این گزارش اضافه می کند آنچه در بالا آمد تنها بخشی از وضعیت احداث پالایشگاه در خارج کشور توسط متخصصان صنعت نفت ایران است که باید گفت با دستیابی متخصصان ایرانی به دانش فنی ساخت پالایشگاه های کوچک،بخش خصوصی نیز قرار است در قاره آفریقا اقدام به ساخت 6 پالایشگاه کوچک کند.

بر این اساس، تفاهم نامه هایی با برخی از دولت های آفریقایی امضا شده است و حتی جانمایی محل احداث این پالایشگاه های نفت هم آغاز شده است.

براساس گفته های حسن خسروجردی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ظرفیت تمامی این پالایشگاه ها از 10 تا 20 هزار بشکه نفت خام است.

براساس برنامه ریزی انجام شده خوراک مورد نیاز این پالایشگاه ها به طور صددرصد از ایران تامین می شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها