امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96947
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سالیانی است که پاکستان در خصوص احداث خط لوله صادرات گاز IP وارد بازی های ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سالیانی است که پاکستان در خصوص احداث خط لوله صادرات گاز IP وارد بازی های سیاسی شده و به جای آنکه در احداث این خط لوله سرعت بخشد، چشم به مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 دوخته تا پس از مشخص شدن نتیجه مذاکرات به دنبال احداث خط لوله واردات گاز از ایران باشد.

دست دست کردن پاکستانی ها برای تعویق در احداث خط لوله صادرات گاز "آی پی" نگرانی هایی را نیز برای دولت مرکزی این کشور ایجاد کرده است زیرا براساس قرارداد، اگر صادرات گاز ایران به پاکستان تا دسامبر سال 2014  عملیاتی نشود روزانه 3 میلیون دلار جریمه باید به ایران پرداخت کند. به همین دلیل پاکستانی ها به دنبال تعویق یک ساله زمان ساخت این خط لوله هستند، به طوری که رسانه های این کشور مدعی شده اند پس از سفر نوازشریف به تهران زمان احداث خط لوله «آی پی» تا دسامبر سال 2015 به تعویق افتاد.

باید تاکید کرد هدف از احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان، رساندن گاز به هند و چین بود که به عنوان خط لوله صلح مطرح شد اما اختلافات میان هند و پاکستان موجب شد تا این خط لوله از هدف اصلی خود دور شود و همانطور که اشاره شد پاکستان نیز رغبتی برای احداث این خط لوله در خاک خودش نداشته باشد.

این شرایط در حالی برای احداث خط لوله IP رخ می دهد که رسانه های جهان هر چند وقت یک بار از مذاکرات گازی پاکستان با کشور های مختلف خبر می دهند که به برخی از این مذاکرات گازی اشاره می‌شود.

*واردات گاز از هند

جدید ترین این اخبار مربوط به واردات گاز پاکستان از هند است(!) شرکت هندی «جیل» که پروژه‌ی احداث خط لوله صادرات گاز هند به پاکستان را در اختیار دارد قصد دارد روزانه پنج میلیون تن گاز مایع به پاکستان صادر کند به طوری که وزیر نفت هند این تصمیم را عاملی برای بهبود روابط دوطرفه سیاسی – اقتصادی دو کشور همسایه، پاکستان – هند اعلام کرده است به گزارش منابع آگاه هند گاز مایع را 13 تا 14 سنت خریداری و 21 سنت به پاکستان می فروشد.

*واردات گاز از قطر

علاوه بر این پاکستان در حال گفت‌وگو با قطر برای نهایی کردن برنامه‌ واردات سالانه 3.5 میلیون تن گاز ال.ان.جی از این کشور است.

دولت پاکستان به دنبال این است که واردات اولین محموله ال.ان.جی از قطر تا نوامبر 2014 نهایی شود.

به همین منظور پاکستان و قطر یادداشت تفاهمی برای واردات ال.ان.جی در فوریه 2012 امضا کردند اما پیشرفت در این زمینه به دلیل اختلافات دو طرف بر سر قیمت گاز کند بوده است.

قطر قیمت 18 دلار برای هر میلیون بی.تی.یو گاز را پیشنهاد داده اما پاکستان به دنبال قیمت پایین‌تری است.

کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان در ماه ژوئیه احداث سه ترمینال واردات ال.ان.جی در بندری در جنوب پاکستان را تصویب کرد.

این سه پایانه پس از تکمیل قادر خواهند بود که روزانه یک میلیارد و 700 میلیون فوت مکعب ال.ان.جی را وارد و ذخیره سازی کنند.

*واردات گاز از روسیه

اسلام آباد همچنین قصد دارد خط لوله گازی را از روسیه احداث کند.
 
 بر همین اساس است که رسانه‌های پاکستان خبر می‌دهند با همه دشواری های موجود، این کشور به ساخت خط لوله گازرسانی از ایران پایان خواهد داد.

این رسانه ها اعلام کرده اند تحریم غرب علیه ایران مانع آن می شود که گاز ایران به پاکستان برسد نکته جالب توجه در احداث خط لوله این است که هند در احداث این خط لوله مشارکت خواهد کرد، زیرا قصد دارد این گاز را از طریق پاکستان وارد کند.

بر اساس این گزارش با شرایط موجود به نظر می رسد اگر در ابتدا خط لوله هفتم سراسری به منظور احداث خط لوله صلح احداث شد هم اکنون خط لوله صلح در حد ایده باقی مانده است و دیگر به تاریخ خواهد پیوست و تنها مزیت خط لوله هفتم سراسری گاز رسانی به استانهای دور افتاده ای مانند سیستان و بلوچستان خواهد بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها