امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96514
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شرکت لندنی دستی رباتیک ساخته که می‌تواند بهترین شیوه گرفتن اجسام را تشخیص ...

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شرکت لندنی دستی رباتیک ساخته که می‌تواند بهترین شیوه گرفتن اجسام را تشخیص دهد.

به گزارش یورونیوز، این محصول که «دستِ زبردست» (Dexterous Hand) نام گرفته، در نوک انگشتان حسگر فشارسنج دارد تا میزان نیروی لازم را نیز اندازه بگیرد.

محققان زیادی در سراسر دنیا سرگرم کار بر روی دست‌های رباتیک هستند اما این نمونه، به گفته سازندگانش، در زمینه هوش مصنوعی گام مهمی به جلو است.

«ریچ واکر»، مدیر شرکت شدو ربات در انگلیس گفت: هدف ما این بود که دستی هوشمند طراحی کنیم که قادر باشد حس کند. از این رو حسگرهایی در نوک انگشتان قرار دادیم که توان درک نحوه تماس این ربات با اشیا را دارند. چند دوربین سه بعدی هم به آن افزوده‌ایم تا ربات اشیاء اطرافش را ببیند و دریابد چگونه آنها را بگیرد و استفاده کند.

دوربین‌های سه بعدی به دست زبردست امکان می‌دهند تا اشیا را بررسی کند؛ سپس نرم‌افزار نحوه قرار گرفتن انگشتان را محاسبه و بهترین حالت برداشتن شیء را پیدا می‌کند و همزمان حسگرهای فشارسنج به صورت مستمر بر پایداری حالت دست نظارت دارند.

ریچ واکر افزود: فناوری متن باز یا اوپن سورس این دست، به دیگر محققان و برنامه نویسان شانس این را می‌دهد که دست زبردست را با نیازهای خود تطبیق دهند.

ریچ واکر گفت: محققان با مطالعه این دست به ساخت نسل بعدی پروتزها می‌اندیشند برای مثال می‌خواهند ببینند سامانه‌های واسط مغز و رایانه چگونه می‌توانند این دست رباتیک را کنترل کنند. همچنین این دست در مواردی که امکان حضور انسان منتفی است به کار می‌‌آید.

برای مثال اگر در عملیات تجسس یا نجات از ربات استفاده شود، این ربات اکنون می‌تواند اشیاء را در صورت نیاز برداشته و از سر راه کنار بزند.

به گفته محققان، بعید نیست آن روزی که یک ربات با جهان پیرامون به نحوی در تعامل باشد که تاکنون تنها در فیلم‌های علمی– تخیلی دیده شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها