امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96897
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۲۸
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، اعتیاد یکی از معضلات و چالش‌های اجتماعی امروزی است که نه تنها پسران و مردان گرفتار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، اعتیاد یکی از معضلات و چالش‌های اجتماعی امروزی است که نه تنها پسران و مردان گرفتار این معضل اجتماعی شده‌اند، بلکه طی سال‌های اخیر شاهد گرایش بانوان جوان به سمت و سوی استفاده از مواد مخدر هستیم که این گرایش روز به روز در بین دختران با سنین پایین رو به افزایش است و امروز شاهد این هستیم که بانوان به جمعیت خریداران سیگار اضافه شده‌اند و به نظر می‌رسد که اگر اقدامی در این زمینه صورت نگیرد، جامعه در آینده با معضل و چالش بسیار بزرگ‌تری مواجه می‌شود، به دنبال این موضوع خبرنگار فارس نسبت به انجام گفت‌و‌گوی تفصیلی با هومن منشعی عضو هیئت مدیره علمی درمانگران اعتیاد استان اصفهان اقدام کرده است.

فارس: در حال حاضر بسیاری از مغازه‌داران در سطح شهر عنوان می‌کنند که روزانه حدود 20 تا 30 درصد از خریداران سیگار از مغازه‌ها از بانوان هستند، این آمار‌ها حاکی از حرکت این درصد از بانوان به سوی مواد مخدر و اعتیاد است، شما این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منشعی: در چند سال اخیر رشد اعتیاد در بین بانوان به میزان بسیاری افزایش یافته است و به نوعی و براساس گزارش‌های بسیاری از منابع در حال حاضر رشد اعتیاد بانوان بیشتر از آقایان شده است.

فارس: دلایل رشد اعتیاد در بین بانوان چیست؟

منشعی: دلایل حرکت بانوان به سوی اعتیاد با دلایل اعتیاد مردان بسیار متفاوت است و براساس این موضوع در بانوان بیشتر گرایش به سوی لاغر شدن، فعال بودن در خانواده و گریز از افسردگی از دلایل مهم گرایش بانوان به سوی اعتیاد محسوب می‌شود.

فارس: در حال حاضر صحبت‌هایی شنیده می‌شود که در برخی از آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی به بانوان توصیه می‌شود که برای لاغر و فعال شدن از مواد مخدر استفاده کنند، این موضوع را تایید می‌کنید؟

منشعی: بله، متاسفانه در حال حاضر در برخی از آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی افرادی به عمد در این مکان‌ها حضور دارند و افراد را به استفاده از مواد مخدر برای لاغر شدن و فعال شدن تشویق می‌کنند که این موضوع در ارتباط با ماده مخدر شیشه به میزان بسیاری صدق می‌کند.

فارس: دلیل اینکه عنوان می‌کنید، این موضوع در ارتباط با شیشه به میزان بسیاری صدق می‌کند، چیست؟

منشعی: در حال حاضر رشد استفاده از شیشه در بین بانوان بسیار بیشتر از مردان است، در صورتی که مصرف ماده مخدر هروئین در بانوان کمتر مشاهده می‌شود، اما رشد شیشه به میزان بسیاری بوده است.

فارس: آیا مصرف شیشه عاملی برای گرایش افراد به استفاده از مواد مخدر دیگر نیز است؟

منشعی: بله، زمانی که مصرف شیشه افزایش پیدا می‌کند، فرد آمادگی و استعداد رو آوردن به مواد مخدر دیگر را نیز پیدا می‌کند و این موضوع سبب مسائل و آسیب‌های اجتماعی بسیار بالایی می‌شود.

فارس: استفاه از شیشه چه آسیب‌هایی را برای افراد به دنبال دارد؟

منشعی: افرادی که به سمت مصرف شیشه می‌روند به دلیل اینکه هزینه‌های آنها به میزان بسیاری افزایش پیدا می‌کند و این افراد درآمد چندانی ندارند، دچار گروه‌هایی از آسیب‌های اجتماعی می‌شوند و این افراد دچار مشکلات متعددی می‌شوند و به میزان بسیاری برای تأمین هزینه‌های خود به روسپیگری روی می‌آورند و با توجه به این موضوع مسئله ورود به مواد مخدر در بانوان تبعات بسیاری را به دنبال دارد.

فارس: اعتیاد بانوان چه تبعاتی را در زندگی و کانون خانواده آنها برجای می‌گذارد؟

منشعی: اعتیاد اثرات نا‌مناسبی را روی زندگی بانوان می‌گذارد، چرا که در هر صورت بانوان مادر هستند و مصرف مواد در دوران بارداری به میزان بسیاری خطرناک می‌شود و از سوی دیگر این موضوع در آینده و رشد کودک مسئله‌دار می‌شود و کودکانی که مادر آنها معتاد به مواد مخدر هستند، دارای اختلالات شدید رفتاری می‌شوند و این کودکان به نوعی با مشکلاتی از جمله بیش فعالی مواجه می‌‌شوند که به نظر می‌رسد این مباحث باید به میزان بسیاری مورد توجه قرار بگیرد.

فارس: با توجه به اینکه اعتیاد بانوان یکی از معضلات جامعه است، به نظر شما برای رسیدگی به این معضل چه اقدامی باید انجام بدهیم؟

منشعی: مسئله اعتیاد در بانوان مسئله حاد و مهمی است و برای جلوگیری از رشد اعتیاد بانوان باید موضوع پیشگیری را در برنامه‌های خود قرار بدهیم، اما در حال حاضر برنامه‌های پیشگیرانه در کشور چندان نیست و ما باید پیشگیری را از مدرسه و دوران ابتدایی آغاز کنیم، در حال حاضر تعدادی از افراد فعال در راستای مبارزه با مواد مخدر در استان تلاش می‌کنند که در راستای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه اقدامات مثبتی صورت بگیرد.

فارس: برای جلوگیری از رشد اعتیاد در بین بانوان چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

منشعی: در ابتدا باید یک بیدار‌سازی در جامعه ایجاد کنیم تا بانوان برای لاغری و یا فعالیت بیشتر به سمت استفاده از مواد مخدری مانند شیشه پیش بروند و به نظر می‌رسد برنامه‌های پیشگیرانه برای اطلاع‌رسانی و بیدار‌سازی خانواده‌ها باید اجرا شود.
----------------------------

گفت‌و‌گو از: پروین احمدی
----------------------------
انتهای پیام/63004/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها