امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96601
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، در ابتدای این کتاب که از سوی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، در ابتدای این کتاب که از سوی سمیه حاجی‌اسماعیلی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده گردآوری شده است سخنانی از آیت‌الله جوادی آملی در دیدار اعضای شورای علمی همایش مادری در محل بنیاد اسراء با موضوع «مادری؛ طلیعه حیات طیبه» و در ادامه گفت‌وگوهایی با حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیبی‌تبار، دکتر کرمی، فریبا علاسوند، دکتر فرهمندپور، دکتر صادقی فسایی، دکتر هاشمی، حجت‌الاسلام بستان، دکتر مهدوی، دکتر جوادی‌یگانه، دکتر جان‌بزرگی، حجت‌الاسلام آذربایجانی و دکتر خنیفر آمده است.

این کتاب به موضوعاتی از جمله مادری در نظام معنایی اسلام، مادری در ادبیات فقهی و حقوقی، بازنمایی مادری در ادبیات و هنر معاصر ایران، قدرت مادری و چالش‌های فرارو، مادری سنتی و مدرن، تحولات ساختاری و ولی‌گری، مادری و فرصت‌های فرارو، تحولات مادری و عوامل آن، اشتغال و مسئله‌ مادری، بازنمایی مادری در رسانه، مادری از منظر روان‌شناسی، مادری و تربیت دینی و مادری و نظام آموزش پرداخته است.

گردآورنده در پیش‌گفتار این کتاب آورده است: در دهه‌های اخیر، تغییر در ساختار و دگرگونی در نظام معنایی حاکم بر بینش و کنش افراد، تحولات گسترده و پردامنه‌ای را پدید آورده و تأثیراتی ژرف در نهادهایی چون خانواده گذاشته است. از جمله این تحولات، می‌توان به تغییر در نگرش‌ها و دگرگونی‌هایی که در نقش‌های جنسیتی و مسئولیت‌های اجتماعی رخ داده است، اشاره کرد؛ تحولاتی که در نقش «مادری» نیز تأثیر گذاشته و آن را با مشکلات و تنگناهایی جدید روبه‌رو ساخته است. بدین منظور با کارشناسان این عرصه مصاحبه‌هایی صورت گرفت و در این گفت‌وگوها مباحثی مطرح شد که از جایگاه مادری در متون و فرهنگ اسلامی و ایرانی آغاز می‌شود و تا چالش‌های مادری و نقد سیاست‌ها، قوانین و برنامه‌ها امتداد می‌یابد.

از نگاه گردآورنده از وجوه تمایز این مجموعه با آثار دیگر آن است که برخی ارتکازات عمومی را به نقد و چالش می‌کشد، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران نهادهای ذی‌ربط را با ابعادی مغفول از موضوع آشنا می‌سازد و زمینه‌ای فراهم می‌کند تا پژوهش‌گران و دانشگاهیان، پروژه‌های پژوهشی جدیدی را در این باره دنبال کنند.

چاپ نخست این کتاب با شمارگان 2000 نسخه، 296صفحه و بهای 80 هزار ریال از سوی انتشار دفتر مطالعات و تحقیقات زنان در دسترس علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/2258/و/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها