امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96838
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، عملیات‌های ارتش سوریه در شهرک «ملیحه» طی دو روز اخیر که شاهد پیشرفت‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، عملیات‌های ارتش سوریه در شهرک «ملیحه» طی دو روز اخیر که شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده، این امکان را برای ارتش سوریه فراهم کرده تا در دیگر مناطق پیرامون دمشق که دارای اهمیت استراتژیک می‌باشد، نیز موفقیت‌ها و پیروزی‌های کیفی به دست آورند.

درحال حاضر همه نگاه‌ها به سمت منطقه «جوبر» متمرکز است که عملیات نظامی در آن تاکنون به تعویق افتاده، تا با بازگشت امنیت و آرامش به آن امکان بازگشت اهالی به منطقه بازگردد، در حالی‌که گروه‌های مسلح تروریستی که در این منطقه فعال هستند، خانه‌های اهالی را به مراکز فعالیت‌ها و عملیات‌های خود تبدیل کرده تا جوبر به یکی از مهمترین پایگاه‌ها و مراکز تجمع گروه‌های مسلح تبدیل شود.

اما هم اکنون شهرک «ملیحه» بیش از هر منطقه دیگری در غوطه شرقی دمشق در آستانه آزادی است و پس از فرار بسیاری از گروه‌های مسلح از آن و تسلط نیروهای ارتش سوریه بر دو سوم آن و محاصره مابقی آن، در کنار گلوله باران شدید مراکز تجمع گروه‌های مسلح در جوبر، زمینه را برای آزادسازی کامل این شهرک بیش از پیش فراهم کرده است.

آزادسازی ملیحه به این جهت آزادسازی جوبر را تسهیل می‌‌کند، چون این شهرک مهمترین کانون امداد و کمک رسانی برای جوبر به شمار می‌آمد، ملیحه‌ای که هم اکنون خالی از گروه‌های مسلح است و همین روزهاست که به عنوان منطقه‌ای امن اعلام شود و این مهمترین تاکتیک ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق است، یعنی جدا کردن جوبر از دیگر مناطق و جلوگیری از رسیدن هرگونه کمک به آن.

بنابر اظهار یک منبع نظامی سوری که با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق سخن می‌گفت، ساختار و بافت منطقه به گونه‌ای است که ارتش سوریه را ملزم می‌کند، پس از آزادسازی ملیحه، عملیات خود را بر جوبر متمرکز کند.

این منبع نظامی سوری در ادامه افزود: پایان کار ملیحه به معنای آغاز عملیات در جوبر است و درباره زمان و موعد عملیات نیز باید گفت که هم اکنون عملیات ارتش سوریه در جوبر آسان‌تر از هر زمان دیگری است، چون ارتش سوریه هم اکنون از پشت سر خیالی آسوده دارند.

وی درباره تاکتیک ارتش سوریه در جوبر نیز گفت:‌ از آنجا که گروه‌ها و عناصر مسلح در خانه‌های اهالی سنگر گرفته و از تک‌تیراندازان به شکلی گسترده استفاده می‌کنند و برای جلوگیری از پنهان شدن بیش از پیش عناصر مسلح در بناهای تخریب شده منطقه، بنابراین تنها تاکتیک به کار رفته در این منطقه ورود نیروهای پیاده نظام و پاکسازی وجب به وجب آن است.

منبع مذکور تاکید می‌کند: عملیات نظامی در جوبر همانند ملیحه به خاطر اختلاف ساختار جغرافیایی و امکان عقب نشینی عناصر مسلح به زملکا و عربین و حزه و دیگر مناطق مطرح است که در این صورت خط دفاعی گروه‌های مسلح به عقب کشیده خواهد شد و به بعد از منطقه «المتحلق الجنوبی» کشیده می‌شود تا این منطقه به عنوان خط اساسی دفاعی مطرح شود.

موفقیت ارتش سوریه در این عملیات و آزادسازی منطقه جوبر زمینه را برای آزادسازی کامل منطقه غوطه شرقی و پس از آن به شکلی ویژه در دوما فراهم می‌کند که تاکنون بزرگ‌ترین پایگاه و مرکز تجمع و فعالیت گروه‌های مسلح در ریف دمشق به شمار می‌آید.

در سطح امنیتی تا پیش از این دو منطقه جوبر و ملیحه خطرناک‌ترین عرصه‌های رویارویی ارتش سوریه با گروه‌های مسلح به شمار می‌آمد، در حالی‌که اکنون این خطر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار