امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۰۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96881
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش فارس، رحمت امینی اگرچه حوزه هنری در میزبانی از آثار نمایشی، اولویت موضوعی دارد اما از نظر کیفیت کار و مصادیق هنری نیز کوتاه نخواهیم آمد. در ...

به گزارش فارس، رحمت امینی اگرچه حوزه هنری در میزبانی از آثار نمایشی، اولویت موضوعی دارد اما از نظر کیفیت کار و مصادیق هنری نیز کوتاه نخواهیم آمد. در نتیجه حاضر هستیم اجرای مستمر نمایش در تماشاخانه‌های خود نداشته باشیم اما تعداد کم نمایش‌هایی که اجرا می‌شوند از نظر کیفی قابل دفاع باشند.مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ارتباط با اجرای نمایش‌های مراکز استانی در تهران گفت: این حرف تازه‌ای نیست که اعلام کنیم از اجرای عمومی نمایش‌های با کیفیت مراکز استانی در تهران حمایت خواهیم کرد اما این حمایت همراه با نگاه ترحم‌آمیز نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برخی کارگردان‌های جوان معتقد‌ند چون نمایش‌شان در جشنواره‌ای حائز رتبه‌ای شده، می‌تواند اجرای عمومی هم داشته باشند، در صورتی که این‌طور نیست. اجراهای جشنواره‌ای، شرایط خاص خود را دارند. در جشنواره‌ها، نمایش‌ها از فیلترهای خاصی عبور می‌کنند و در موقعیتی خاص با تعداد محدودی نمایش به رقابت می‌پردازند. اما حتی اگر نمایشی در آن رقابت‌ها حائز رتبه‌ای هم شده باشد، الزاما دارای مولفه‌های لازم برای اجرای عمومی نیست.

این کارگردان ادامه داد: نمایشی که برای اجرای عمومی آماده می‌شود، باید خیلی از موارد و مولفه‌ها را مد نظر قرار دهد. چرا که تماشاچی‌ای که بلیت خریداری می‌کند و وقت صرف می‌کند، حق دارد نمایش خوب و قابل اعتنایی ببیند. خیلی آثار بوده‌اند که در جشنواره‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند اما اقبال عمومی نداشته‌اند. مسلما خیلی خوب خواهد بود اگر نمایش‌ها بتوانند در صحنه‌ جشنواره‌ها و در مواجه با تماشاگران در اجرای عمومی، موفق و مورد تایید باشند.

وی با اشاره به اجراهای آثار نمایشی در تماشاخانه‌های حوزه هنری گفت: اگرچه حوزه هنری در میزبانی از آثار نمایشی، اولویت موضوعی دارد اما از نظر کیفیت کار و مصادیق هنری نیز کوتاه نخواهیم آمد. به عبارت دیگر هرگز مصادیق هنری را فدای محتوای موضوعی نخواهیم کرد. در نتیجه حاضر هستیم اجرای مستمر نمایش در تماشاخانه‌های خود نداشته باشیم، اما تعداد کم نمایش‌هایی که اجرا می‌شوند از نظر کیفی قابل دفاع باشند.

این استاد دانشگاه، به اختیارات شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اشاره کرد و گفت: این شورا حق دارد به نمایش‌هایی که به لحاظ محتوا و ساختار، ضعیف هستند، اجازه اجرای عمومی در حوزه هنری را ندهد حتی اگر این نمایش‌ها در جشنواره‌هایی همچون جشنواره‌ سوره‌ماه در بخش‌هایی، حائز رتبه شده باشند.

وی هچنین عنوان داشت: از سوی دیگر به نمایش‌هایی که کیفیت لازم را کسب کرده‌اند، حتی اگر پشت درب جشنواره‌ها مانده باشند، اجرای عمومی می‌دهیم. به طور مثال در هفته‌ی گذشته شاهد اجرایی از استان سیستان و بلوچستان در تماشاخانه‌ی ماه بودیم. این نمایش گرچه برای ورود به جشنواره‌ بیست و دوم تئاتر سوره‌ ماه کیفیت لازم را نداشت اما بعد از ماه‌ها تمرین و ارتقاء کیفی در ساختار و محتوا، توانست تا اندازه‌‌ی زیادی شاخصه‌های لازم را برای اجرای عمومی کسب کند.

رحمت امینی در پایان گفت: سال به سال سعی داریم کیفیت نمایش‌های حوزه هنری را ارتقاء دهیم و در سال جاری هم که مزین به نام فرهنگ است، سعی خواهیم کرد آثار نمایشی حوزه هنری هم در جشنواره سوره‌ ماه و هم در اجراهای عمومی مورد تایید و توجه کارشناسان و عموم تماشاگران باشد که انشااله چنین شود.
انتهای پیام/
ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها