امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 96952
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۱
تعداد بازدید: 31
مهدی فضائلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص مذاکرات جاری در وین بین ایران و 1+5 گفت: هم ...

مهدی فضائلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص مذاکرات جاری در وین بین ایران و 1+5 گفت: هم اکنون رسیدن به توافق سرنوشت روشنی ندارد و اینکه مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا نه و حتی نتایج آن وضعیت خیلی روشنی ندارد.

وی با بیان اینکه گفت‌وگوهای هسته‌ای بین ایران و 1+5 نشان می‌دهد که هر دو طرف مصمم هستند تا به توافق برسند، اما اینکه این توافق به چه نحوی شکل بگیرد خیلی مهم است، افزود: جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات وین 5 خطوط قرمز شفاف و روشنی را برای خود تعیین کرد و در جریان مذاکرات هسته‌ای آن را به طرف مقابل هم تفهیم کرد که این اعلام خطوط قرمز و پافشاری بر روی آن باعث شد که مذاکرات وین 5 بدون نتیجه باقی بماند.

کاهش تعداد دستگاه‌های سانتریفیوژ را نباید بپذیریم

فضائلی با اشاره به اینکه احساس می‌شود که در طرف مقابل اراده‌ای برای مذاکرات و توافق احتمالی وجود دارد اظهار داشت:  1+5 حداقل در مذاکرات هسته‌‌ای اینگونه تظاهر می‌کند که هم دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات است و هم اینکه محورهایی را در مقابل برخی خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران تعیین کرده‌اند که طبیعتا اگر طرف مقابل بخواهد روی همان محورها ایستادگی کند مذاکرات نتیجه‌ای‌جز شکست در پی نخواهد داشت که یکی از محورها در مورد تعداد دستگاه‌های سانتریفیوژی است که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند آنرا داشته باشد که ما این امر را قبول نداریم.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه اگر طرف مقابل تعدیلی را درباره خواسته خودش نشان ندهد حتما مذاکرات به شکست منجر خواهد شد گفت: در صورتی که نتیجه مذاکرات هسته‌ای شکست باشد دقیقا مسیری طی شده که در سالیان گذشته و در مقطعی حسن روحانی مسئولیت مذاکرات را در سال 82 تا 84 برعهده داشت و این روند هم‌اکنون در حال تکرار آن هستیم.

نباید برنامه هسته‌ای ایران با وجود پذیرش مقاومت و تحریم‌های فراوان تعطیل شود

وی خاطرنشان کرد: در جریان توافقنامه پاریس و در زمان مدیریت پرونده هسته‌ای در زمان حسن روحانی طرف مقابل پیشنهادی را تحت عنوان تضمین‌های عینی برای فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران مطرح کرد ولی در جریان مذاکرات این تضمین‌های عینی در حقیقت برای از بین بردن تاسیسات هسته‌ای ایران تعریف شده بود و به ایران اعلام کردند که در صورتی خیال غرب از بابت برنامه هسته‌ای ایران راحت می‌شود که تضمین‌های عینی در برنامه هسته‌ای خود داشته باشید و برخی برنامه‌های خود را تعطیل نماید که در نهایت هم این مذاکرات منجر به شکست شد.

فضائلی با بیان اینکه هم‌اکنون در مذاکرات هسته‌ای بحث تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای تقریبا با همان ادبیات از سوی غرب در حال تکرار شدن است گفت: جمهوری اسلامی ایران اجازه تعطیل شدن فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را نخواهد داد زیرا ما 10 سال در برابر داشتن فعالیت‌های هسته‌ای خودمان مقاومت کرده و شهید داده‌ایم و تحریم‌ها را تحمل کرده‌ایم و هم‌اکنون هم فعالیت‌های هسته‌ای ما به نقطه‌ای رسیده‌ که غیرقابل بازگشت به عقب است.

غرب دنبال تعطیلی برنامه هسته ای ایران است

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: طرف غربی در چند دور مذاکرات خود با ایران پیشنهاد کاهش دستگاه‌های سانتریفیوژ جمهوری اسلامی ایران را ارائه داده است که تیم مذاکره کننده ایرانی باید با قاطعیت آنرا رد کند و اگر این امر پذیرفته شود اساسا هیچ خاصیتی برای ما نمی‌تواند داشته باشد.

وی افزود: در صورت قبول کاهش دستگاه‌های سانتریفیوژهای ایران به جز فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای و اینکه دل ما خوش باشد که تعدادی دستگاه سانتریفیوژ داریم چیزی برای غنی‌سازی و تامین نیازهای کشور از این تعداد سانتریفیوژی که آنها برای ما می‌خواهند تامین کنند نتیجه‌ای برای ما حاصل نخواهد کرد.

فضائلی با تاکید بر اینکه نتیجه مذاکرات به رفتار طرف مقابل بستگی دارد اظهار داشت: اگر توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 صورت بگیرد می‌تواند تاثیراتی را در تلطیف نگاه دو طرف داشته و قدری از بی‌اعتمادی موجود کاسته شود هرچند که در مورد پیامدهای آن هم در حال مبالغه شدن است.

رقبای ایران در منطقه از توافق احتمالی هسته‌ای ناراحت می‌شوند

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: بی‌اعتمادی‌های موجود بین ایران و غرب و آمریکا به خصوص از ناحیه جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل در عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف آنقدر زیاد است که با چنین حرکتی همه آنها هم از بین نمی‌رود ولی در مورد حوزه هسته‌ای اگر 1+5 از خود حسن نیت نشان دهد می‌توانیم بگوییم که در این بخش از ارتفاع دیوار بی‌اعتمادی کاسته خواهد شد.

وی در مورد نتایج احتمالی توافق نامه هسته‌ای بین ایران و 1+5 در منطقه گفت: هر کدام از کشورهایی که در اطراف جمهوری اسلامی ایران حضور دارند خودشان را با تهران رقیب می‌دانند و در مسیر دشمنی با ملت ایران هر کاری از دستشان برآید انجام خواهند داد و در صورت پیش‌فرض در صورت توافق احتمالی بین ایران و 5+1 از این امر ناراحت خواهند شد و از اینکه در یک برهه‌ای تنش‌های ما در مقابل هر کشوری کم شود آنها خوشحال نخواهند شد.

فضائلی افزود: کسانی که با جمهوری اسلامی ایران در حال عناد هستند مطلوب آنها این است که تهران در حوزه‌های مختلف دچار درگیری، چالش و تنش باشد و فرصت‌هایش در چالش‌های مختلف ایجاد شده از بین برود.

عربستان و رژیم صهیونیستی از کاهش تنش و چالش‌های ایران خوشحال نیستند

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: به صورت کلی این توافق احتمالی می‌تواند بخشی از چالش جمهوری اسلامی ایران را در حوزه هسته‌ای بکاهد که در صورت این اتفاق حتما برخی کشورهای منطقه از توافق ایجاد شده و کاهش چالش‌های بین ایران و غرب خوشحالی نخواهند شد ولی اینکه این توافق چگونه و در چه شرایطی صورت گیرد خیلی مهم است و نمی‌توانیم بگوییم که هر توافقی صورت بگیرد آنها ناراحت خواهند بود.

وی گفت: توافقی باعث ناراحتی دشمنان جمهوری اسلامی ایران می‌شود که ایران عزتمند را در حال پیشرفت و در یک موقعیت مثبت و قابل دفاع ببینند و اگر نتیجه مذاکرات هسته‌ای هم این باشد که از پیشرفت کشور کاسته و یا آسیبی به عزت جمهوری اسلامی ایران وارد شود این امر می‌تواند خوشحالی رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی و همه کشورهای دیگر منطقه که با نگاه منفی، خصمانه به ایران نگاه می‌کنند را در پی داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها