امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9701
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 56
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت رضا زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: بخش ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت رضا زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: بخش عمده داروهای وارداتی با فناوری بالا و از منابع اروپایی،امریکایی، کره ،ژاپن و هند وارد می‌شوند‌.
 
وی اضافه کرد: هم اکنون حدود 5درصد داروها از خارج کشور وارد می شود که 40 درصد اعتبارات بودجه‌ای بخش دارو را به خود اختصاص می دهد.کل بودجه امسال دارو 2میلیارد و 100 میلیون دلار است که تا کنون 450 میلیون دلار ان اختصاص یافته است.
 
وی درباره دپوی برخی اقلام دارویی در گمرگات افزود: این موضوع در مقطع بعد از عید اتفاق افتاد و دلیل آن هم تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی درباره نرخ ارز بود.
 
معاون سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: بانک مرکزی اعلام کرد همه واردات دارو که قبلاً با ارز حمایتی وارد می شد، باید با ارز مبادله‌ای وارد شود که این دستور شامل داروهای ثبت سفارش شده هم می‌شد و باید شرکتهای وارد کننده مابه التفاوت ارز مرجع و مبادله‌ای را پرداخت می‌کردند.
 
وی افزود: به دلیل مشکلاتی که برای این شرکتهای دارویی پیش آمد و نتوانستند تامین اعتبار کنند مقداری وقفه در ترخیص کالاها از گمرگ پیش آمد .
 
رضا زاده گفت: هم اکنون براساس توافق با بانک مرکزی داروهای مورد نیاز کشور همچنان با ارزحمایتی از گمرگ ترخیص شود .
 
وی افزود: بنا بر تصمیم بانک مرکزی محموله‌هایی که سال گذشته ثبت سفارش شده است با ارز مرجع از گمرگ ترخیص می شود اما بعد از ان ترخیص با ارز مبادله‌ای انجام می شود .
 
معاون سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: داروهایی هم که با کمبود شدید مواجه شوند و در گمرگ وارد شده باشد، اجازه ترخیص آنها به صورت موردی صادر می شد.
 
وی با اشاره به اینکه بخشی از افزایش قیمت داروی خارجی به دلیل اختصاص نیافتن ارز مرجع در سال 92 است گفت: این افزایش قیمت بیشتر شامل داروهای بیماریهای خاص شامل چهار پنج قلم می شود که آنها هم به صورت رایگان در اختیار بیماران خاص قرار می‌گیرد و یارانه این نوع داروها به وارد کننده و توزیع کننده داروهای خاص از طرف دولت پرداخت می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها