امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9679
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 92
محمد بهزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس افزود: ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، ...

محمد بهزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس افزود: ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی مبادله می کند و در حال حاضر مجموع میزان صادرات برق ایران به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه حدود 1427 مگاوات و مجموع واردات برق از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان به میزان 474 مگاوات می رسد که البته برخی روزها این اعداد تغییر و کم و زیاد می شود.

وی با بیان اینکه تراز تبادل برق ایران با کشورهای همسایه معمولا مثبت است،ادامه داد: در سال گذشته حجم صادرات برق از مرز 11 میلیارد کیلووات ساعت گذشت و پیش بینی می شود که امسال میزان صادرات برق کشور از مرز 12 میلیارد کیلووات ساعت بگذارد.

*پرداخت بدهی عراق از بابت صادرات برق

وی در پاسخ به این سوال که آیا عراق بدهی (500 میلیون دلاری)خود به ایران را از بابت اینکه ایران به این کشور برق صادر کرده پرداخت کرد،اظهار داشت :عراق بدهی خود را از بابت واردات برق از ایران را پرداخت کرده است و به نوعی این بدهی تسویه شده است. 

بهزاد در خصوص آخرین وضعیت صنعت برق کشور، اظهار داشت: در سال 91، سه هزار و 729 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شد و هم اکنون ظرفیت واحدهای نصب شده به مرز 69 هزار مگاوات رسیده است.

وی تصریح کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی، ظرفیت نیروگاهی کشور هفت هزار مگاوات بود که در آغاز فعالیت دولت نهم به 38 هزار مگاوات و هم اکنون به بیش از 69 هزار مگاوات رسیده و بیش از 31 هزار مگاوات در دولت های نهم و دهم به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است.

معاون وزیر نیرو درخصوص تعیین قیمت تمام شده برق و راه اندازی بورس انرژی گفت: مراحل مطالعاتی در حال انجام است و مراحل نهایی را طی می کند تا قیمت تمام شده برق نهایی شود، بنابراین راه اندازی بورس انرژی نیز به شفاف شدن قیمت تمام شده برق کمک می کند. 

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها