امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9686
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قیمت مرغ در بازار نسبت به 20 روز گذشته در هر کیلو بیش از 700 تومان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قیمت مرغ در بازار نسبت به 20 روز گذشته در هر کیلو بیش از 700 تومان افزایش یافته است، اگرچه این افزایش به دنبال خواست تولید کنندگان که اعلام می‌کردند تولید به دلیل قیمت تمام شده بالا توجیه اقتصادی ندارد انجام شده است، اما نگرانی از افزایش بیش از این میزان با نزدیکی ماه رمضان وجود دارد که به دلیل قدرت خرید پایین مردم نگران کننده است.

قبلا گفته می‌شد با رسیدن قیمت گوشت به کیلویی 30 هزار تومان تقاضا برای مرغ بیشتر شده است،پس اگر قیمت مرغ  در ماه رمضان بالا رود آیا محصول پروتئینی با قیمت مناسب وجود دارد که مردم در سبد غذایی ماه رمضان قرار دهند؟

20 روز پیش رئیس پرورش دهندگان مرغ گوشتی به خبرنگار فارس گفت: قیمت مرغ کیلویی کمتر از 5700 تومان برای مرغدار سودی ندارد و در صورتی که قیمت از این پایین‌تر باشد احتمال کاهش تولید در ماه‌های آینده وجود دارد. به دنبال این انتقادات و درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت مرغ بود که شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره‌سازی خود را شتاب بیشتری داد. در حالی که این شرکت تا عید نزدیک به 50 هزار تن مرغ ذخیره داشت. طی این دو ماه  24 هزار تن مرغ مازاد را به قیمت کیلویی 5300 تومان خریداری و ذخیره کرده است.

این ذخیره‌سازی و در کنار آن زمزمه صادرات بیشتر با انگیزه افزایش قیمت مرغ و برای به صرفه کردن تولید انجام شد که به گفته تولید کنندگان قیمت سابق که کیلویی حدود 5000 تومان بود برای آنها صرفه اقتصادی نداشت البته در این ذخیره‌سازی هدف تأمین و تنظیم بازار برای ماه رمضان نیز نهفته بود.

گزارش میدانی خبرنگار فارس، حاکی است قیمت در حال حاضر برای یک کیلوگرم مرغ کشتار به 5600 تومان در تهران رسیده است.

قیمت سایر شهرستانها حکایت از رشد دارد، چنانکه خوزستان کیلویی تا 6200، یزد 5980، اصفهان 5900، همدان 5800، تبریز 5850 و گیلان 5600 تومان است.

با توجه به اینکه به ماه رمضان زمان بیشتری نمانده است و با شدت گرفتن تقاضا در این ایام احتمال افزایش قیمت مرغ وجود دارد، متولیان بازار باید پیش‌بینی‌های لازم را برای کنترل قیمت و تامین داشته باشند. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که به رغم حتی ذخیره‌سازی مناسب هم نوسان‌های شدید قیمت را در بازار شاهد بوده‌ایم، بنابراین علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار