امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97087
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به فرمانده مرزبانی این کشور فرمان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به فرمانده مرزبانی این کشور فرمان داد تا تدابیر لازم را برای برگرداندن ثبات و آرامش در مرزهای جنوبی این کشور اتخاذ کند.
 

رئیس جمهور قرقیزستان امروز (23 تیرماه) در جلسه‌ای با حضور «رحیم‌بردی دوشن‌بایف» رئیس مرزبانی این کشور بر لزوم برقراری هرچه سریعتر ثبات در مرزهای این کشور تأکید کرد.

به نقل از مرکز مطبوعاتی ریاست جمهوری قرقیزستان، در این جلسه شرایط و دلایل بروز حادثه درگیری مسلحانه اخیر در مرز قرقیزستان و تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این ملاقات آتامبایف بر لزوم آموزش پرسنل مرزبانی این کشور در زمینه انخاذ تدابیر مؤثرتر جهت تثبیت اوضاع در مرزها تأکید شد.

در این جلسه رئیس جمهور قرقیزستان همچنین دستورالعملی را برای تقویت مرزهای کشور و تقویت حفاظت از آن به رئیس نهاد مربوطه ابلاغ کرد.

این مسئله در حالی است که در اواخر هفته گذشته پس از آرامشی نسبی که برای مدتی در مرز تاجیکستان و قرقیزستان ادامه ‌داشت، دوباره در روستای «آقسای» ناحیه «باتکند» قرقیزستان بین مرزبانان تاجیک و قرقیز درگیری رخ داد و مرزبانان به سوی یکدیگر تیراندازی کردند.
 

در مدت چند ماه گذشته این برای بار سوم است که در مرز میان تاجیکستان و قرقیزستان درگیری‌های مسلّحانه رخ می‌دهد.

آنگونه که رسانه‌های قرقیزستان خبر دادند، در درگیری‌های اخیر یک نفر کشته و 7 نفر زخمی شدند.

همچنین شماری از زنان و کودکان از جمله ساکنان ناحیه باتکند قرقیزستان (منطقة هم‌مرز با تاجیکستان) از محل درگیری مرزبانان به منطقه‌ای امن کوچ داده شده‌اند.
 

این مسئله در حالی است که اخیرا معاونین نخست‌وزیران قرقیزستان و تاجیکستان در زمینه تحقیقات مشترَک در مورد حوادث مرزی گذشته و نظارت مشترک بر مرز 2 کشور توافق کرده بودند.

تاجیکستان و قرقیزستان بیش از 900 کیلومتر مرز مشترَک دارند که قسمت عمده مرز هر 2 کشور تاکنون تعیین حدود نشده است.

مقامات قرقیزستان و تاجیکستان برای مدت زمان طولانی جهت جلوگیری از درگیری‌های مرزی و رفع تمامی مسائل مربوط به تعیین خطوط مرزی میان 2 کشور تلاش می‌کنند.
 

خط مرزی میان 2 کشور در بیشتر مناطق از جمله در جاده‌هایی که از میان روستاها می‌گذرد، به طور شرطی و موقتی تعین شده است که در نتیجه مردم محلی در زمینه دسترسی به آب و جاده‌ها مشکل دارند.

انتهای پیام/ز

 

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها