امروز : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۱۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97043
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش فارس، در مراسمی با حضور مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، حجت الاسلام و المسلمین امرودی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، حجت ...

به گزارش فارس، در مراسمی با حضور مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ، حجت الاسلام و المسلمین امرودی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ، حجت الاسلام و المسلمین ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران  و همچنین دکتر نگهبان شهردار و مسئولان شهری منطقه 7 ، همزمان با میلاد خجسته و مبارک کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) ساخت مسجد "معلم" در دانشگاه خوارزمی واقع در منطقه 7 آغاز شد.

در این مراسم مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان نکاتی در زمینه اهمیت حفظ فضای معمارانه موجود و رعایت معماری ایرانی – اسلامی و همچنین اهمیت کارگردانی دقیق در ساخت و احداث مسجد دانشگاه خوارزمی گفت : دانشگاه خوارزمی با عمری نزدیک به یک قرن حافظه تاریخی تهران است و جا دارد با وجود فضای معمارانه این دانشگاه ، مسجدی که با نام معلم در دانشگاه خوارزمی احداث می شود نشان از میراث کهن شهر تهران داشته باشد .

وی حفظ باغ ایرانی و فضای سبز موجود در فضای دانشگاه ، مرمت و تعمیر بناهای ظاهری موجود در دانشگاه و استفاده از طراحی های شناسنامه دار و همچنین بهره گیری از بهترین نوع مصالح و کاشی کاری را از موارد مهم در ساخت و احداث این مسجد دانست و ابراز امیدواری کرد تا دو سال آینده مسجد معلم در اختیار دانشجویان و شهروندان قرار گیرد.

در ادامه سبحان الهی رئیس دانشگاه خوارزمی با خیر مقدم به حاضرین و تقدیر از مدیران شهری به لحاظ تصمیم برای ساخت مسجد معلم در دانشگاه خوارزمی گفت : تفکر سیستمی ، مدیریت علمی و مسئولیت اجتماعی در شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران نشان می دهد که مباحث شهری را صرفا عمرانی نمی بینند.

رئیس دانشگاه خوارزمی افزود : دانشگاه خوارزمی با قدمتی 95 ساله در نظر دارد با همراهی شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران مسیر توسعه ای را تا پنج سال آینده طی کند تا به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایران اسلامی جشن صد سالگی خود را برگزار کند.

حجت الاسلام والمسلمین امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز در این مراسم ضمن تبریک میلاد خجسته امام حسن مجتبی (ع) با اشاره به نگاه فقه شیعه به ساخت مساجد گفت : همواره مساجد مامن و پایگاه آرامش بوده و بر این اساس شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران اساس فعالیت ها را به مسجد محوری گذاشتند .

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان این مطلب که فضا و اعتبارات مناسبی برای ساخت مسجد در سطح تهران در نظر گرفته شده افزود : به فضل الهی مساجد دو درب که در سال 93 ساخت و احداث آن آغاز شده موجب تلفیق نورانی بیش از پیش بین مسجد و دانشگاه شود .

همچنین حجت الاسلام والمسلمین ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که در نظام مقدس جمهوری اسلامی مساجد نقش اساسی و مهمی داشتند گفت : از پیش از انقلاب بزرگ مردم ایران همه تظاهرات و راهپیمایی ها که منجر به پیروزی نظام اسلامی و الهی شد از مساجد شروع شد و مساجد حقی بر گردن نظام دارند ، زادگاه انقلاب اسلامی هستند و همه چیز بر محور مسجد است .

رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران همچنین از تصویب ساخت 400 مسجد در 4 سال آینده در سطح شهر تهران در قالب مساجد محله ای خبر داد و تصریح کرد : شهر تهران با داشتن حدود 8 میلیون جمعیت شب خواب و 2000 مسجد با کمبود مسجد مواجه است تا به آن جا که سرانه هر نفر از مساجد سطح شهر ، تنها 15 سانتی متر است .

همچنین در بخش دیگری نگهبان شهردار منطقه 7   از ساخت ، احداث و کلنگ زنی حداقل 5 مسجد تا پایان سال جاری در سطح منطقه 7 خبر داد و گفت :در راستای سیاست های شهرداری منطقه 7 در زمینه توسعه و ایجاد مساجد در غرب منطقه و به جهت رفع کمبود سرانه اماکن دینی و مذهبی ساخت چندین مسجد در سطح منطقه در دستور کار است.

شهردار منطقه 7 با اشاره به اینکه مسجد دو در "معلم" در فضای داخلی دانشگاه خوارزمی با عرصه 810 مترمربع و اعیان 2 هزار و 25 مترمربع در سه طبقه ساخته خواهد شد، تصریح کرد:  مسجد یک نهاد فوق‌العاده کارآمد است که همه بخش‌های دیگر دینی به نوعی به مسجد برمی‌گردد. در خصوص کارکردش در جامعه نیز چنین است، جامعه سازی و جامعه‌پردازی و تمدن سازی در مباحث فرهنگی سیاسی، اجتماعی و همه بحث‌ها به مسجد بر می‌گردد. 

نگهبان با بیان اینکه مراسم کلنگ زنی مسجد دیگری در دانشگاه الهیات به زودی برگزار خواهد  شد، یادآور شد: مراحل ساخت و تجهیز مسجد اعظم یکی از بزرگترین اماکن دینی شهر تهران در منطقه به مراحل پایانی نزدیک شده و این مسجد به زودی  افتتاح می شود .

نگهبان فعالیت های عمرانی احداث مساجد حسینی و شریفیه را مطلوب ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که این مساجد نیز به سرعت روند ساخت را سپری و در اختیار عموم شهروندان منطقه 7 قرار گیرد.

اضافه می شود در ساخت این مسجد در نظر است مواردی از جمله سبک معماری ایرانی - اسلامی در نمادهای مسجد از جمله در گلدسته و مناره ، کاشی کاری و نقوش اسلامی ،حفظ باغ ایرانی، حوض و آبنما، جانمایی دو شبستان مردانه و زنان به صورت مجزا و یک سالن در طبقه منفی یک که کاربری سالن همایش ، کتابخانه و یا تالار مطالعه دارد تعبیه خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها