امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96674
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، میزگرد لزوم ترویج عفاف و حجاب با حضور فرشته روح افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و معصومه حکیمیان معاون فرهنگی بسیج ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، میزگرد لزوم ترویج عفاف و حجاب با حضور فرشته روح افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان و معصومه حکیمیان معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد، در این میزگرد چالش‌های حوزه عفاف و حجاب و خلأهای ترویج عفاف و حجاب در جامعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، مشروح بخش دوم این میزگرد در ادامه آمده است:

انتقاد از عملکرد هنرپیشه‌های زن سینمای کشور

فرشته روح افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در این میزگرد با بیان اینکه شاید دستگاه‌های اجرایی نمی‌خواهند مسئولت اجرایی را بپذیرند نسبت به عملکرد یکی از بازیگران زن سینمای ایران در یکی از جشنواره‌های خارج از کشور گفت: این خانم به نمایندگی از جمهوری اسلامی و با بودجه جمهوری اسلامی به این سفر رفته بود و کاری که وی انجام داد، اشتباه نیست، آدم نمی‌تواند اشتباه این مدلی داشته باشد و اشتباه با یک آقا دست بدهد، این اشتباه نیست بلکه یک سبک زندگی و مسیر است.

وی ادامه داد: اگر اسلام چنین چیزی را اجازه داده است بهتر است این خانم مرجع تقلید خود را معرفی کند، چرا که قرآن حد و حدود قائل است اگر اسلام اجازه می‌دهد هر پیرمردی که هم سن و سال پدر بزرگان ما است با او دست بدهیم باید در قرآن هم به آن اشاره می‌شد نباید مرز قرآن را با رفتارهای سلیقه‌ای بشکنیم.

این عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان افزود: امروز این رفتار تحت عنوان پدربزرگ اتفاق می‌افتد و فردا تحت عناوین دیگر مانند برادر و بچه و ... این خانم الگوی جوانان ما است و اگر وزارت ارشاد مسئولیت رفتار هنرمندان سینما را نمی‌پذیرد حداقل اجازه بازی در فیلم‌ها و سریال‌ها را به اینگونه بازیگران ندهد.

مسئولان و دستگاه‌های اجرایی دغدغه عفاف و حجاب ندارند

روح افزا خاطرنشان کرد: ممکن است دستگاه‌های متولی مانند وزارت کشور بتوانند یک بخشنامه در بخش عفاف و حجاب تدوین کنند اما بیشتر بحث عفاف و حجاب اجرایی نیست و باید قبول کنیم که متأسفانه دغدغه دین نداریم، همانطور که وقتی دشمن به مرزهای ما رسید اما نتوانست حریف رزمنده‌های ما شود و ما توانستیم آنها را پس بزنیم، هم اکنون نیز اگر تمام دنیا با تمام نیروهایشان به مرزها نزدیک شوند اگر اراده کنیم در مقابل آنها می‌ایستیم و آنها را شکست می‌دهیم، اما متأسفانه اراده ما در موضوع عفاف و حجاب ضعف دارد و دستگاه‌های اجرایی و مسئولان نسبت به این موضوع دغدغه کمتری دارند.

خانواده‌ها بلا و آفت بدحجابی را در خانواده‌ها احساس می‌کنند

وی با بیان اینکه مردم بلا و آفت بدحجابی را در خانواده‌ها احساس می‌کنند، افزود: متأسفانه زنان ما تشویش دارند که آیا همسران آنها به خودشان تعلق دارند یا خیر و برعکس، غرب هم اکنون در زمینه‌ بی‌حجابی و بی‌عفت به انتهای خط رسیده و آنها خیلی خسته‌تر از چیزی هستند که تصور می‌کنیم، راه رفته اشتباه غرب را چرا ما باید دوباره طی کنیم؟ متأسفانه کتابی نداریم که اثرات روحی و روانی بدحجابی بر روی زنان، مردان و کودکان را تبیین کرده باشد و با نگاه روانشناسی و جامعه‌شناسی به این موضوع پرداخته باشد.

در ادامه حکیمیان معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان با بیان اینکه واقیعت‌هایی در کف جامعه حضور دارند که همه شاهد آن حقایق هستند، گفت: اینکه برخی از دستگاه‌ها در این زمینه کوتاهی کرده و می‌کنند و اینکه احساس مسئولیت به اندازه لازم در رابطه با حفظ فرهنگ دینی و ملی برای افراد جامعه ایجاد نشده است کاملا درست است ولی حالا باید چه کرد؟

تقویت حس مالکیت راهکار دفاع از حجاب

وی افزود: به اعتقاد من اگر بخواهیم چند نکته مبنایی و اثربخش را بیان کنیم چند کار باید صورت گیرد: اول اینکه مردم از چیزی مراقبت می‌کنند که در قبال آن احساس مالکیت داشته باشند، برای ایجاد احساس مالکیت در فرزندان کشورمان نسبت به فرهنگ ملی و دینی و حتی احساس مالکیت در قبال خودشان کوتاهی کرده‌ایم یعنی دختر جوان ما نسبت به فرهنگ دینی و ملی خود حس مالکیت ضعیفی دارد و او چون حس مالکیت ضعیفی دارد برای حفظ این پدیده تلاش نمی‌کند.

معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان ادامه داد: تقویت حس مالکیت باید از زمانی که فرزندان به مهد کودک می‌روند به آنها‌ آموزش داده شود گاهی اوقات متأسفانه برای اینکه جلوی خطری گرفته شود اشتباه بزرگتری را مرتکب می‌شویم.

«یا من فرهنگ کشور را می‌سازم یا هیچکس» به یک آرمان عمومی تبدیل شود

حکیمیان افزود: باید مردم ما به این اعتقاد برسند که کشورمان را یا خودمان می‌سازیم یا هیچکس و اگر همه این فکر را بکنند اثربخش خواهد بود البته این یک آرمان است اما با تلاش قابل دسترسی است و گام به گام می‌توان به این آرمان رسید که برای ارتقای فرهنگ عمومی کشورم یا من گام برمی‌دارم یا هیچکس در این صورت بدون اینکه ما هزینه‌های هنگفتی را صرف کنیم پله‌های ترقی فرهنگ عمومی را طی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی کلید موفقیت و راهگشا است گفت: بخشی از فرهنگ عمومی عفاف و حجاب است و از سوی دیگر نکته‌هایی که رهبر معظم انقلاب در خصوص سب زندگی مطرح کردند یک گنج واقعی است که در هر کشوری اجرا شود آن کشور به موفقیت‌های بزرگی می‌رسد.

در ادامه روح افزا با بیان اینکه ایجاد دغدغه اینکه یا من فرهنگ کشور را می‌سازم یا هیچکس زمان بر است، گفت: آیا افراد جامعه نمی‌توانند از خودشان شروع کنند و هویت خود را حفظ کنند، یعنی متأسفانه زنان ما باید تحت عمل‌های جراحی زیبایی قرار گیرند تا دیده شوند، آیا والدین نمی‌خواهند به فرزندان خود بگویند در معرض چه آسیب‌هایی قرار دارند؟ چرا حفاظت از خود را به فرزندانمان یاد نمی‌دهیم؟

اجازه ندهیم جوانان و خانواده‌ها در آتش بدحجابی بسوزند

حکیمیان با تأیید این موضوع گفت: در حوزه فرهنگ باید مورد دیگری را نیز فرهنگ‌سازی کنیم: وقتی جایی یک مزیت مادی داده می‌شود همه دوست دارند اول این مزیت به خودشان برسد ولی جای یک موضوع خالی است و آن این است که در موضوعات فرهنگی و معنوی هم، همه بگویند:«اول خودم» و اگر ما این موضوع را نهادینه کنیم بخشی از مشکلات حل می‌شود.

روح افزا در ادامه خاطرنشان کرد: باید دقت  کنیم حجاب تنها پوشش نیست چراکه متأسفانه نگاه ، رفتار، اختلاط و صحبت را کنار گذاشتیم و تنها به پوشش معطوف شدیم، چرا متوجه نیستیم بی‌حجابی نوعی آتش است که باید خود را در برابر آن محافظت کنیم.

تبیین آتش باری‌های فرهنگی دشمن برای مردم

حکیمیان ادامه داد: در این حوزه کار زیاد انجام شده اما کار هوشمندانه کم انجام شده است، بیشتر کارها شعار، مانور و جلسات نمایشی بوده، ملت ما خوش استعداد و باهوش هستند و چون ملت باهوشی داریم اگر بحث خوب تبیین شود و آتش‌باری‌های دشمن به درستی تبیین شود مردم راه را خودشان تشخیص می‌دهند و مهم این است که گاهی اوقات هجوم به قدری گسترده است که افکار و اندیشه‌های فرد زیر هجوم دشمن گم می‌شود و فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند که با خود بگوید به کجا می‌روم؟ هم اکنون بخشی از جوانان ما به طور گسترده زیر بمباران هجوم فرهنگ منحطی هستند اما احساس خطر نکردند.

غفلت سینما و هنر از عفاف و حجاب

وی با اشاره به اینکه ابزار هنر در این زمینه بسیار تأثیرگذار است، گفت: سینما و تلویزیون ما می‌توانست کمک خوبی در این زمینه کند، رسانه ملی در حد بضاعت تلاش کرده است خوب کار کند اما سینما و سایر ابعاد هنری ما کاری برای حفظ فرهنگ دینی و ملی ما انجام ندادند، سینما به عنوان بچه‌ای که از هالیوود زاده شده است با توجه به فرهنگ غنی کشورمان این امکان را دارد که روش هالیوود را دنبال نکند و برای خودش روشی داشته باشد.

معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان افزود: گاهی دیده می‌شود کپی کارهای هالیوودی در کشور  ساخته می‌شود که ضعف بزرگتری است، فرهنگ ما در زمینه فرهنگی بسیار غنی است، جامعه هنری ما به اندازه کافی در قبال فرهنگ دینی و ملی احساس مسئولیت نکرده و وظیفه خود را هم به خوبی انجام نداده است.

وی ادامه داد: محصولاتی که در قالب ماهواره با هزاران دلار سخاوتمندانه از سوی سیاستمداران صهیونیستی هزینه می‌شود و برای سرگرمی ملت ایران صرف می‌کنند از لحاظ مبانی فرهنگی بسیار سخیف هستند چراکه ترویج ابتذال در هیچ جای دنیا ارزش محسوب نمی‌شود و حتی حاضر نیستند بسیاری از محصولات را در کشور خودشان نیز پخش کنند.

حکیمیان خاطرنشان کرد: اما آنها تولیدات سخیف خود را در کشورهایی مثل ایران پخش می‌کنند که بخشی از آن به ما برمی‌گردد که مردم را هشیار نکردیم و عده زیادی در دام این آتش زندگی خود را می‌سوزانند تا ما به هشدار برسیم.

نباید برای اصلاح وضعیت عفاف و حجاب به سیاستمداران امیدوار بود

وی تصریح کرد: در حوزه ارتقای فرهنگ عمومی، در حوزه عفاف و حجاب و سبک زندگی ما باید بر روی یک خط حرکت کنیم، خدا، مقام معظم رهبری و مردم. اگر بتوانیم با تکیه بر مردم کف جامعه کاری را انجام دهیم، انجام داده‌ایم و نباید در این زمینه به مسئولان و سیاستمداران امید زیادی داشت چراکه نمی‌توانیم افرادی را که خودشان را به خواب زده‌اند بیدار کنیم اما اگر بتوانیم آحاد جامعه را نسبت به حجاب مسئولیت‌پذیر کنیم گام مؤثری را برداشته ایم.

در ادامه این میزگرد روح افزا عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به همایش‌ها و کارهای تبلیغاتی و بی فایده در زمینه ترویج عفاف و حجاب گفت: یکی از کارهایی که برای ترویج عفاف و حجاب مطرح می‌شود برگزاری همایش است اما وقتی مردم دردی را احساس نکنند در همایش حاضر نمی‌شوند و در صورت حضور چه چیزی را می‌خواهیم به آنها منتقل کنیم.

لزوم پاسخگویی به شبهات و سؤالات جوانان

وی افزود: من با پرداختن به سابقه تاریخی عفاف و حجاب موافق هستم اما الان جوانان ما می‌پرسند: در آن زمان حجاب به آن صورت تعریف شده بود ولی من هم اکنون من نمی‌خواهم به آن روشی زندگی کنم، باید به این سؤالات پاسخ داده شود و با نشان دادن جامعه غربی و نشان دادن مشکلات و جایگاه و هویت زن غربی اهمیت حجاب را برای جوانان تبیین کرد و به شبهات و سؤالات آنها پاسخ داد.

این عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان اظهار داشت: زن در غرب متأسفانه موجود دست دومی شده است که با هم مسابقه می‌‌گذارند تا فقط دیده شوند و نتیجه این می‌شود که فرزندان آنها هویت خود را نمی‌شناسند و برای انتقام از وضعیتی که در آن گرفتار شده اند جنایتهای سهمگینی را مرتکب می‌شوند.

روح افزا تصریح کرد: مدل لباس‌های عروسی، کفش‌ها، پوشش لباس‌های ما و حتی لوازم آرایش ما از کجا می‌آید؟ قبلا شاید زیبایی انگشتر طراحی شده بومی بود اما الان زیبایی‌ها بومی نیست و این‌ها هجمه‌هایی است که وارد می‌شود و برای جوانان ما کلاس‌های الکی تعریف کردند.

فرهنگ فاطمی ظرفیت جهانی شدن دارد

وی با انتقاد از اینکه زندگی و سیرت حضرت زهرا(س) در تربیت فرزندان مغفول مانده است، گفت: چرا سلوک حضرت زهرا (س) و رفتار ایشان با حضرت علی (ع) به فرزندان ما آموزش داده نمی‌شود آیا این آدرس‌ به بچه‌ها داده شده است که زندگی عاشقانه این بزرگواران می‌تواند الگوی زندگی و چراغ هدایت آنها باشد؟ آیا جنبه‌های مختلف زندگی حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) به فرزندانمان آموزش داده ایم؟ کدام الگو وارد زندگی ما شده و چقدر عشق ورزیدن حضرت زهرا به حضرت علی به فرزندان ما آموزش داده شده است؟

این عضو شورای فرهنگی زنان افزود: تبیین فکری و فرهنگی عفاف و حجاب کار فرهیختگان است، آیا درد ما در دنیای فعلی این است که دختران ما در ورزشگاه‌ها سوت و کف بزنند؟ محیط اختلاط محیطی است که اسلام آن را پیشنهاد می‌دهد؟ آیا اینکه دختران و زنان هیجانات خود را به نامحرمان نشان دهند اسلامی است و حق زن ایرانی است؟!

در ادامه حکیمیان معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان اظهار داشت: فرهنگ فاطمی و سبک زندگی حضرت فاطمه(س) هم ظرفیت جهانی شدن دارد و هم جهان استعداد فاطمی شدن دارد.

وزرا و مسئولان اگر گره‌گشایی نمی‌کنند نباید کار را خراب‌تر کنند

وی افزود: برای هر مشکلی راهکار مخصوصی وجود دارد آن کسی که باید مشکل فرهنگی جامعه را حل کند نه وزیر ارشاد است و نه وزیر کشور، بلکه نخبگان فرهنگی، هنرمندان و مدیران و اساتید دانشگاه، معلمان مدرسه و مربیان مهد کودک‌ها هستند که باید از آنها پرسید به کجا می‌روید و چه کار می‌کنید؟

معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان افزود: وزرا و مسئولان اگر گره‌گشایی نمی‌کنند نباید کار را خراب‌تر کنند اما امید به اینکه وزرا مانند وزیر کشور و وزیر ارشاد بخواهد فرهنگ جامعه را درست کند امیدواری منطقی نیست.

حکیمیان افزود: مبنایی‌تر این است که عنصر نوک پیکان اصلاح شود اگر یک عنصر فرهنگی مانند فیلم‌نامه‌نویس مسیر خود را اصلاح کند، مؤثرتر است، به عنوان مثال در دروان جنگ یک حمله شدیدی که از سوی دشمن صورت می‌گرفت با یک کار هنری اثربخش خیل عظیم مردمی برای دفاع آماده می‌شدند.

وی تصریح کرد: اگر ده‌ها بار هم وزیر فراخوانده شود اتفاق خاصی نمی‌افتد اما اگر از نوک پیکان شروع کنیم و آن را تقویت کنیم کسی که با اثر هنری خود با بطن مردم مرتبط است اصلاح شود مؤثرتر است و الان اتفاق مبارکی در سطح جامعه در حال رخ دادن است و خبرهای خوبی می‌شنویم که نخبگان پنهان در سطح عمومی کار می‌کنند و مباحثی مانند نذورات فرهنگی عفاف و حجاب در جامعه در حال ترویج است.

سیاست زدگی در موضوع عفاف و حجاب جنایت فرهنگی است

معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان افزود: سیاست‌زدگی دست ‌اندرکاران و متولیان کشور در موضوع فرهنگی بالاخص عفاف و حجاب یک جنایت فرهنگی است اینکه یک مدیر اجرایی در سطح کلان تا مدیران اجرایی سطوح پایین اجازه بدهند با فرهنگ و دین مردم و با پدیده مبارکی مثل عفاف و حجاب با سیاست‌زدگی برخورد شود نمی‌توان آن را چیزی جز جنایت دانست که متأسفانه این در حال اتفاق افتادن است.

حکیمیان خاطرنشان کرد:  از یک طرف از خارج از مرزها این بی حجابی به مردم القا می‌شود که از دشمن توقعی بیش از دشمنی نداریم ولی باید جلوی کسی را که می‌خواهد فرهنگ مردم را بگیرد، گرفت و باید با کسانی که فرهنگ جامعه را با هر استدلالی خائنانه به بیراهه می‌کشانند با جدیت برخورد کرد، کسانی را که نادانسته به فرهنگ ملت آسیب می‌زنند باید توجیه کرد و کسی که خائنانه دارد این کار را انجام می‌دهد باید متوقف کرد چون سرنوشت یک ملت را نباید دست هر نگرش فکری داد.

مسئولان آفت‌های عفاف و حجاب را از جامعه پاک کنند

روح افزا در ادامه این میزگرد با بیان اینکه دین و حجاب سلیقه بردار نیست، گفت: وظیفه دستگاه‌هایی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که نخ تسبیح و حلقه وصل را ایجاد کند و دستگاه‌ها را با هم هماهنگ کند، شبهاتی که مدام از آن سوی مرزها به داخل می‌آید باید با دیدگاه‌های مختلف پاسخ داده شود، وزارت علوم، آموزش و پرورش باید به این‌ها بپردازند و صدا و سیما به نحو اعلا باید اینها را به گوش مردم برساند و شبهات در زمینه عفاف و حجاب باید مرتب و به روز پاسخ داده شوند.

وی ادامه داد: در فضایی که آلوده و خطرناک است نمی‌توان به کودکان راه رفتن آموخت و وظیفه مسئولان است آلودگی‌هایی که در جامعه وجود دارد را از میان بردارند به عنوان مثال محیط اختلاط در دانشگاه‌ها و در جامعه باید کم شود اینها وظایف دستگاه‌های اجرایی است و باید این آفت‌ها را جمع کنند تا مردم حقایق را ببینند.

روح افزا تصریح کرد: علف‌های هرز باید کنده شوند تا باغ پر گل زیبایی خود را نشان دهد اما این به آن معنی نیست که فرهنگ‌مداری وجود نداشته باشد و در عین حال باید به جوانان گفت که هنرپیشه‌های خودمان هم نمی‌توانند الگوی دین و زندگی باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها