امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9705
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۰
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه چهارمین کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان که در عشق‌آباد در حال برگزاری است، اعلام کرد که سال 2014 میلادی همایش بین‏‌المللی سازمان ملل پیرامون مسائل انرژی به ویژه تامین انتقال و ترانزیت حامل‏‌های انرژی به بازارهای بین‏‌المللی در سطح کارشناسان کشورها و بین‏‌المللی در عشق‏آباد برگزار می‏‌شود.

وزیر خارجه ترکمنستان با اشاره به اینکه اوایل هفته جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شصت ‌وهفتمین جلسه خود قطعنامه ترانزیت پایدار حامل‏‌های انرژی را به ابتکار دولت ترکمنستان تصویب کرده‏ است، گفت: همایش بین‏‌المللی انرژی سازمان ملل در عشق‏‌آباد که قرار است سال آینده در ترکمنستان برگزار شود در واقع به مناسبت بررسی چگونگی تحقق و عملی سازی قطعنامه مذکور سازمان ملل است.

وی گفت: با ایجاد کار گروه ویژه بین‏‌المللی امیدواریم که این قطعنامه به شکل یک سند معتبر همچون کنوانسیون سازمان ملل به تصویب نهایی برسد و هر چه سریعتر وارد فاز عملی شود.
مرادف در این کنفرانس مطبوعاتی که برای تبیین مزایای قطعنامه مذکور سازمان ملل به ابتکار رئیس جمهور ترکمنستان برگزار شد، افزود: این قطعنامه در واقع دومین قطعنامه‌ به ابتکار دولت ترکمنستان بود که در سال 2008 میلادی پیرامون مسائل تأمین امنیت ترانزیت حامل‌های انرژی بود مطرح شد و آن زمان تنها مورد حمایت 57 کشور قرار گرفت، اما از قطعنامه جدید سازمان ملل 71 کشور دنیا حمایت کرده‌‏اند.

وی قطعنامه سازمان ملل را موجب افزایش اعتماد و اهمیت مجامع جهانی به کشور ترکمنستان و ذخایر سرشار و تعاملات با این کشور آسیای مرکزی دانست و گفت: تصویب قطعنامه سازمان ملل در امور ترانزیت پایدار حامل‌های انرژی در حالی است که برای ترکمنستان که مقام چهارم را از نظر ذخایر منابع هیدروکربوری به ویژه گاز در دنیا محسوب می‏‌شود، مهم و مطابق با برنامه‌های راهبردی در امور صادرات گاز به بازارهای جهانی این کشور آسیای مرکزی است.
وزیر خارجه ترکمنستان تأکید کرد این کشور سرشار از منافع انرژی است و قصد دارد به کلیه متقاضیان گاز خود را تحویل دهد، در این زمینه اقدامات ریشه‏‌ای و زیربنای در حال انجام است که می‏‌توان به احداث خط لوله گاز جدید سراسری شرق به غرب ترکمنستان نیز اشاره کرد.

مرداف گفت: دولت ترکمنستان طرح‌های در راستای تنوع بخشی به صدور حامل‏‌های انرژی اهمیت ویژه قائل است که احداث خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند موسوم به طرح «تاپی» و نیز طرح انتقال گاز از طریق بستر دریای خزر و از طریق خاک کشور آذربایجان و ترکیه به مصرف کنندگان اروپایی و... نیز مد نظر بوده و در زمینه تحقق آنها پیگیری های لازم در دست اجرا است.

بیانات وزیر خارجه ترکمنستان در حالی است که عصر دیروز کنگره بین‌المللی گاز ترکمنستان در عشق‌آباد در محل قصر نمایشگاهی ترکمنستان با حضور حدود 600 نماینده از 35 کشور دنیا از جمله هیئتی از وزارت نفت ایران و تعدادی از شرکت‌های نفتی کشورمان نیز آغاز به کار کرده است و مقامات مربوطه دولت ترکمنستان اظهار داشتند که در گذشته میزان ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان معادل 45.44 میلیارد تن سوخت تعیین شده بود که اما با کشف میادین جدید نفت و گاز در ترکمنستان، این میزان به معادل 71.21 میلیارد تن سوخت برآورد و تثبیت شده‏‏ است.

بنا به گفته طرف ترکمنی بیش از 53 میلیارد تن سوخت از ذخایر پیش‌بینی شده ترکمنستان در میادین خشک و بیش از 18 میلیارد تن سوخت نیز در بخش ترکمنی دریای خزر تمرکز یافته و موجود است.
ترکمنستان از ذخایر سرشار نفت و گاز برخوردار است و دولت این کشور قصد دارد همکاری‏ انرژی بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای را بیش از پیش گسترش دهد و به این منظور دولت یک برنامه ملی بلند مدت توسعه صنعت نفت و گاز این کشور را تدوین و تصویب کرده‏‏ است.

ترکمنستان همچنین قصد دارد تا سال 2030 میلادی میزان تولید سالانه گاز طبیعی را به 230 میلیارد متر مکعب برساند.

ترکمنستان هم‌اکنون گاز خود را به ایران، روسیه و چین صادر می‏‌کند و در آینده نزدیک قصد دارد، از طریق خط لوله گاز تاپی از طریق خاک افغانستان گاز خود را به پاکستان و هند و نیز از طریق بستر دریای خزر به کشورهای اروپا نیز صادر کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از محل برگزاری چهارمین کنگره بین‏‌المللی گاز ترکمنستان ،ریاست هیئت ایرانی در همایش مذکور را حسین اسماعیلی شهمیرزاد مدیرکل اروپا، آمریکا و کشورهای همسایه دریای خزر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران برعهده دارد و قرار است روز دوم این کنگره (اول خرداد) سخنرانی کند که گزارش آن متعاقبا تهیه و خدمت مخاطبان ارائه خواهد شد.

کنگره بین‏‌المللی ترکمنستان (Turkmenistan Gas Congress TGC 2013) با سازمان‏دهی شرکت انگلیسی سامیت ترید ایونتس و وزارت صنایع نفت و گاز و منابع معدنی ترکمنستان به مدت 2 روز در محل قصر نمایشگاهی پایتخت کشور ترکمنستان با حضور تعداد زیادی از کارشناسان از سراسر دنیا برگزار می‏‌شود.

توسعه صنایع نفت و گاز ترکمنستان و جذب سرمایه‌‏گذاران خارجی، مسأله توسعه و بهره‏‌برداری از منابع هیدروکربن، بررسی فضای سرمایه‏‌گذاری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ترکمنستان، چگونگی توسعه میادین نفت و گاز بخش ترکمنی دریای خزر و نیز تعیین موضع رسمی دولت ترکمنستان در امور توسعه صنعت نفت و گاز و ارائه گزارش‌های مقامات رسمی دولت این کشور از اهداف برگزاری کنفرانس مذکور اعلام شده‏‏ است.

مسأله چگونگی عرضه و ترانزیت نفت و گاز، توسعه میدان‌های نفت و گاز حوزه دریای خزر و نحوه انعقاد قرارداد مشارکت در تولید، امور اکتشاف و استخراج نفت و گاز، فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری در بازار انرژی ترکمنستان، چشم‌اندازهای تعامل بین‌المللی و ارائه توانمندی‌ها در رابطه با عرصه‌های فوق از دیگر محورهای همایش بین‌المللی نفت و گاز ترکمنستان اعلام شده‏ و قرار است در حاشیه آن نمایشگاه بین‏‌المللی نفت و گاز نیز برگزار شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها