امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96798
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، وحید قبادی دانا در جلسه هماهنگی برنامه های سال 93 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، وحید قبادی دانا در جلسه هماهنگی برنامه های سال 93 بین سازمان های امداد و نجات و جوانان که با حضور رئیس و اعضای شورای معاونان دو سازمان برگزار شد، اظهار داشت:‌ در برنامه‌های سال 93 سازمان جوانان هلال احمر، فعالیتهای قرآنی گسترش یافته به طوری که بودجه برنامه‌های قرآنی در سال جاری حدود 10 برابر شده است.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر همچنین از برگزاری یک جشنواره جامع قرآنی در سطح کشور در سال جاری خبر داد.

وی اضافه کرد: بر این اساس آموزش های قرآنی منطبق با اصول و اهداف هلال احمر و موضوعات بشردوستانه شامل صلح، دوستی و کرامت انسانی از منظر قرآن کریم به اعضا آموزش داده می شود.

تشکیل تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه از تشکیل تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا در 31 استان کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا بر عهده سازمان جوانان هلال احمر گذاشته شده است، این مساله در دستور کار برنامه های سازمان در سال 93 قرار دارد.

وی توضیح داد: بر این اساس تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا متشکل از دانشجویان روانشناسی، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی با همکاری انجمن مددکاری اجتماعی، مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه تهران، سازمان نظام روان شناسی و کارگروه اجتماعی دولت تشکیل می شود که این تیم ها 48 ساعت بعد از حادثه وارد میدان می شوند.

به گفته رئیس سازمان جوانان هلال احمر برای این تیم ها در طول سال آموزش های مداوم و مستمر و مانورهای مختلف برگزار می شود تا همواره آماده باشند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در خصوص تدوین سند برنامه سال 93 این سازمان گفت: تدوین سند برنامه سال 93 سازمان جوانان از آبان ماه سال 92 کلید خورد و در نهایت بعد از برگزاری جلسات کارشناسی با معاونین امور جوانان و مدیران عامل استان ها، سند برنامه سال 93 سازمان جوانان هلال احمر، 27 اسفند ماه سال گذشته نهایی شد و امسال نیز سند برنامه سه ساله ( 94، 95  و 96) را تهیه و تدوین خواهیم کرد.

به گفته  قبادی دانا در سند برنامه سال 93 سازمان جوانان هلال احمر، طرح و برنامه ها  در قالب اهداف راهبردی، شاخص ها، ارزشیابی اثر بخشی، راهکارهای اجرایی هفتگانه دیده شده است.

احیای تربیت بدنی در سازمان جوانان هلال احمر

قبادی دانا در ادامه به ساختار اداری سازمان جوانان هلال احمر اشاره کرد و افزود: در ساختار قبلی سازمان جوانان هلال احمر،  معاونت جذب و سازماندهی و معاونت ، فرهنگی اجتماعی وجود داشت که این معاونت ها در ساختار بعدی بر اساس تقسیم بندی سنی به معاونت دانش آموزی و معاونت جوانان تبدیل شد.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر گفت: به منظور اینکه مأموریتی در سازمان جوانان هلال احمر مغفول نماند، فعالیت هایی معاونت جذب و سازماندهی سابق به معاونت دانش آموزی و فعالیت هایی معاونت فرهنگی اجتماعی به حوزه دانشجویی و جوانان واگذار شد.

قبادی دانا با بیان اینکه در ساختار فعلی سازمان جوانان هلال احمر « تربیت بدنی» به عنوان یکی از وظایف سازمان مغفول مانده است، افزود: تربیت بدنی در سال های گذشته بنا به دلایلی تعطیل شد و این در حالی است که سازمان جوانان هلال احمر 280 مرکز ورزشی در سطح کشور دارد که خالی است و می توان از آن استفاده کرد.

وی ورزش را در پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تامین سلامت انسان، صلح،دوستی، تسکین آلام بشری، کرامت انسانی، تقویت قوای جسمانی و آماده سازی جوانان برای فعالیت های امدادی موثر خواند و گفت: بر این اساس قرار شد تربیت بدنی در سازمان جوانان هلال احمر احیا شود.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر در خصوص فعالیت های آموزشی و پژوهشی در این سازمان نیز گفت:‌تمام فعالیت های مربوط به آموزش و پژوهش در دو معاونت دانش آموزی و جوانان، استخراج و معاونت آموزش و پژوهش ایجاد شد که فعالیت و همکاری های بین المللی نیز در این معاونت ساماندهی شده است.

تمرکز روی احداث اردوگاه های منطقه ای و کشوری

قبادی دانا در خصوص ساخت اردوگاه های فرهنگی، آموزشی و امدادی نیز گفت: بر اساس بودجه عمرانی سال 90 پیش بینی شده بود در هر استان یک اردوگاه احداث شود ولی به دلیل آن این امر با بودجه فعلی امکان پذیر نیست بنابراین در مقطع زمانی فعلی روی احداث اردوگاه های کشوری و منطقه ای تمرکز کردیم.

وی یادآور شد: در همین راستا اردوگاه خراسان جنوبی افتتاح شد و اردوگاه منطقه ای کرمانشاه نیز تا ابتدای شهریور ماه 93 به بهره برداری می شود.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر تقویت اردوگاه نیر در استان اردبیل به عنوان اردوگاه منطقه شمال غرب کشور، اردوگاه اندیمشک برای بحث راهیان نور و احداث نخستین اردوگاه دانش آموزی در منجیل را از جمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه بیان کرد.

فعالیت های سیاسی؛ خطر قرمز سازمان جوانان هلال احمر

قبادی دانا با بیان اینکه محور فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر، اصول و اهداف جمعیت است گفت: بنا نداشتیم برنامه های قبلی را حذف کنیم بلکه برنامه ها را با شاقول اصول و اهداف جمعیت هلال احمر محک زدیم و برنامه های خوب مانند طرح دادرس، راهیان نور و هیات حضرت علی اکبر منطبق با آموزه های هلال احمر تقویت شدند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر تاکید کرد: تمرکز اصلی این سازمان در دوره جدید بر وظایف محوله از سوی اساسنامه مبنی بر جلب مشارکت موثر جوانان و تربیت و آموزش آنها برای آماده سازی به منظور فعالیت های عام المنفعه، امدادی و بشردوستانه قرار گرفته است.

قبادی دانا خط قرمز سازمان جوانان هلال احمر را فعالیت های سیاسی خواند و گفت: همچنین سعی شده موازی کاری با دستگاه های دیگر به حداقل برسد به طوری که اگر کار یا فعالیتی در بخش دیگری انجام می شود لزومی ندارد ما نیز آنرا انجام دهیم و این مساله در رابطه با سازمان های داخل جمعیت هلال احمر نیز صدق می کند.

وی تاکید کرد: باید سازمان های جمعیت هلال احمر مکمل یکدیگر و هم افزایی داشته باشند و در همین ارتباط تمامی آموزش های تخصصی که پیش از این در سازمان جوانان صورت می گرفت، تعطیل شد زیرا آموزش های سازمان جوانان فقط در حوزه آموزش های عمومی و پایه است و آموزش های تخصصی توسط سازمان امداد و نجات انجام  می پذیرد.

قبادی دانا انتقال نیرو از سازمان جوانان به سازمان امداد و نجات بعد از 29 سالگی را اشتباه خواند و افزود: بر اساس تقسیم بندی سنی انجام شده در جمعیت، افراد زیر 29 سال در سازمان جوانان و افراد بالای 29 سال در سازمان داوطلبان تقسیم بندی می شوند و سازمان امداد و نجات با هر دو سازمان یاد شده همپوشانی دارد.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر همچنین بر پرهیز از آمار و ارقام غیر واقعی تاکید کرد و گفت: سعی کردیم به سمت کیفی سازی و واقعی کردن فعالیت ها برویم.

احیای کانون های دانش آموزی در مدارس

قبادی دانا بر احیای کانون های دانش آموزی در مدارس اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته بنا به دلایلی استفاده از ظرفیت مدارس مغفول مانده بود به طوری که امروز یک کانون دانش آموزی هلال احمر در کشور وجود ندارد.

به گفته  قبادی دانا در حال حاضر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار تشکل شامل بسیج دانش آموزی، انجمن اسلامی دانش آموزی، سازمان دانش آموزی و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر برای فعالیت در مدارس مجاز هستند.

وی توضیح داد: با تفاهم نامه ای که در آینده نزدیک بین وزارت آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر امضا می شود، کانون های دانش آموزی نیز احیا خواهند شد.

راه اندازی کانون های دانشجویی هلال احمر در دانشگاه های بزرگ

وی با بیان اینکه در رابطه با کانون های دانشجویی در دانشگاه های بزرگ کشور بویژه دانشگاه های علوم پزشکی خلاء وجود دارد افزود: در حال حاضر برخی کانون های دانشجویی تعطیل شده اند یا عملکرد ضعیفی دارند  که در این راستا روی مراکز استان ها و دانشگاه های بزرگ جهت راه اندازی یا تقویت کانون های دانشجویی تمرکز کردیم تا کانون های دانشجویی به عنوان مغز متفکر و موتور محرکه سازمان جوانان فعال تر شوند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر ادامه داد: در این زمینه چندی پیش تفاهم نامه ای نیز با معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد تا بر اساس آن دبیران کانون های دانشجویی هلال احمر به عضویت شورای فرهنگی دانشگاه ها در آید.

قبادی دانا گفت: با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مذاکراتی صورت گرفته و در آینده نزدیک با معاونت دانشجویی این وزارتخانه نیز تفاهم نامه همکاری مشترک امضا خواهیم کرد.

راه اندازی مراکز آموزش محلی در روستاها

رئیس سازمان جوانان هلال احمر به موضوع کانون های روستایی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تیم های امداد و نجات روستایی توسط سازمان امداد و نجات، خانه های داوطلبی روستایی توسط سازمان داوطلبان و کانون های روستایی توسط سازمان جوانان در روستاها فعال هستند که در این خصوص باید در قالب جمعیت به نقطه ای برسیم تا شرح وظیفه هر سازمان در این رابطه مشخص شود.

قبادی دانا با اشاره به اینکه برای محتواهای متعدد نیاز به ظرف های متعدد نیست، افزود: در همین رابطه می توان مکانی به نام کانون روستایی هلال احمر ایجاد شود و در قالب این کانون محتواهایی همچون تیم های امداد و نجات روستایی، خانه های داوطلبی و کانون های روستایی سازمان جوانان قرار گیرد.

قبادی دانا گفت: می توان با راه اندازی مراکز آموزش محلی در روستاها، این مکان به مرکز ارایه انواع آموزش ها در حوزه های مختلف به اهالی روستا توسط اعضای هلال احمر تبدیل شود.

تشکیل تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه از تشکیل تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا در 31 استان کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا بر عهده سازمان جوانان هلال احمر گذاشته شده است، این مساله در دستور کار برنامه های سازمان در سال 93 قرار دارد.

وی توضیح داد: بر این اساس تیم های مداخلات اجتماعی بعد از حوادث و بلایا متشکل از دانشجویان روانشناسی، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی با همکاری انجمن مددکاری اجتماعی، مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه تهران، سازمان نظام روان شناسی و کارگروه اجتماعی دولت تشکیل می شود که این تیم ها 48 ساعت بعد از حادثه وارد میدان می شوند.

به گفته رئیس سازمان جوانان هلال احمر برای این تیم ها در طول سال آموزش های مداوم و مستمر و مانورهای مختلف برگزار می شود تا همواره آماده باشند.

قبادی دانا در پایان تاکید کرد: در مجموع در سازمان جوانان هلال احمر سعی شده فعالیت ها به صورت جمعی و گروهی پیش بینی و همه برنامه ها به اصول و اهداف جمعیت معطوف شود.

وی در پایان با ابراز خشنودی از برگزاری دومین جلسه هماهنگی بین سازمان جوانان و سازمان امداد و نجات برگزاری اینگونه جلسات را موجب هم افزایی بیشتر بین سازمان ها و ایجاد پیوند لازم برای پیشبرد اهداف جمعیت هلال احمر عنوان کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها