امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9685
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) ،مرتضی افتخاری افزود: مجهول بودن عمق و حجم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) ،مرتضی افتخاری افزود: مجهول بودن عمق و حجم دریاچه همواره از دغدغه مسئولان، ‌کارشناسان و پژوهشگران بخش آب و محیط زیست بوده است.

وی با اشاره به نامشخص بودن عمق آب در تمامی نواحی دریاچه تا پیش از اجرای این عملیات و موجود نبودن نقشه بسیمتری این دریاچه، بیان کرد: منحنی های حجم سطح تراز دریاچه که براین اساس و به زودی منتشر خواهد شد، نقش مهمی در پایش، برنامه ریزی و مدیریت دریاچه ارومیه خواهد داشت.

محمدحسین باقری عضو اصلی تیم کارشناسی مطالعات دریاچه ارومیه نیز درخصوص نحوه اجرای این عملیات، گفت: دستگاه ثبات عمق آب به کار رفته در این پروژه با ارسال پالس الکترومغناطیسی 50 و 200 کیلوهرتز و ثبت اطلاعات برگشتی، با دقت قابل اطمینانی در نواحی قابل تردد دریاچه مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود: به منظور افزایش دقت و کالیبره دستگاه، در نواحی مشخصی نیز به صورت دستی از سامانه طناب و وزنه برای تعیین مستقیم عمق استفاده شد.

باقری با اشاره به همکاری موثر سازمان حفاظت محیط زیست ارومیه در این عملیات، بیان کرد:‌ برای نخستین بار، عمق آب نواحی مختلف دریاچه ارومیه توسط یک دستگاه ثبات به منظور استخراج بسیمتری دریاچه، اندازه گیری شده است و در زمان حاضر کارشناسان پژوهشکده منابع آب موسسه تحقیقات آب، مشغول پردازش داده‌ های اندازه گیری و آنالیز تصاویر ماهواره ای به منظور تهیه نقشه بسیمتری کف دریاچه هستند.
انتهای پیام/ک 
برچسب ها:
آخرین اخبار