امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96691
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 162
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌نامه معتبر «فارن‌پالسی» در گزارشی می‌نویسد: تا این لحظه دیپلمات‌های حاضر در وین ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌نامه معتبر «فارن‌پالسی» در گزارشی می‌نویسد: تا این لحظه دیپلمات‌های حاضر در وین نتوانسته‌اند قرارداد هسته‌ای را با ایران نهایی کرده و به جای آن باید بر تمدید مذاکرات برای یک دوره‌‌ای 6 ماهه توافق کنند.

در این بین «باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا با فریادهای خشمگین کنگره، لابی اسرائیل  و خود اسرائیل و همچنین عربستان سعودی که همگی خواهان مواجهه آمریکا با ایران هستند مواجه خواهد شد. البته این اوباما است که باید محترمانه به‌آن‌ها بگوید که به جهنم بروید.

فارن‌پالسی با اشاره به روند بهبود مذاکرات می‌نویسد: بعد از سال‌ها بی‌تحرکی و بحث و جدل روند مذاکرات به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهتر شد.

بر همین اساس سازمان کنترل تسلیحاتی آمریکا در گزارش خود به تعهد ایران بر 31 مورد در زمینه توافق مقدماتی که امضا کرده بود به‌ویژه در 2 مورد که ایران غنی سازی 20% را کنار گذاشته ، ذخایر اورانیوم خود را رقیق کرده و امکان بازرسی ماموران آژانس بین‌المللی هسته‌ای را مهیا ساخته است، صحه گذاشت.

به نوشته فارن پالسی، البته دو طرف باهم اختلاف عمیقی دارند. ایران از یک سو بر نگه‌داشتن 19000 هزار سانتریفیوژ فعلی اصرار دارد و غرب نیز در مقابل بر وجود تعداد کمتری سانتریفیوژ تاکید دارد.

غرب همچنین خواهان برچیده شدن رآکتور آب سنگین اراک است که ایران با آن مخالفت کرده و به همین دلیل چشم‌اندازی از حصول توافق در هفته جاری مشاهده نمی شود.

فارن پالسی سپس می‌نویسد: ایران با وجود لفاظی‌های موجود، در پی راه حل منطقی است و در همین راستا تیم مذاکره کننده ایران در وین انعطاف خود را نشان داده است.

یک مقام برجسته ایرانی نیز اخیرا در همین راستا و در اظهار نظری خواهان تغییر در تولیدات راکتور آب سنگین اراک شد.

این نشریه امریکایی می‌نویسد: پرواز «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا به وین نیز بخاطر ارزیابی میزان پیشرفت در مذاکرات برای تایید تمدید زمان گفت‌وگوها است.

فارن پالسی در ادامه این گزارش با اشاره به بحران‌های موجود و لزوم استفاده از نفوذ ایران می‌نویسد: برای آمریکا و غرب رویدادهای اخیر خاورمیانه نشان داد که چقدر این مذاکرات مهم است زیرا ارکان خاورمیانه درحال فروپاشی است.

از یک سو جریان داعش در عراق در حال از بین بردن مرزهای فعلی در سوریه و عراق است و در عین حال فهرستی از تهدیدها لیبی، یمن ،لبنان و افغانستان را تهدید می‌کند.

اما این ایران است که به عنوان راه علاج در امور سوریه، لبنان و جاهای دیگر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

البته دولت اوباما چشم امید به حصول توافق هسته‌ای دوخته و انتظار دارد این توافق نیروهای میانه رو در داخل حکومت ایران را مستحکم کند. باید عنوان داشت که ایران نیز کشوری همگام با دیگر نقاط جهان است و حس شدیدی به ریشه پارسی خود دارد.

اوائل سال جاری نیز اوباما شخصا با مداخله مانع تحریم‌های بیشتر کنگره بر ایران شد. این در حالی است که هم اکنون افراد مخالف ایران همچون «رابرت منندز»، رییس کمیته روابط خارجی سنا درصدد اعمال تحریم‌های جدید هستند.

فارن‌پالیسی در ادامه با اشاره به نقاط ضعف عربستان سعودی به‌عنوان متحد واشنگتن در منطقه می‌نویسد: اما اینک متحد اصلی آمریکا در منطقه غیر از اسرائیل ،عربستان سعودی است. متحدان عرب آمریکا می‌دانند که عربستان سعودی دوست بزرگ این کشور  و ایران نیز در مقابل دشمن بزرگ آمریکا است.

عربستان سعودی با کمک عوامل وهابی در حال نقش آفرینی در منطقه و از جمله عوامل تشنج خاورمیانه است. عربستان سعودی بر خلاف ایران است و زنان حتی حق رانندگی و کار ندارند.

همچنین باید وضعیت این کشور را در 10 یا 20 سال بعد با افزایش جمعیت و کاهش قیمت نفت سنجید که عربستان را فقیرتر و لرزان‌تر خواهد کرد.

فارن پالسی در نتیجه‌گیری می‌نویسد: در سناریوی جایگزین حداقل تصور این است که ایران شیعه و ترکیه سنی به عنوان ژاندارم منطقه بر کشورهای متمرد و فقیر جهان عرب قرار گیرند. بنابر این غرب باید تلاش خود را برای به عمل رساندن این مسئله و تبدیل آن به واقعیت انجام دهد و این اوباما است که می‌تواند با ایستادن در مقابل جنگ افروزان این مهم را آغاز کند.

انتهای پیام/ی
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها