امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96606
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در ابتدای این دیدار صمیمانه با شاعران و ادیبان پارسی زبان از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در ابتدای این دیدار صمیمانه با شاعران و ادیبان پارسی زبان از کشور های مختلف، ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم گفت: خوشحال هستیم که بهانه تشکیل جمع ما زبان فارسی است؛ زبانی که سال های طولانی و تا به همیشه نشانه فرهنگ، اخلاق و زیباشناختی است.

مومنی در ادامه زبان را  وسیله اندیشیدن خواند و بیان داشت: زبان صرفا وسیله تکلم نیست و وسیله اندیشیدن هم هست. متاسفانه در زمان ما تهاجم به زبان فارسی و تهاجم فرهنگی بسیار بوده است. زمانی قلمرو زبان فارسی از شبه قاره تا بخش هایی از اروپا بود؛ اما امروزه بخش هایی از آن کاسته شده است. 

رئیس حوزه هنری با ابراز نگرانی  از این که متولیان  زبان فارسی متوجه و آگاه به این تهاجم نیستند، اضافه کرد: امیدواریم این گردهمایی ها باعث شود ما با کسانی که با این زبان سر و کار دارند و بدان تکلم می کنند آشنا شویم تا وظایفه خود را نسبت به این زبان بدانیم. ان شاءالله امیدوار هستم در شرایط امروزی بزرگان و پرچمداران و سرداران زبان فارسی که شما هستید و ما وظیفه خود را دریابیم و در این راه موفق شویم.

 

وی در مورد شب شعر در محضر مقام معظم رهبری گفت: رهبران ایران در دوران جمهوری اسلامی هم حضرت امام خمینی(ره)  و هم حضرت آیت الله خامنه ای در کنار دیگر فضایل و حسن هایی که دارند از ادیبان هستند و به زبان اهتمام خاصی می ورزند. 

مومنی شریف با بیان این که حضرت آیت الله خامنه ای در سال های اخیر نگران زبان فارسی بوده اند، تاکید کرد: ایشان این نگرانی را بارها اعلام کرده اند. البته ما در کنار این نگرانی ها ناامید هم نیستیم. امروز در کشور های مختلف زبان فارسی بسیار رواج پیدا کرده است. در سوریه و در زیر آتش و جنگ، زبان فارسی بسیار گسترش پیدا کرده است. در لبنان هم  وضعیت همینطور است تا جایی که امروز در یکی از دانشگاه ها بالای سه هزار نفر دانشجو در حال خواندن زبان فارسی هستند. در اروپا هم وضعیت زبان فارسی  به همین صورت است. بنده اخیرا گزارشی داشته ام از گروهی در اکراین که یک کمپین حلقه ای ایجاد کرده اند که هزار نفر به عنوان علاقه مندان زبان فارسی در آن فعال هستند.

وی با اشاره به معنای زبان فارسی گفت: عاملی که می تواند زبان فارسی را در دنیای امروز دوباره رواج بدهد معنایی است که زبان فارسی حامل آن است که پیام احترام به انسان ها، احترام به عزت انسانی، پیام محبت و همه انسان ها را با هم دیدن. این زبان کجا و زبانی که مبلغ اندیشه ای ست که میگوید «مشکل من نیست مشکل توست!» کجا.

رئیس حوزه هنری همچنین در معرفی اجمالی از حوزه هنری  گفت: حوزه هنری در آستانه انقلاب اسلامی تشکیل شده است و قرار بوده جایی باشد که اولا نظر انقلاب و نهضت جدید درباره هنر و ادب را بیان کند و دوم خودش مبلغ و بیانگر اندیشه هایی باشد که نهضت انقلاب اسلامی پدید آورده و حامل آن است. 

وی ادامه داد: جامعه دینی ما بیش از 200 سال بود که با هنر جدید و شاخه های جدید آن ارتباطی نداشته و دلیلش هم این بود که پیامی که هنر جدید منتقل می کرد پیامی بود که در مقابل دین، ضد اخلاق و ارزش های معنوی جامعه بود. لذا وقتی که نهضت جدیدی پیش آمد و انقلاب اسلامی ظهور کرد، لازم بود مردم از جمله هنرمندان بدانند چگونه باید با این نهضت ارتباط برقرار کنند. 

مومنی شریف با اشاره به تولیدات حوزه هنری و تاثیر آنها در جامعه اسلامی ایران تصریح کرد: خوشبختانه حوزه هنری موفق شد در همان قدم های اول آثاری را  تولید کند که مورد توجه جامعه قرار بگیرد. مثلا در حوزه سینما، فیلم هایی که در حوزه هنری ساخته شد به گونه ای بود که در مساجد به نمایش در آمدند.

وی اضافه کرد: در حوزه هنری هنر در خدمت دین قرار گرفته است. 

رئیس حوزه هنری  با تاکید بر این که هنر و ادبیات نوینی در ایران ایجاد شده است، بیان داشت: در حوزه ادبیات عمده بزرگان شعر امروز فارسی در ایران از حوزه هنری برخاستند و یا کسانی بودند که در حوزه هنری فعالیت کردند. ما شاهد ایجاد ادبیات و هنر نوینی در ایران هستیم. مکتب ادبیات انقلاب اسلامی در حال حاضر در کشور ما جایگاه متمایزی دارد و حوزه هنری در این مورد تآثیر بسزایی در تشکیل و ایجاد این ادبیات داشته است.

مومنی شریف با اشاره به جایگاه آموزش درحوزه هنری، گفت:  حوزه هنری در کنار کارهای ادبی و هنری آموزش و تربیت هنرمندان جوان را در دستور کار خود دارد. و این امر در حوزه های مختلفی چون سینما، ادبیات و پژوهش در سطح کشور مشهود است.

وی همچنین در پایان اعلام کرد: قرار است به همت دفتر آفرینش های ادبی توجه بیشتری به زبان اردو در حوزه هنری صورت گیرد و آثار ادبی و هنری این نهاد انقلابی به زبان اردو ترجمه گردد. 

در این دیدار سید فضل الله قدسی شاعر افغان در سخنانی عنوان کرد: آبشخور فکری و هنری فردی مانند من در حوزه هنری بوده و این برای من مایه افتخار است. البته از سال 61 تا سال 66 که من در حوزه بودم چیزی به نام ادبیات مقاومت وجود نداشت و حوزه ما را بسیار به این موضوع تشویق می‌کرد. در همین فضا استعدادهای جوان مهاجر خود را آماده کردند و توانستند تا به امروز شعر مهاجرت را به شعری تاثیرگذار مبدل کنند.

وی افزود: ظرفیت حوزه هنری را می‌شود فرا مرزی کرد و قابلیت آن را از مرزهای ایران بیرون برد تا سایر فعالان فرهنگی در کشورهای دیگر نیز از ظرفیت حوزه استفاده کنند.

کمیل قزلباش دیگر شاعر حاضر در این مراسم نیز در سخنانی فارسی را زبان تاریخ و فرهنگ معرفی کرد و خواستار معرفی ادبیات معاصر فارسی از جمله ادبیات دفاع مقدس به زبان اردو شد.

همچنین فرزانه خجندی، آنا برزینا و ظهیر احمد صدیقی برای حاضرین شعر خوانی کردند.

شایان ذکر است، 20 شاعر پارسی زبان از کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان، هندوستان، پاکستان و روسیه روز شنبه 21 تیر ماه با مقام معظم رهبری دیدار خواهند داشت و بعد از آن نیز روز یکشنبه 22 تیر ماه در تالار سوره شهر اصفهان نخستین روز از همایش شاعران پارسی زبان برگزار می شود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها