امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۹:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97014
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 10
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین کچویان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز دوشنبه 23 تیر ماه در همایش ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین کچویان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز دوشنبه 23 تیر ماه در همایش «خط قرمز» در محل حوزه هنری با اشاره به اینکه دلایل ما برای نگرانی درباره انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بیش از اندازه است، گفت: به دل آرام‌ها خیلی توجه نکنید چرا که دل آرامی آنها یا از سر لجاجت است یا از سر بچگی.

وی افزود: البته یک احتمال دیگر نیز وجود دارد و آن اینکه بعضی نمی‌توانند درک درستی از انقلاب اسلامی داشته باشند و اینگونه وارد مذاکرات شده باشند.

کچویان گفت:‌ ما از همان ابتدا بسیاری از اطلاعاتمان را به طرف مقابل دادیم که باید مدت‌ها کار می‌کردند تا خودشان آنها را کشف کنند و مقامات سازمان ملل به ما می‌گفتند شما به کجاها رسیده‌‌اید! اما ما خود داشته‌هایمان را به بازرسان عرضه کردیم.

وی ادامه داد: ما قبل از آنکه وارد مذاکرات شویم تمام فعالیت‌های خود را تعطیل کردیم در حالی که همیشه چند گام پیش از بازرسان پیش می‌رفتیم.

وی آنچه که آینده خوشی برای مذاکرات متصور نمی‌کند را نوع نگاه به دشمن برشمرد و گفت: بعضی نگاه دوستانه‌ای به دشمن دارند که فاقد هرگونه درک نسبت به نظام است و بهترین حالت برای ما را آن می‌داند که یک جایی در چارچوب بین‌المللی یافته و از این خوان یک تکه استخوان هم به ما برسد.

وی این نگاه را فاقد درک شأن استقلال درست کشور ذکر کرد و گفت: نتیجه این نگاه این است که از همان ابتدا با شکست وارد مذاکرات شویم.

عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سؤال که آیا ما در مذاکرات راهبرد داریم؟ و چه ابزارهایی برای پیگیری این راهبرد به کار گرفته‌ایم؟ اظهار کرد: راهبرد یعنی تعیین یک مجموعه اهداف مشخص و برگزیدن راه‌هایی برای رسیدن به آن اهداف.

وی خاطر نشان کرد: وقتی در مذاکرات فعالیت‌های خود را از همان ابتدا تعلیق می‌کنیم طرف مقابل بر اساس ترس از چه چیزی مذاکرات را با ما ادامه دهد که این منتج به باخت مطلق است.

کچویان تنها نقطه مثبت برای کشور در روند مذاکرات را همین جلسات نقد دانست و گفت: تیم مذاکره‌کننده می‌تواند به غربی‌ها بفهماند که اگر ترکیب فعلی با شما بر سر میزه مذاکره نمی‌نشیند کسان دیگری هستند که این راه را ادامه دهند و سانتریفیوژهای بیشتر راه‌اندازی کنند و دست شما نیز دیگر به جایی بند نباشد.

وی افزود: اکنون دست ما خالی است و اگر هم پر است محصول مقاومت است که ما ظرف مدت کوتاهی این دست پر را تخلیه کردیم و الان باید به غربی‌ها التماس کنیم چون دیگر چیزی برای ما وجود ندارد.

عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مکعب روبیک دارای پیچیدگی‌هایی است که سبب می‌شود دیگر آنچه در جریان مذاکرات به شما می‌دهند مهم نباشد چرا که آنها می‌خواهند تمام زوایای هسته‌ای ما را کشف کنند که با این کار حتی اگر غنی‌سازی 20 درصد را هم بپذیرند باز هم برای ما فایده‌ای ندارد.

وی با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری از همان ابتدا فرمودند من به مذاکرات خوشبین نیستم گفت: من در سال 84 مقاله‌ای نوشتم و عنوان کردم که اگر از نقطه‌ای که هم اکنون در آن قرار داریم بگذریم برای همیشه جان سالم به در برده‌ایم.

کچویان با اشاره به اینکه غرب هنوز به ما به چشم یک دوست نگاه نمی‌کند، گفت: همانطور که اوباما خود گفت اگر می‌توانست همه فعالیت هسته‌ای ما را تعطیل می‌کرد و به نظر من حتی حمله هسته‌ای نیز صورت می‌دادند.

وی با رد اینکه انقلاب اسلامی صرفا جابجایی یک مجموعه افراد با یکدیگر بود، گفت: انقلاب اسلامی ظرفیت‌های یک هماوردی جهانی را با خود به ارمغان آورد که به تدریج دست تنازعات ما با غربی‌ها را بالا می‌برد که امروز در مدیترانه، فلسطین، لبنان، سوریه و در دریاها شاهد آن هستیم.

کچویان ادامه داد: این ظرفیت اتفاقی نبوده است بلکه از ابتدا در انقلاب وجود داشته و برای اینکه به سرمنزل مقصود برسد باید ابزارهای خاص خود را نیز داشته باشد اما مذاکره‌کنندگان ما اکنون این تلقی را ندارند.

عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی با ذکر این نکته که اگر به این منازعه به چشم منازعه اسلام و کفر بنگریم موضوع خیلی برایمان متفاوت می‌شود، تصریح کرد: در منازعه اسلام و کفر فقط یک طرف برنده می‌شود اما نگاه حاکم بر تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای این نیست.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها