امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96806
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدهادی ایازی در مراسم تجلیل از خیرین خون سالم گفت: کار خیر توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و از زمانی که ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدهادی ایازی در مراسم تجلیل از خیرین خون سالم گفت: کار خیر توفیقی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و از زمانی که توفیق خدمت در وزارت بهداشت نصیب بنده شده شاهد انجام اقدامات خوبی بوده‌ام.

وی افزود: فردی که هزار و 600 کودک بی‌سرپرست را تحت پوشش قرار داد تا فردی که هزار میلیارد تومان هزینه برای تأسیس بیمارستان کرد تا پرستاری که با وقت خود ایثار کرد و پزشکانی که در مطب‌ها بخشی از وقت خود را به محرومان اختصاص داده‌اند؛ از جمله خیرین هستند.

مشاور وزیر بهداشت در مشارکت‌های مردمی گفت: برخی از افراد نیز بخشی از نیاز جامعه پزشکی را برطرف می‌کنند چرا که خون نیازی است که هرچقدر پزشکی توسعه یابد نیاز به آن بیشتر می‌شود. این در حالی است که هم‌اکنون با اجرای طرح تحول نظام سلامت مراجعات بیشتری به مراکز درمانی می‌شود که نیاز به خون را بیشتر می‌کند.

ایازی بیان داشت: اکنون آمار پیوند اعضا در کشور رقم بالایی است به طوری که فقط 500 پیوند کبد سال گذشته در شیراز انجام شده که همه این اعمال جراحی نیاز به خون دارند.

وی ادامه داد: از طرفی اهدای خون و دادن خون به نیازمندان رایگان است به همین دلیل باید برای اهداکنندگان تشکل‌هایی ایجاد کنیم تا تعداد آنها را افزایش دهیم.

ایازی گفت: کانون‌های اهداکنندگان خون باید در سراسر کشور تشکیل شود تا زمینه اهدای خون را افزایش دهد به طوری که این امر در قالب نظام ارتباطات اجتماعی مهیا می‌شود.

وی راهکار دوم برای افزایش اهدای خون را فراهم کردن سازوکار اهدای خون عنوان کرد و گفت: در برخی مراکز اهدای خون ساعت‌ها اهداکنندگان در صف می‌مانند و در مقابل در برخی مراکز دیگر ساعت‌ها کسی مراجعه نمی‌کند. این به دلیل نبود سازوکار لازم است.

مشاور وزیر بهداشت در مشارکت‌های مردمی افزود: مکانی باید ایجاد شود تا مشکلی برای اهداکنندگان وجود نداشته باشد این در حالی است که اکنون یا مراکز اهداکنندگان خون به تعداد کافی وجود ندارد یا اگر هست امکانات کافی ندارند.

ایازی افزود: خیرین حوزه سلامت اولین مسئله‌ای که به نظرشان می‌رسد ساخت بیمارستان، درمانگاه یا خرید تجهیزات پزشکی است در حالی که در برخی حوزه‌های دیگر مانند خون می‌توانیم خیرین را به سرمایه‌گذاری سوق دهیم.

مشاور وزیر بهداشت در مشارکت‌های مردمی گفت: باید به خیرین بگوییم مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه خون تأثیرگذارتر از حوزه‌های دیگر است و بسترسازی برای توسعه مراکز اهدای خون، تجهیز آنها و ساماندهی سازوکار از اقداماتی است که به رفع نیاز خون کمک می‌کند.

وی همچنین در پایان گفت: کارمندان سازمان انتقال خون جزو محروم‌ترین بخش‌های حوزه سلامت هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها