امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9669
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 95
احمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به نام‌گذاری هوشمندانه امسال توسط مقام معظم رهبری به سال «حماسه سیاسی و ...

احمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به نام‌گذاری هوشمندانه امسال توسط مقام معظم رهبری به سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» اظهار داشت: یکی از مصادیق حماسه اقتصادی، توجه به «اقتصاد مقاومتی» و اجرای دقیق آن است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی مصداقی از انجام بهینه کارها در شرایط فعلی تحریم‌های ناجوانمردانه است، افزود: برای رسیدن به هدف، اگر مسیر اصلی مسدود باشد باید راهی جدید یافت و حال که کشور ایران از چندین سو تحت فشار اقتصادی است، نظریه اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب با هوشمندی ارائه شد، درمان مشکلات است.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد حرکتی هوشمندانه است که از سوی ایشان در راستای تنوع بخشی بر تولیدات داخلی در شرایط سخت مطرح شد که پیامد آن آشکار شدن نقاط ضعف منابع داخلی و تولیدات داخلی بود که هم اکنون با برطرف شدن این نقطه ضعف‌ها و پیدا کردن راه‌حل‌های اجرایی‌، پیشرفت‌های عظیم علمی و صنعتی را در کشور بدون اتکا به غیر، شاهد هستیم.

صادقی ضمن تأکید بر لزوم تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری در حمایت از تولید ملی‌، کار و سرمایه ایرانی به عنوان یکی دیگر از مصادیق اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: تلاش برای ایجاد و مدیریت روش‌های لازم برای دست‌یابی به اهداف تعیین شده و سند چشم‌انداز با تخصیص بهینه منابع طبق نیازها امکان‌پذیر است.

* توسعه زیرساخت‌ها در بحث حمل و نقل مثال بالفعل اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل به توجه وزارت راه و شهرسازی به مقوله اقتصاد مقاومتی در اجرای پروژه‌‌های عمرانی اشاره کرد و گفت:‌ در این باره یکی از راهکارهایی که می‌توان از محل منابع دولتی اختصاص داد، اولویت‌بندی اجرای پروژه‌ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به لزوم پیاده‌سازی روش‌ها و راهکارها ‌علمی و پیشرو بر مبنای تمرکز بر اقتصاد مهندسی مقاومتی در‌ اجرای پروژه‌ها، توضیح داد: با توجه به اینکه امسال منابع مالی محدودتر است و باید هزینه‌ها کنترل شده باشد، لازم است پروژه‌های ضروری‌تر در اولویت اول اجرا قرار گیرد که البته این کار صورت گرفته و در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با تأکید بر لزوم توزیع عادلانه اعتبارات عمرانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی،‌ تصریح کرد: استفاده از برخی روش‌ها که بتوان هزینه اجرا را کاهش دهد از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

صادقی تصریح کرد: برای نمونه، استفاده از روش روسازی سنتی، تثبیت خاک در محل و به کارگیری روش‌هایی که در شرایط خاص عرض آسفالت کاهش یابد، از دیگر مصداق‌های اقتصاد مقاومتی در جاده‌سازی است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اضافه کرد: در طراحی‌های جدید استفاده از روش‌های کم‌‌هزینه و زودبازده در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است که در این راستا می‌توان به تغییر روسازی اشاره کرد که 50 درصد اعتبارات راهسازی را به خود اختصاص می‌دهد.
 
وی توضیح داد: هم‌اکنون وزارت راه و شهرسازی در حال تبدیل روسازی‌ها به روسازی بتونی است تا هزینه‌های اجرا کاهش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در پروژه‌های عمرانی اقتصاد مقاومتی آن است که کارهایی که با هزینه بیشتری اجرا می‌شود را کنار گذاشته و از روش‌های جایگزین کم‌هزینه‌تر استفاده کنیم، مثلاً قیمت قیر در سال‌های اخیر افزایش یافت اما شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در پروژه‌ای نظیر «تونل واریانت گردنه امامزاده هاشم» از روسازی بتونی استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اضافه کرد: بکارگیری این روش در مقایسه فنی از نظر سرعت اجرا، آسیب‌های زیست‌محیطی و مسائل اقتصادی حتی کمتر از قیر هزینه در بر داشت.

صادقی با بیان اینکه ساخت زیرساخت‌های حمل و نقلی پرهزینه بوده و با مسائل اقتصادی در ارتباط است، توضیح داد: مطمئناً هرگونه ساخت و توسعه زیرساخت‌ها در بحث حمل و نقل مثال بالفعل اقتصاد مقاومتی است.

* پروژه‌‌های مهر ماندگار دولت از مصادیق اقتصاد مقاومتی

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه طرح‌های مهر ماندگار، تلاش دولت برای اتمام پروژه‌های کلان عمرانی و اقتصادی است، گفت: اجرای همین طرح‌های مهر ماندگار از مصادیق تحقق فرمان مقام معظم رهبری در امر اقتصاد مقاومتی است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل توضیح داد: در واقع از عوامل تحقق اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد و کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت و نیز خصوصی‌سازی واقعی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار