امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96684
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۱
تعداد بازدید: 174
ترکیه در سالهای اخیر نشان داده که برای بدست آوردن برخی منافع اقتصادی برخی از اصول دیپلماتیک را به راحتی زیر پامی گذارد.

ترکیه در سالهای اخیر نشان داده که برای بدست آوردن برخی منافع اقتصادی برخی از اصول دیپلماتیک را به راحتی زیر پامی گذارد.

به گزارش پیروان موعــــود ،ترکیه در سالهای اخیر نشان داده که برای بدست آوردن برخی منافع اقتصادی برخی از اصول دیپلماتیک را به راحتی زیر پامی گذارد و رسما به عنوان عنصر مداخله گر در برخی کشورها اقدام می کند، نمونه بارز این نوع رفتار ترکیه در تحولات سوریه خود را به خوبی نشان داد. ترک ها حتی با حمایت از تروریست های تکفیری در سوریه منافع اقتصادی خاصی را دنبال می کردند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل عمده طمع دخالت ترکیه در تحولات سوریه اهداف پنهان اقتصادی بوده است. ترک ها به علت نیاز به انرژی ارزان قیمت تلاش کردند با دامن زدن به ناآرامی در سوریه و ایجاد خلا قدرت در مناطق نفت نشین تا مدتی به صورت ارزان قیمت، نفت بدست بیاورند.

همچنانکه چند روز قبل معاون وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه فاش کرد نفت سرقتی سوریه به قیمت ۲ دلار برای هر بشکه به ترکیه فروخته می شود.

روزنامه "الوطن" سوریه به نقل از "حیان سلمان" نوشت: طی هفته گذشته هر بشکه نفت که از چاه های نفت شمال سوریه به سرقت رفته بود، به قیمت ۲ دلار به رجب طیب اردوغان «سارق ترکیه ای» فروخته شده و اردوغان نیز آن را به مبلغ ۴۰ دلار به یکی از دلال های فرصت طلب ایالات متحده فروخته است، که او نیز هر بشکه نفت را به مبلغ ۱۲۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش رسانده است.

در همین حال در عراق نیز منفعت های اقتصادی وجود دارد که ترک ها را برای دخالت در این کشور بسیار با انگیزه می کند. ترک ها با نزدیکی به کردستان عراق ضمن خریداری نفت این منطقه با قیمت ارزان تر این استان مهم عراق را تبدیل به یک بازار بزرگ مصرف برای کالاهای خود می بینند.

هدف راهبردی اقتصادی ترکیه این است که ژئوپولتیک منطقه بگونه ای تغییر کند که مسیر ترکیه تنها کانال مطمئن برای حمل نفت و گاز خاورمیانه به اروپا باشد.

ترک ها با توجه به اختلافات غرب و روسیه بر سر مسأله اوکراین بدنبال تغییر فوری در ژئوپولتیک منطقه برای تبدیل شدن به چهارراه اصلی انتقال انرژی به اروپا هستند.

ترکیه در قضیه کردستان عراق همکاری پنهان اقتصادی نیز با اسراییل دارد. ترک ها واسطه انتقال گاز کردستان عراق به اسراییل نیز هستند.

در همین حال استاندار کرکوک نیز اعلام کرد که‌ در آخرین سفر خود به‌ همراه‌ هیأت دولت کردستان به ترکیه، مقامات این کشور پیشنهاد کرده‌اند که‌ کرکوک به اقلیم جداگانه‌ و مستقلی در عراق تبدیل شود.

«نجم الدین کریم» استاندار کرکوک در مصاحبه‌ای با روزنامه کردستانی نوی وابسته به اتحادیه میهنی کردستان، تصریح کرد که در آخرین سفر هیأت منطقه کردستان به ترکیه، مقامات این کشور درباره تبدیل کرکوک به اقلیمی جداگانه‌ و مستقل صحبت کرده‌اند.

وی درباره موضع هیأت منطقه کردستان در مقابل پیشنهاد ترکیه گفت: این هیأت در پاسخ، بر لزوم برگزاری همه‌پرسی برای کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ میان اربیل و بغداد و پیوستن این مناطق به‌ منطقه کردستان تأکید کردند.

پیشتر وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود که با نیچروان بارزانی نخست‌وزیر کردستان و نجم الدین کریم استاندار کرکوک دیدار کرده و با اطلاع کشورهای مطرح منطقه و دولت مرکزی عراق برنامه‌ای ویژه برای کرکوک در دست دارد.

به اعتقاد کارشناسان، ترکیه با حمایت از استقلال کرکوک نفت خیز همان هدفگذاری های اقتصادی که تامین انرژی ارزان قیمت از عراق است را دنبال می کند.

جهان نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار