امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96718
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش حبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهم‌ترین وقایع تاریخی 23 تیر 1393 خورشیدی برابر با 16 رمضان 1435 هجری و 14 ...

به گزارش حبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهم‌ترین وقایع تاریخی 23 تیر 1393 خورشیدی برابر با 16 رمضان 1435 هجری و 14 جولای 2014 میلادی به شرح زیر است:
 
رویدادهای مهم 23 تیر در تقویم خورشیدی:
 
*فتح‌ تهران‌ توسط مشروطه‌‌خواهان‌ (1288 ش)
 
* احمدشاه به استاروسلسکی رئیس کل قزاقخانه درجه سرداری داد و او را مأمور نمود تا گیلان و مازندران را از تصرف جنگلی‌ها خارج سازد. (1299 ش)
 
* ورود "اورل هریمن" برای میانجی‌گری بین ایران و شرکت نفت انگلستان (1330 ش)

پس از تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 شمسی در مجلس سنا، دکتر مصدق به عنوان نخست‏وزیر ایران درصدد اجرای این قانون برآمد. دولت ایران در این زمان، آمادگی داشت که خود مستقیماً نفت را صادر نماید. از آن طرف با خلع‏ید از شرکت نفت انگلستان که از سال‏‌ها قبل بر چاه‌‏های نفت ایران خیمه زده بود، دولت این کشور را به عکس العمل واداشت و کشتی جنگی به خلیج فارس اعزام نمود. در نتیجه صادرات نفت ایران نیز متوقف شد. در ادامه، شرکت نفت انگلیس به دیوان بین المللی دادگستری شکایت برد ولی دولت ایران رسیدگی به اختلاف یک شرکت با یک دولت را در صلاحیت دیوان نمی‌‏دانست. چون کار اختلاف بالا گرفت، در بیست و سوم تیر ماه 1330شمسی، اورل هریمن مشاور مخصوص هاری ترومن رییس ‏جمهور وقت آمریکا برای میانجیگری بین شرکت نفت انگلیس و دولت ایران وارد تهران شد. به دعوت هریمن هیئتی از انگلستان به ایران آمد و مذاکراتی طولانی به مدت سه هفته بین دو طرف انجام گرفت. انگلیسی‏‌ها در حقیقت خواهان سهمی برابر با ایران و به مدت 25 سال بودند که بیش از پیش نفت کشور را به قیمت ارزان به یغما برند. اما هیئت ایرانی مذاکره‏‌کننده با انگلیسی‌ها این مساله را نپذیرفت و مذاکرات دو جانبه با میانجی‌گری نماینده آمریکا بی‏‌نتیجه ماند. در نهایت اورل هریمن پس از شکست در ماموریتش، در اول شهریور آن سال بدون دستیابی به نتیجه‏‌ای به کشورش بازگشت. مداخله آمریکا در این مسأله هر چند به عنوان نقش میانجی صورت گرفت ولی زمینه‏‌ای برای حضور بیشتر آمریکائیان در ایران گردید. به طوری که پس از کودتای 28 مرداد 1332 در دو سال بعد از آن، آمریکائیان بر تمامی منابع حیاتی کشور دست یافتند و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357شمسی، به مدت 25 سال به چپاول ثروت‏‌های خدادادی این مرز و بوم مشغول بودند.
 
* بازداشت‌ امام‌ خمینی (ره‌) در پادگان‌ عشرت‌ آباد توسط عمال‌ رژیم‌ شاهنشاهی (1342 ش)
 
* آغاز عملیات بزرگ رمضان، در منطقه جنوب در شرق بصره (1361 ش)

پس از عملیات بیت‌‏المقدس و عقب راندن دشمن از قسمت وسیعی از خاک ایران و نیز آزاد سازی خرمشهر، مدتی در جبهه‏‌ها تحرکی جدی از ایران صورت نگرفت. اما به دلایلی قرار بر این شد که عملیاتی برون مرزی طرح ریزی و به اجرا درآید. برخی ازاین دلایل عبارت بودند از: در هجوم به شهرهای ایران، ادعای دشمن مبنی بر داشتن حسن نیت، دروغ از آب درآمد چرا که این شهرها با خاک یکسان شده بود و این جنایات قطعاً نبایدبدون پاسخ می‏‌ماند؛ در حالی که صدام از سویی سخن از صلح و آتش‏‌بس می‏‌‍کرد، از طرف دیگر به شدت سرگرم فعالیت و ایجاد مواضع و موانع از قبیل میادین مین، کانال و سیم خاردار بود؛ هم‏چنین شهرهای ایران در تیررس موشک‏‌ها و توپ خانه‏‌های دشمن قرار داشت که چاره‌‏ای جز عقب راندن دشمن و دور نگه داشتن شهرها از آتش آن نبود. از این رو، تدارک عملیاتی برون مرزی دیده شد تا اینکه عملیات بزرگ رمضان در تاریخ 23 تیرماه 1361 در منطقه‏‌ای به وسعت 1600 کیلومتر مربع در شرق بصره آغاز گردید و تا هفتم مرداد ماه همان سال به مدت 15 روز و طی چهار مرحله ادامه یافت. در این عملیات که با هدف دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل توطئه‏‌های دشمن، دفع تجاوز و توطئه‏‌های امپریالیزم، دور کردن آتش دشمن از شهرهای جنوبی کشور و انهدام ماشین جنگی دشمن صورت گرفت، رزمندگان اسلام متشکل از سپاه، بسیج و ارتش از سه محور هجوم خود را آغاز کردند و علی‏‌رغم وجود استحکامات بسیار سنگین و پیشروی کم در یکی از محورها، در نهایت، قوای اسلام موفق شدند با عبور از میادین وسیع مین و تله‏‌های انفجاری و دیگر موانع، مواضع دشمن را درهم کوبیده و راه پیشروی را باز نمایند.

نتایج عملیات بزرگ رمضان عبارتند: از 1315 نفر اسیر، 7400 نفر کشته و زخمی، به تصرف درآمدن منطقه عمومی زید در خاک عراق و انهدام ادواتِ سنگین دشمن؛ تانک و نفربر: 1097 دستگاه انهدامی و 100 دستگاه اغتنامی؛ خودروهای نظامی و مهندسی: چندصد دستگاه انهدامی و ده‏‌ها دستگاه اغتنامی؛ هواپیما: 5 فروند انهدامی، انواع سلاح‌‏های سنگین و سبک: به مقدار زیاد انهدامی و مقدار زیاد دیگری، اغتنامی. در عملیات رمضان، برای اولین بار، جنگ به داخل عراق کشیده شد و انقلاب اسلامی، حضور و قدرت خود را در خاک عراق به نمایش گذاشت. در این عملیات هم چنین، قدرت نفوذ رزمندگان اسلام به سخت‌‏ترین مواضع پدافندی دشمن، آشکار شد و با انهدام 1097 دستگاه تانک و نفربر، درخشان‏‌ترین کارنامه جنگ ضد زرهی را نصیب سربازان اسلام ساخت. عملیات رمضان، ضربه‏پذیری بعثیان را حتی در داخل خاک عراق نشان داد و ثابت کرد که ایجاد انگیزه کاذب ناسیونالیستی نمی‏تواند دیواری جدی مقابل رزمندگان ظلم ‏ستیز اسلام ایجاد کند.
 
* آغاز به کار نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری (1362 ش)

در جمهوری اسلامی ایران، رهبری، رکن اساسی و محور اصلی نظام است و این جایگاه رفیع، در قانون اساسی به عنوانِ ضامن عدم انحرافِ سازمان‏‌های مختلف از وظایف اصیل اسلامی خود شناخته شده است. حوزه وسیع و سنگین مسئولیت‏‌های رهبری و نقش بنیادین آن در سلامت نظام سیاسی ایجاب می‏‌کند که شایسته‌‏ترین فرد، عهده دار آن شده و شخص رهبر، دارای بالاترین صلاحیت‏‌های علمی، اخلاقی، سیاسی و از برترین توانایی‏‎ها برخوردار باشد. از این رو، برای آن که انتخاب این مقام بر طبق معیارهای لازم صورت گیرد، انتخاب رهبر از سوی مردم، به وسیله نمایندگان خبره آنان صورت می‏‌پذیرد. به این ترتیب که خبرگان، منتخب مردم هستند و رهبر، منتخب خبرگان. رهبرِ منتخب خبرگان، ولایت امر و همه مسؤولیت‌‏های ناشی از آن را برعهده خواهد داشت. همچنین در صورتی که رهبری از انجام وظایف قانونی خود که در قانون اساسی مذکور است، ناتوان شود، از مقام خود برکنار خواهد شد که تشخیص این امر نیز برعهده خبرگان رهبری است. بر این اساس اولین مجلس خبرگان رهبری در شرایطی که کشور، در حال نبردی نابرابر با حکومت عراق و دنیای استکبار بود و متجاوزان عراقی برای شکست ملت قهرمان ایران، هر روز متوسل به شیوه‏ای جدید در جنگ می‏‌شدند، تشکیل شد. اما حضور گسترده مردم در صحنه‌‏های گوناگون انقلاب، از قبیل انتخابات مجلس خبرگان چون همیشه ارمغانی از یأس و ناامیدی را برای دشمنان فراهم آورد. در این میان انتخابات اولین دوره مجلس خبرگان رهبری، با شرکت هجده میلیونی مردم شجاع و مقاوم ایران در 19 آذر 1361 برگزار گردید و 75 نفر از نمایندگان مجلس خبرگان تعیین شدند. در نهایت اولین نشست مجلس خبرگان رهبری که در واقع نخستین مجلس خبرگان جامعه اسلامی پس از خبرگان قانون اساسی بود، در 23 تیرماه 1362 تشکیل گردید و با پیام حضرت امام، افتتاح شد. مهم‏ترین اقدام در کارنامه مجلسِ اول خبرگان رهبری، تلاشِ به موقعِ آن، پس از ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در تعیین رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت اللَّه خامنه‌‏ای می‌‏باشد. مدت هر دوره مجلس خبرگان، هشت سال و دوره سوم مجلس خبرگان از سال 1378 آغاز شد.
 
* درگذشت دکتر مهدی حمیدی شیرازی شاعر، محقق و نویسنده نامی معاصر (1365 ش)

دکتر مهدی حمیدی شیرازی شاعر، محقق و نویسنده نامی معاصر در گذشت . وی در سال 1293 شمسی در شیراز به دنیا آمد و تحصیلاتش را در رشته زبان و ادبیات فارسی تا اخذ درجه دکتری ادامه داد. دکتر حمیدی در عرصه شعر فارسی آثار متعددی به رشته تحریر در آورده که شکوفه‎ها ، سال‎های سیاه ، عروض حمیدی ، دریای گوهر در سه جلد، زمزمه شب ، شعر فارسی در قرن سیزدهم ،بهشت سخن و سبک سری‌های قلم از آن جمله‏‌اند. این محقق و نویسنده معاصر در زبان شناسی ترجمه و عروض نیز استاد بود و در این علوم آثاری چند از خودئ به یادگار گذاشته است. از مشهور ترین اشعار وی می‌توان به مرگ قو اشاره کرد که در این شعر با زیبایی بسیار به افسانه‌ای درباره چگونگی مرگ یک قو اشاره شده است.
 
*درگذشت دکتر «عبدالهادی حائری» نویسنده، پژوهشگر و مورخ معاصر (1372 ش)

دکتر عبدالهادی حائری، نواده آیت‎اللَّه شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، یک و نیم سال پیش از رحلت جد بزرگوار خود، در سال 1314 شمسی در قم به دنیا آمد. وی فراگیری علم را از مکتب آغاز کرد و گرچه به دبستان و دبیرستان نرفت اما بعدها موفق شد طی چهار سال به صورت شبانه روزی این دوره را پشت سر نهد و در سال 1336 وارد دانشگاه شود. دکتر حائری پس از اخذ لیسانس راهی کانادا شد و در آنجا به اخذ دکترای تاریخ نائل آمد. تقابل اندیشه اسلامی و دینی با فرهنگ و تمدن غرب، بیشترین مشغله ذهنی دکتر عبدالهادی حائری را تشکیل می‌‏داد و در این زمینه مطالعات زیادی به انجام رساند. مدت‏‌ها نیز به تدریس رشته تاریخ در دانشگاه‌‏های کانادا و آمریکا پرداخت و کتاب‏‌ها و مقالات متعددی به زبان‏‌های گوناگون به رشته تحریر درآورد که تشیع و مشروطیت، ایران و جهان اسلام و آن‏چه گذشت و پس از نیم قرن تکاپو، از آن جمله‌‏اند. سرانجام این نویسنده و مورخ بزرگ معاصر در تیرماه 1372شمسی در 58 سالگی در مشهد درگذشت.
 
* انتشار نخستین‌ روزنامه‌ ویژه‌ نابینایان‌ (1372 ش)
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (16 رمضان):
 
*آغاز جنگ "قادسیه" میان سپاه اسلام و ایران (14 ق)

در ادامه‏‎ جنگ‏‎های صدر اسلام، خلیفه‏‎ دوم، سعد بن ابی وقاص را مأمور فتح ایران کرد و از جانب یزدگرد سوم پادشاه ساسانیان، رستم پسر فرخ زاد به فرماندهی قوای ایران تعیین شد.

پس از مذاکرات اولیه و پیشنهاد قبول جزیه یا اسلام آوردن، سپاه ایران جنگ را برگزید و اسلام را نپذیرفت. سرانجام جنگ بین دو طرف در ناحیه‏‎ی قادسیه در عراق درگرفت و پس از چندین شبانه روز، سستی بر سپاه ایران چیره گشت و نیروهای ساسانی شکست خوردند. فتح قادسیه و رسیدن اعراب به ساحل غربی دجله مقابل ایوان مداین، سقوط پایتخت و انقراض دولت با عظمت ساسانی را قطعی نمود.
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (14 جولای):

* روز ملی فرانسه، یادبود فتح زندان باستیل در جریان انقلاب این کشور (1789 م)

انقلاب کبیر فرانسه در پی سیاست استبدادی و دیکتاتوری لویى شانزدهم، پادشاه این کشور روی داد. لویى شانزدهم مردی ضعیف النفس بود که تحت تاثیر و فشار اطرافیان، به ویژه همسرش قرار داشت. با تشکیل مجلس مؤسسان در روز نهم ژوئیه 1789میلادی برای تنظیم قانون اساسی بر مبنای محدود کردن اختیارات مقام سلطنت و اعمال حاکمیت ملی، لویى شانزدهم و اطرافیانش وحشت‏زده شدند. از این رو در برابر این خواسته مجلس مقاومت و مخالفت کردند. این مسئله باعث ایجاد تظاهراتی علیه دربار و شخص پادشاه گردید. در روز سیزدهم ژوئیه، تظاهرات با خشونت بیشتری دنبال شد و تظاهر کنندگان که در آغاز، مسلح به سلاح‎‏های سرد بودند با حمله به یک انبار اسلحه، سلاح گرم نیز به دست آوردند. در روز چهاردهم ژوئیه، مردم خشمگین پاریس به مخازن اسلحه دولت حمله کرده و مقداری توپ و تفنگ به دست آوردند. سپس زندان باستیل را که محل نگهداری زندانیان سیاسی بود تصرف نمودند و پس از آزادسازی زندانیان، آن را با خاک یکسان کردند.

فتح زندان باستیل توسط انقلابیون فرانسه در 14 ژوئیه 1789میلادی، به عنوان آغاز انقلاب بزرگ این کشور محسوب می‏‌شود و ضربه‏‌ای مستقیم و نابود کننده از جانب ملت بر حکومت استبدادی لویى شانزدهم وارد کرد. به دنبال این قیام، خانواده سلطنتی که قصد فرار از کشور را داشتند، دستگیر شدند و در نهایت لویى شانزدهم در 21 ژانویه 1793میلادی به گیوتین سپرده شد. از آن پس، وقوع انقلاب فرانسه در چهاردهم ژوئیه به عنوان روز ملی و انقلاب کبیر فرانسه در این کشور گرامی داشته می‏‌شود. فرانسه سومین کشور وسیع در اروپای غربی است که تاقبل از قرن هجدهم، درگیر جنگ‏‌های داخلی در اروپا بود، جنگ‏‌های صد ساله با انگلستان، جنگ‏‌های سی ساله با اسپانیا و جنگ‌‏های متوالی با ایتالیا از آن جمله است. به علاوه جنگ‏‌های مذهبی در سده‌‏های چهارده و پانزده میلادی باعث شد تا فرانسه بتواند دامنه توسعه‏‌طلبی‌‏ها و استعمار سایر سرزمین‏‌ها را گسترش دهد و همپای استعمارگر پیر، بریتانیای کبیر مناطق گوناگونی را به تصرف درآورد. با این حال این کشور نه تنها در قرن نوزده و نیمه نخست قرن بیست، مناطق وسیعی در قاره‏‌های آسیا، افریقا و امریکای جنوبی را تحت سیطره خویش درآورد، بلکه در آستانه هزاره سوم میلادی، همچنان حدود 10 سرزمین جزء مستملکات فرانسه به حساب می‌‏آید. کشور فرانسه با مساحت 543/965 کیلومتر مربع و جمعیت 60 میلیون نفری، در کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی آلمان، انگلستان، ایتالیا و سوئیس قرار گرفته است و نظام سیاسی حاکم بر آن جمهوری است. پیش‌‏بینی می‏‌شود جمعیت فرانسه تا سال 2025 بیش از 61 میلیون نفر خواهد شد. بیش از 76 درصد مردم فرانسه کاتولیک هستند و به زبان فرانسوی صحبت می‏‌کنند. پایتخت این کشور پاریس است و واحد پول آن یورو می‌‏باشد که بعد از رواج یافتن پول واحد اروپائی، جای‏گزین فرانک شده است. مارسی، لیون، تولوز و نانْتْ از شهرهای مهم این کشور اروپایی هستند.
 
* رونمایی از قدرت انفجاری دینامیت توسط  آلفرد نوبل (1867 م) 

14 جولای سال 1867 مهندس آلفرد نوبل سوئدی که سال پیش از این «دینامیت» را اختراع کرده بود، قدرت انفجاری آن را به معرض تماشای عموم گذارد. «نوبل» که در 21 اکتبر 1833 در شهر استکهلم در یک خانواده سوئدی صنعتگر و مهندس به دنیا آمده بود تحصیلات خود را در رشته مهندسی، و تخصص شیمی در روسیه به اتمام رساند و دراندک مدتی در 20 کشور به تاسیس شعب کارخانه اقدام کرد. آزمایشگاه‌های کارخانه‌های او در نیمه دوم قرن 19 موفق به 350 اختراع و طرح تازه شده بودند از جمله ماده منفجره «تی. ان. تی».

وی از راه تولیدات شیمیاتی دارای ثروتی چشمگیر شده بود، ولی از آنجا که احساسی لطیف داشت و دست به قلم بود از این که ماده منفجره ساخته بود که ممکن بود در کشتن و تخریب ابنیه از آن استفاده شود دچار نوعی عذاب وجدان و عدم رضایت از خود شده بود و چون چاره ای به نظرش نمی‌رسید سرانجام تصمیم گرفت که ثروت خود را وقف دادن جایزه به کسانی کند که در هرسال بزرگترین خدمت را به بشریت کرده باشند. برای این منظور، وی یک موسسه مشترک سوئدی ـ نروژی را مامور این کار کرد و ضمن وصیتنامه‌ای که در 27 نوامبر 1895 در پاریس تنظیم کرد همه اموال و درآمد کارخانه‌های خود را در اختیار آن موسسه قرارداد و در این زمینه برپایه نظر خود طرحی را به موسسه داد. آلفرد نوبل سال بعد در دهم دسامبر 1896 با وجدانی نسبتا آسوده از این عمل خود (تعیین جایزه) درگذشت. موسسه اهدای جوایز نوبل از محل دارایی و درامد کارخانه‌های او پس از تنظیم سازمان و ضوابط مربوط از 27 ژوئن سال 1900 کار خود را آغاز کرد که این کار ادامه دارد و جوائز سالانه نوبل (گرچه به تدریج به سیاست هم آلوده شده‌اند) وسیله بزرگی برای تشویق امر پژوهش، تالیف و خدمت بوده است.  

*کودتای خونین "عبدالکریم قاسم" علیه "ملک فیصل دوم" پادشاه عراق (1958م)

غازی دوم پادشاه پیشین عراق، فرزند ملک غازی، که بعدها ملک فیصل دوم لقب گرفت، در آوریل 1939میلادی پس از مرگ پدرش، در چهار سالگی به پادشاهی عراق برگزیده شد. از این زمان، امیر عبداللَّه، دایى این پادشاه چهارساله، تا سال 1953میلادی که وی به سن قانونی رسید، عهده‌دار امور بود. طی این 14 سال، به موجب قراردادها و موافقت نامه‏‌هایى که میان عراق و انگلستان منعقد گردید، عراق تبدیل به مستعمره غیر رسمی آن کشور شده بود. در طی این سال‏‌ها، دستگاه پلیسی بر کشور حکومت می‏‌کرد و سلطنت که از حمایت سرمایه‌‏داران و ملاّکان برخوردار بود بر دولت نظارت داشت و قانون اساسی را به میل خود تفسیر می‌‏کرد. هم‏چنین در طول این سال‏‌ها، احساسات ضد انگلیسی در عراق به اوج خود رسیده بود و اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در سال 1948میلادی و جنگ این رژیم علیه کشورهای اسلامی، ابراز انزجار برضد انگلیس را در میان مردم و پاره‌‏ای احزاب سیاسی کشور تشدید کرده بود. در سال 1953میلادی، ملک فیصل دوم، رسماً قدرت را در دست گرفت با این حال در سلطنت خود، تحت نفوذ شدید سیاست‏مداران طرفدار انگلیس از جمله دایى خود و نوری سعید، نخست وزیر کهنه‏‌کار عراق بود. اما در نهایت، پنج سال بعد در 14 ژوئیه 1958میلادس عبدالکریم قاسم به عنوان فرمانده‎ی کل نیروهای مسلح عراق، طی یک کودتای خونین نظامی، رژیم پادشاهی ملک فیصل دوم را ساقط کرد و خود زمام امور عراق را به دست گرفت.

در جریان این کودتا، ملک فیصل و کلیه افراد خاندان سلطنتی و نیز نوری سعید، نخست‏‌وزیر عراق، به همراه بسیاری از مقامات کابینه وی کشته شدند. عبدالکریم قاسم، ژنرال کمونیست عراق در طول سالیان دراز، توانسته بود عقاید افراطی و چپ گرایانه خود را در فاصله دو دهه پر حادثه در این کشور از دید رژیم غرب‏گرا و انگلیسی نوری سعید، مخفی نگاه دارد و با همین احساسات، حساس‎‏ترین منصب نظامی کشور یعنی ریاست ستاد ارتش عراق را به مدت چند سال بر عهده داشته باشد. وی پس از این کودتا با سیاستی کاملاً عکس سیاست رژیم پادشاهی آن کشور، قدرت را در دست گرفت. با وقوع این کودتای خونین نظامی در عراق به فرماندهی ژنرال عبدالکریم قاسم رئیس ستاد ارتش این کشور، نظام سلطنتی ملغی و حکومت جمهوری اعلام گردید. از نخستین اقدامات حکومت کودتا در عراق، اعلام خروج این کشور از پیمان بغداد بود که پیش از آن، با هدف در انزوا قرار دادن شوروی تشکیل شده بود. هم‏چنین این کودتا، زمینه را برای توسعه نفوذ شوروی در خاورمیانه و به ویژه عراق فراهم آورد. هرچند این کودتا در ابتدا با تایید و حمایت جمال عبدالناصر، رئیس جمهور مصر همراه بود، ولی عبدالکریم قاسم که با کمک ناصر به قدرت رسید، خود به رقابت با ناصر در دنیای عرب پرداخت. تا این‏که سرانجام به دنبال یک کودتای نظامی در فوریه 1963میلادی، عبدالکریم قاسم نیز به قتل رسید و عبدالسلام عارف جای وی را گرفت.
 
* استفاده از دکتر روبوتیک (2007 م)

استفاده از پزشکی روبوتیک از جولای 2007 آغاز شده است و نخستین استفاده کننده از آن، پزشک آمریکایی ـ «دکتر الکس گانداساس» در چهاردهم جولای این سال بود. طرز کار این دستگاه به این صورت است که با یک اپراتور نزد بیمار ـ در خانه و هرجای دیگر حتی اطاق بیمارستان ـ فرستاده می‌شود مریض را از نظر فشار خون، رنگ زبان، معاینه حلق و سوراخ بینی، چشم و گوش، ضربان قلب و ... معاینه می‌کند. دکتر که در فاصله دور (در محلی دیگر) از طریق اینترنت، و مانیتور کامپیوتر در جریان معاینه است به روبوت دستورهای بعدی می‌دهد و به صورت «کنفرانس تلویزیونی» با بیمار گفت و شنود می‌کند و از همان راه دور پس از دریافت پاسخ‌ها و اطلاعات به دست آورده شده از روبوت، تجویز دارو می‌کند، دستور غذا و مراقبت‌های دیگر به پرستار می‌دهد و وضعیت را به بیمار تفهیم می‌کند.

دکتر همچنین از طریق این روبوت که هر دستگاه آن نزدیک به 150 هزار دلار است می‌تواند دائما از وضعیت بیمار خود در بیمارستان و یا در خانه آگاه شود، اورا از طریق تلویزیون روبوت ببیند و با هم گفت و شنید کنند. دکترها در مسافرت خارج از کشور و از داخل هواپیما نیز می‌توانند از طریق لپ تاپ خود با روبوت پزشکی در تماس باشند و از طریق آن بیماررا ببینند، معاینه کنند و دستور درمانی بدهند.
انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها