امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97008
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، لاله افتخاری رئیس فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، لاله افتخاری رئیس فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی درنشست با فعالان عرصه تجاری‌سازی علم با یادآوری اینکه هشت سال از تشکیل و آغاز فعالیت این فراکسیون می‌گذرد، اظهار داشت: در طول این سال‌ها نکته‌ای که بر آن تأکید شده این است که ظرفیت‌ها و منابع انسانی بسیار قابل توجهی از نظر دانش، نوآوری و  اختراع در کشور وجود دارد و برخورداری از این ظرفیت‌ها به لحاظ تحریم‌ها و تهدیدها یک ضرورت است.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ دینی ما اقتضا می‌کند وابسته به دیگران نباشیم، افزود: علیرغم پژوهش‌های ارزنده، رشد علمی قابل توجه کشور در عرصه‌های علمی و نوآوری‌های ارزشمند صورت گرفته هنوز درصد بالایی از این اقدامات علمی و پژوهشی انجام شده به تولید محصولاتی که در جامعه مورد حمایت قرار گیرد منجر نشده است.

رئیس فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش بنیان  مجلس تصریح کرد: چنانچه پژوهش‌ها و یافته‌های علمی محققان و نخبگان نمونه‌سازی شود باز هم این محصولات در تولید مشکل دارند که مجلس و فراکسیون نخبگان درصدد رفع این مشکلات است.

این نماینده مجلس بررسی ارتباط دانشگاه و صنعت و رفع مشکلات موجود در این زمینه را از برنامه‌های محوری فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش بنیان مجلس عنوان کرد و گفت: در این رابطه جلسات مختلفی با رؤسای شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها و مراکز علمی برگزار کرده‌ایم.

رئیس فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش‌بنیان با یادآوری ارائه طرح ثبت اختراع و علایم تجاری از سوی این فراکسیون، ادامه داد: موقتاً این طرح متوقف شده است چرا که دولت اعلام کرده لایحه‌ای ارائه خواهد کرد و مالکیت معنوی را در این لایحه مدنظر قرار خواهد داد.

افتخاری تصریح کرد: شناسایی وضعیت و ظرفیت‌های موجود در صنایع کوچک و اصلاح رابطه صنعت و دانشگاه از برنامه‌های در دستور کار فراکسیون است.

داریوش مهاجر دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران در این نشست با بیان اینکه ارتباط دانشگاه با صنعت و سایر حوزه‌ها صرفاً نمی‌تواند ارتباط علمی باشد، افزود: این حوزه نیازمند فرهنگ‌سازی است چرا که در نبود این فرهنگ اگر صنعتگری بخواهد ایده و فناوری جدیدی را بکار گیرد به سراغ اساتید و نخبگان دانشگاهی نمی‌رود.

داریوش مهاجر با یادآوری اینکه جامعه ما به لحاظ فرهنگی باور ندارد که دانشگاه می‌تواند به صنعت و تجارت کمک کند، تصریح کرد: به علت نبود این فرهنگ و باور در حال حاضر بسیاری از مقالات و پژوهش‌های علمی محققان در کتابخانه‌ها بایگانی شده در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا وضعیت به این شکل نیست.

*بهره‌وری در صنایع و واحدهای تولیدی مورد غفلت واقع شده است/ با آیین‌نامه و بخشنامه‌ها کشور صنعتی نمی‌شود

ابوالقاسم رادفر یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه الزهرا نیز در این نشست با بیان اینکه ظرفیت‌های علمی بسیاری در کشور وجود دارد و می‌توانیم سرآمد دیگر کشورها باشیم، گفت: به علت نبود مدیریت صحیح و شکل‌گیری نظام اقتصادی ناکارآمد بسیاری از منابع کشور به اسم صنعت اتلاف می‌شود.

رادفر با یادآوری اینکه مسئله بهره‌وری در صنایع و واحدهای تولیدی مورد غفلت واقع شده است، افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبری می‌تواند راهنمای خوبی برای تعیین شاخص‌های رشد صنعت در کشور باشد.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی بسیاری از صنایع قادر به مقاومت نیستند و این روند به اتلاف منابع ملی منجر می‌شود، تصریح کرد: فراکسیون حمایت از نخبگان، مخترعان و اقتصاد دانش‌بنیان به شکل تهاجمی در این عرصه ورود کند چرا که با آیین‌نامه و بخشنامه کشور صنعتی نمی‌شود.

این استاد دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه بسیاری از دانشجویان و نخبگان دارند از کشور خارج می‌شوند و حساسیتی به این موضوع وجود ندارد، ادامه داد: نیروهای انسانی نخبه و علمی پرورش داده در طول سالیان گذشته از کشور خارج شدند غافل از اینکه مهمترین فاکتور صنعتی‌سازی کشور همین نیروی انسانی است.

رادفر گفت: هیچ نهادی در کشور وجود ندارد که از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی حمایت کند و این نیروهای انسانی نخبه و صاحب تخصص به علت نظام دستمزد از کشور خارج می‌شوند در حالی که اگر از این افراد حمایت شوند آنها قادرند علم و دانش خود را به ثروت تبدیل کنند و زمینه‌ساز رشد و توسعه کشور باشند.

این استاد دانشگاه الزهرا تصریح کرد: نظام بانکی هیچ نوع ساز و کاری برای حمایت از دانش آموختگان دانشگاهی ندارد بنابراین وضعیت موجود و مشکلاتی که وجود دارد هیچ کمکی به بهبود رابطه صنعت و دانشگاه نخواهد کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها