امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96870
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی از شعرای انقلاب اسلامی که در جلسه شب گذشته دیدار شعرا با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضور داشته در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ...

حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی از شعرای انقلاب اسلامی که در جلسه شب گذشته دیدار شعرا با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضور داشته در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به موضوعات مورد اشاره رهبری اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مورد تاکید رهبر انقلاب در جلسه شب گذشته این بود، که شعر وارد خلوت انسان‌ها می‌شود و خلوت آنها را پر می‌کند و چون لحظات خلوت لطیف‌ترین،ناب‌ترین و زیباترین لحظات انسانی است بنابراین شاعر وارد بهترین و ناب ترین لحظات مخاطب می شود و روی این حساب باید بداند که چه چیزی به مخاطب ارائه می‌کند و همانطور که می‌دانیم شخصیت انسان‌ها ساخته شده همین لحظات خلوت وی است. شخصیت اجتماعی، معنوی، دینی و فرهنگی انسان ساخته این خلوت‌ها بوده که این موضوع مورد تاکید رهبری قرار گرفت. شاعر باید توجه داشته باشد که مخاطبان بهترین لحظاتشان را با شعر پر می‌کنند.

*شخصیت امام خمینی (ره) ساخته آثار ادبی و فرهنگی

وی افزود: خلوت‌ها هویت انسان ها را می سازد و آنچه که در لحظات تنهایی و خلوت بر انسان می‌گذرد شخصیت وی را شکل می‌دهد و رهبری فرمودند که بخشی از شخصیت فرهنگی ما را همین آثار ادبی گذشتگان شکل داده و اگر این آثار نبود وضعیت امروز جامعه ما به این شکل نبود. در جلسه دیشب نیز اشاره فرمودند که شخصیت بزرگ و متعالی امام خمینی (ره) نیز ساخته آثار ادبی و فرهنگی گذشتگان بوده و حتی انقلاب اسلامی نیز مدیون همین آثار است. ایشان فرمودند اگر شاعران با آثاری که اندیشه و تفکر درستی در آن وجود دارد بتوانند لحظات مخاطبان را پر کنند آثار و برکات فراوانی خواهد داشت همانطور که حافظ و سعدی و مولوی توانستند در طول این چند قرن بمانند و لحظات خواننده اشعارشان را پر کنند و شخصیت و هویت ایشان را شکل بدهند. این موضوع از موضوعاتی بود که رهبری در جلسه شب گذشته روی آن تاکید کردند.
 

 

*عاشقانه‌ها ذهن و زبان شعرا را پر نکند

اخلاقی خاطرنشان کرد: رهبری مثل همیشه با حوصله به اشعار توجه کردند و توضیح دادند شعر درست است که برآمده از عشق، شوق و شور آدمی است و بخشی از شعر همین احساسات، عواطف و ... است ولی همه شعر این نیست. کارکرد و رسالت شعر، موضوعی بالاتر از این است که بازگو کننده عواطف و احساسات درون آدمی باشد. شعر رسالت انسان‌سازی و جامعه‌سازی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. از نکاتی که سال های قبل ایشان به آن اشاره کرده بودند این بود که عاشقانه‌ها نباید به ابتذال کشیده شود و همه ذهن و زبان یک شاعر را احساسات و عاشقانه‌ها نباید پر نکند.

*حضور شعرای فارسی‌زبان کشورهای دیگر از ویژگی‌های جلسه شب گذشته بود

وی در پایان گفت: از ویژگی‌های جلسه دیشب حضور شاعران فارسی‌زبان و فارسی‌گوی کشورهای دیگر بود که می‌تواند موجب تقویت شعر فارسی و احیای زبان فارسی شود و سرایش شعر به زبان فارسی از سوی این شعرا جلب توجه می‌کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها