امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97099
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از ابتدای حمله تکفیری‌ها به مناطقی از شمال غرب عراق بنگاه‌های خبرپراکنی غربی و مرتجع عربی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از ابتدای حمله تکفیری‌ها به مناطقی از شمال غرب عراق بنگاه‌های خبرپراکنی غربی و مرتجع عربی تلاش کردند این اقدام تروریستی را «انقلاب عشایر» بنامند و تا نیمه‌های هفته دوم این بحران نیز موفق به القای چنین رویکردی شدند لیکن با اقداماتی که تکفیری‌ها علیه شهروندان اهل تشیع و تسنن عراق توامان صورت دادند، نقاب از چهره حتی حامیان رسانه‌ای آنان نیز برداشته شد و به این ترتیب این روزها کمتر کسی می‌تواند جنایات این گروه‌ها را در قالب انقلاب یا مطالبه اجتماعی تعریف کند. اعدام 375 تن از علمای اهل تسنن در الانبار،‌ تخریب قبور صحابه و تابعین در نینوا ، تلاش برای تخریب اماکن مذهبی اهل تشیع، تجاوز به دخترکان عراقی عمدتاً در مناطق سنی نشین به بهانه جهاد نکاح،‌ انهدام اماکن مقدس متعلق به مسیحیان، اعدام 1700 تن از دانشجویان دانشکده نیروی هوایی در تکریت(بنا بر اعلام داعش) و.. تنها نمونه‌های کوچکی از جنایاتی است که هیچ راهی برای اندیشمندان سنی و شیعه نگذاشت تا زبان به مذمت و تقبیح اندیشه تکفیر بگشایند که بی اعتنا به اندیشه‌های ناب اسلامی به تفریق اسلام و تزلزل در وحدت اسلامی همت کرده است.
تقریبا تمامی شخصیت‌هایی که با خبرنگاران خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خارج از کشور گفت‌وگو کرده‌اند، گروههای تکفیری این روزهای عراق و سوریه را آلت دست آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند و معتقدند که حضور آنها در عراق و تحرکاتشان، در راستای منافع و امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی است. آنها معتقدند که خطر اول داعش برای جهان اسلام و کشورهای اسلامی منطقه است و در مراحل بعدی خدمت به استعمارگران تا منطقه و کشورهای اسلامی را به سمت تجزیه پیش ببرند. البته کارشناسان تأکید کرده‌اند که بساط تکفیری‌ها در عراق جمع می‌شود.
 

***آنچه در پی می‌آید، بخشی از اظهارات شخصیت‌های برجسته سیاسی منطقه در مورد بحران این روزهای عراق است. ***

  امیر جماعت اسلامی کردستان عراق: خلافت داعش خلاف قرآن و اسلام است/ همراهی داعشی‌ها با دشمنان اسلام

«شیخ علی باپیر» امیر جماعت اسلامی در کردستان عراق با اظهار تأسف و ناراحتی از آنچه امروز به نام اسلام در عراق توسط گروه تروریستی داعش انجام می‌شود، با تاکید بر اینکه آنچه امروز به نام خلافت اسلامی توسط گروه داعش در برخی مناطق سنی‌نشین عراق پیاده می‌شود برخلاف نص صریح قرآنی و دین اسلام است، اظهار داشت: تمامی مجازات اسلامی در آخرین روزهای حیات پیامبر آمده‌اند، این در حالی است که امروز عده‌ای با مجازات مردم دین خداوند را شروع می‌کند.

وی ادامه داد: قبل از هر چیز باید مردم آگاه شوند و با دین مبین اسلام هوشیار گردند و در مرحله بعد باید شرایط پیاده کردن دین اسلام را فراهم کرد و بعد از این مرحله است که اگر مردم خلافی مرتکب شدند به این معنا که این خلاف از سر عدم آگاهی و عدم آشنایی با اسلام و از سر نیازهای زمانی که دین اسلام نتوانسته است این نیازها را برطرف بکند نیست، مجازات شروع می شود و این مجازات برای این است که دین مردم، ثروت و سامان مردم، آرامش و امنیت، عقل و هوش مردم، زندگی مردم، ناموس و کرامت مردم را حفظ بکند و هر کسی این اصول را تهدید بکند مجازات می‌شود.

رفتار داعش هیچ اساس فقهی ندارد

وی گفت: در جامعه اسلامی و حکومت اسلامی مردم با ادیان مختلف در امان هستند چه برسد به اینکه به خاطر مذهب مردم کشته شوند، اگر در اصل دین اکراه نیست چگونه مذاهب مختلف مورد حمله قرار می گیرند، آنچه انجام می‌شود هیچ اساس فقهی ندارد، حکومت اسلامی از تامین نیازهای ضروری برای سلامت جامعه شروع می‌کند نه اینکه از کشتار و مجازات مردم شروع بکند.
به گفته وی اسلام در فضایی که هنوز سالم نشده است نمی‌آید مردم را به ناحق مجازات بکند. کسانی که به نام اسلامی می آیند و با مجازات دین خود را شروع می‌کنند، اصول اسلام را نقض می کنند.

داعش گروهی مزدور است که آب به آسیاب دشمن می‌ریزد

این شخصیت برجسته کُرد عراقی در ادامه می‌گوید: اسلام اجازه نمی‌دهد دین بر مردم تحمیل شود چون حق نیاز ندارد به زور بر مردم تحمیل شود و حق در مقابل ناحق و برای دفاع از خود نیازمند زور است اما نه برای تحمیل اجباری دین. حق اگر حق باشد در دل و جان مردم جاری می‌شود. باید بدانیم این جهان مکان تسویه حساب نیست بلکه مکانی است برای آزمایش ما انسانها، مکان تسویه حساب خداوند با مردم در روز رستاخیز است و پیامبر اسلام در مدینه نصرانی و یهودی و همه را قبول کرده بود.
شیخ علی باپیر با اظهار دلتنگی از این رفتارها درباره خلافت اسلامی داعش که به نام اسلام انجام می‌شود، تصریح کرد: در جهان اسلام وقتی با مردم بگونه‌ای رفتار می‌کنند که با دین اسلام منافات دارد ناراحت می‌شوم و می‌بینیم که این‌گونه دین اسلام به دست آنها گیر افتاده است. در خوشبینانه‌ترین حالت این افراد و گروهها آب به آسیاب دشمنان اسلام می‌ریزند و در بدبینانه‌ترین حالت این افراد و گروهها مزدور هستند و نقشه دشمنان اسلام را پیاده می‌کنند و این غم بزرگ جهان اسلام است.
 
نویسنده و تحلیلگر سوری: داعش با کمک اسرائیل و ترکیه و تحت حمایت کُردها در عراق فعالیت می‌کند

«ثائر ابراهیم»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی سوری تصریح کرد: تسلط گروه تروریستی داعش بر مناطق شمال شرقی سوریه و همچنین مناطق غربی عراق تلاشی از سوی این گروه برای ایجاد منطقه نفوذی برای خود در عراق و ترکیه و کردستان عراق با تکیه بر بافت و ساختار جغرافیایی خاص کردستان است، اول به کمک کردها و بعد به کمک ترکیه و اسرائیل و پس از آنها حمایت‌های عربی و غربی است.
ابراهیم افزود: داعش دارای دیدگاه و نگرش‌هایی است که ریشه در وهابیت دارد و تلاش می‌کند، اسلامی را به مردم تحمیل کند که دور از اسلام واقعی است و از این حیث بر حمایت‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای گسترده متکی است تا به این طریق توان شستشوی مغزی جوانان و جذب آنها به صفوف خود از سراسر نقاط جهان را به دست آورد.

عضو هیأت علمای الازهر در گفت‌وگو با فارس:داعش به اهل سنت لطمه زد و به اسلام اهانت کرد

«محمود مهنا»، عضو هیأت علمای الازهر و مشاور شیخ الازهر تاکید کرد که گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه نماینده اهل سنت نیستند، چون آیین و مذهب اهل سنت بر محرمات خدا و افراد بی‌پناه و مسلمانان تعدی و تجاوز نمی‌کنند، در حالی‌که داعش ریختن خون مسلمانان و غیر مسلمانان را مباح و مجاز می‌داند. وی در ادامه افزود: داعش لطمه بزرگی به اهل سنت زد و به اسلام بی‌نهایت اهانت کرد و اسلام را دین لهو و لعب و قتل و کشتار به دیگران معرفی کرد، چون هیچ مسلمانی مسلمان دیگر را نمی‌کشد و زمانی به جنگ غیر مسلمان می‌رود که طرف مقابل آغازگر جنگ باشد.
مهنا خاطر نشان کرد: داعش اسلام را به نحوی به جهانیان معرفی کرده که هم اکنون همه اسلام را به دین جنگ‌ها و تعدی‌ها و تجاوزها شناخته‌اند، دینی که در آن مسلمانان یکدیگر را می‌کشند.
مشاور شیخ الازهر تاکید کرد که تمام اینها ساخته و پرداخته غرب از جمله آمریکا و فرانسه و برخی از طرف‌های منطقه‌ای برای برافروختن آتش جنگ در منطقه و ایجاد هرج و مرج در آن است و مصر یکی از اهداف آنهاست.
مهنا افزود: اسلام از ما هیچ‌گاه نخواسته در عصر و دوره‌ای که مهمترین ویژگی آن ریختن خونهاست، خلافت اسلامی به پا کنیم و در این خصوص ما ریختن خون شیعیان توسط داعش را محکوم می‌کنیم.

سیاستمدار عراقی:«داعش» در حال فروپاشی است و جایی در عراق و سوریه ندارد
«محمد الهنداوی»، سیاستمدار عراقی و عضو ائتلاف ملی عراق، در پاسخ به اظهارات «تامیر پاردو»، رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موسوم به موساد که درباره گروه تکفیری «داعش» گفته بود، داعش برای این شکل گرفته که در عراق و سوریه باقی بماند، تاکید کرد که این گروه تکفیری جایی در این دو کشور ندارد. 
الهنداوی بر این باور است که جایی برای بقای داعش به عنوان یک قدرت در منطقه نیست و همانند سال‌های 2007 و 2008 باید شاهد مخفی شدن مجدد عناصر آن در کوه‌ها و غارهای دشت حوران و فلوجه بود.

کارشناس سیاسی و اسلامی آسیای مرکزی: تغییر نقشه خاورمیانه مهم‌ترین سناریوی داعش در منطقه است
«قادر ملک‌اف» کارشناس سیاسی و دینی آسیای مرکزی و رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» در قرقیزستان اظهار داشت: ادعای داعش برای رهبری مناطق جهان به معنای تحقق پروژه‌ای است که در آن برخی از طرف‌ها و به طور خاص کشورهای غربی دست دارند.
ملک‌اف گفت: در کنار منابع مالی، ظرفیت انسانی، ارسال تسلیحات مدرن به بخشی از خاک سوریه و عراق و در نهایت تسلط داعش حکایت از پروژه‌ای بودن این حرکت دارد که هدف نهایی آن تغییر نقشه خاور نزدیک و میانه خواهد بود.
وی افزود: به عبارت دیگر تجزیه عراق، سوریه، ایران، اردن، عربستان سعودی و ترکیه از راه ایجاد مناطق سنی به عنوان وزنه مقابل ایران و همچنین دولت‌های سکولار و یا پادشاهی‌های خلیج فارس و البته تشویق استقلال کردستان از مباحثی است که در این راستا دنبال می‌شود.
این کارشناس مسائل سیاسی و اسلامی افزود: گام بعدی، ابعاد ایدئولوژیکی بود که به اصطلاح بازگشت خلافت و حمایت از منافع مسلمانان در همه کشورها را در نظر داشت که این بحث به گونه‌ای اعتبار عربستان سعودی و ایران را به چالش کشیده است. دیگر اینکه با ایجاد خلافت زنجیره کمربند شیعه (ایران، عراق، سوریه، لبنان، بحرین و...) گسسته می‌شود.

** خطر داعش برای آسیای مرکزی

ملک‌اف گفت: خطر داعش برای آسیای مرکزی واقعی است و موضوع فقط به آن بر نمی‌گردد که در نقشه خلافت داعش، کشورهای این منطقه با نام خراسان جدید یاد شده‌ و یا آسیای مرکزی با افغانستان همسایه می‌باشد اصل مسئله اینجاست که حرکت جهاد جهانی وارد مرحله و سطح جدیدی شده و سابقه خلافت (از نظر جغرافیایی) به عنوان یک پروژه غربی به راه افتاده است.
وی افزود: این امر شرایط را برای بسیج و اعزام جوانان از سراسر جهان به نقاط به اصطلاح داغ در سوریه، عراق، افغانستان، آسیای مرکزی و ... فراهم کرده و در آینده آن‌ها را برای بازگشت و ایجاد سازمان و انجام اقدامات تروریستی با هدف بی‌ثبات کردن این کشورها وا خواهند داشت.
رئیس مرکز پژوهشی دین، حقوق و سیاست تصریح کرد: امروز تعداد بالایی از اتباع آسیای مرکزی در سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان مشغول جنگ بوده و حتی لژیون آسیای مرکزی را تشکیل داده‌اند؛ به نظر می‌رسد با حضور بازیگران مختلف اعم از جهانی (آمریکا) و منطقه‌ای (قطر و عربستان سعودی) هدف تغییر نقشه مناطق مختلف است.

** از اسلام‌هراسی نخبگان تا بیم خلافت اسلامی منطقه

ملک‌اف معتقد است طی سال های اخیر در میان گروه‌های تندرو و افراطی موجود در کشورهای آسیای مرکزی ایده ایجاد خلافت از راه جهاد مسلحانه گسترش پیدا کرده که این موضوع در پی اقدامات گروه تروریستی داعش موجب نگرانی‌های بیشتر نخبگان حاکم منطقه شده اما در هر صورت شرایط آسیای مرکزی به گونه‌ای است که حداقل در دورنمای میان‌مدت چنین اتفاقی امکان نخواهد داشت.

عالم اهل سنت پاکستان:داعش لشکر شیطان است/ خلافت «البغدادی» را نمی‌پذیریم
«پیر سید اظهار بخاری» عالم بزرگ مذهب «دیوبند» و امام جماعت مسجد جامع «لال کرتی» اظهار داشت: شبه‌نظامیان داعش لشکر شیطان و فتنه دجال هستند و حضور آنان در عراق نشانه نزدیک شدن به زمان ظهور امام مهدی (ع) است.
وی افزود: کسانی که مردم بی‌گناه را می‌کشند و با بی‌حرمتی به شخصیت‌های مذهبی اماکن مقدسه را تخریب می‌کنند هیچ ارتباطی با اسلام ندارند.
وی افزود: آسیبی که داعش به مسلمانان زد از آسیب‌هایی که کفار به مسلمین می‌زنند، فراتر است.
بخاری بیان کرد: «ابوبکر البغدادی» با جنایاتی که انجام می‌دهد چطور می‌تواند خود را یک مسلمان بداند به نظر من وی ابوبکر یزیدی است نه ابوبکر بغدادی.
وی افزود: طبق مکتب «ابوحنیفه» خلیفه مسلمین باید نیک و صالح، با ایمان و الگوی سایر مسلمانان باشد اما این ویژگی‌ها در ابوبکر بغدادی دیده نمی‌شود. عالم بزرگ مذهب دیوبند تأکید کرد: داعش به بهانه جهاد، زنان، کودکان و افراد مسن را قتل‌عام می‌کند چنین گروهی لشکر اسلامی نیست، لشکر شیطانی است. بخاری بیان کرد: طبق اصول فقه اهل سنت و جماعت حتی اگر ابوبکر بغدادی فردی صالح و پرهیزگار بود، باز هم لیاقت خلیفه شدن را نداشت.
بخاری خاطر نشان کرد: هر کسی نمی‌تواند خود را خلیفه مسلمین بداند و انتظار داشته باشد مردم از وی پیروی کنند؛ رفتار چنین کسی مانند افراد جاه‌طلبی است که به دروغ ادعای نبوت می‌کردند.
رهبر مذهب دیوبند پاکستان گفت: می‌ترسم اوضاع سوریه، عراق و بحرین بر سایر کشورهای اسلامی از جمله پاکستان تأثیرات منفی داشته باشد. بخاری گفت: من در خطبه نماز جمعه خود از مردم پاکستان می‌خواهم خود را از فتنه داعش در عراق دور نگاه دارند البته من قبل از این هم قائل به اتحاد بین مسلمانان بودم و مخالف هر نوع افراط‌گرایی در کشور هستم.
وی تأکید کرد: نه تنها اهل سنت پاکستان بلکه مسلمانان سراسر دنیا نمی‌توانند خلافت جنایتکارانی مانند داعش را بپذیرند زیرا مذهب ما اجازه چنین جنایاتی را به مسلمانان نمی‌دهد.

کارشناس سیاسی ازبک: داعش گروه‌های افراطی‌ آسیای مرکزی را تحریک می‌کند
«کمال عزیزاف» کارشناس مسائل سیاسی منطقه در ازبکستان، اقدامات تروریستی اخیر داعش و به خصوص اعلام خلافت را یک نوع پیام برای تشدید عملکرد گروه‌های هم‌سو در فضای شوروی سابق شامل آسیای مرکزی دانست و تصریح کرد: برای کشورهای آسیای مرکزی این موضوع جای نگرانی دارد زیرا برخی از گروه‌های افراطی و تروریستی در منطقه از سال‌ها قبل بر موضوع ضرورت ایجاد خلافت در آسیای مرکزی تأکید می‌کنند.
عزیزاف که با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه صحبت می‌کرد، دست یافتن داعش به مواد هسته‌ای را پدیده خطرناک دانست و افزود: این گروه تروریستی امروز پول‌های کلان و تسلیحات مدرن در اختیار دارد که بدون کمک از خارج امکان‌پذیر نخواهد بود. نباید اجازه داد که تروریست‌ها علاوه‌ بر توانمندی‌های نظامی خود به مواد هسته‌ای نیز دست پیدا کرده و مردم بی‌گناه را هدف قرار دهند.
این کارشناس سیاسی مقیم تاشکند، تمام اقدامات داعش را غیراسلامی عنوان کرد و گفت: تروریست‌های داعش به رهبری «ابوبکر البغدادی» ضداسلامی بودن خود را تا جایی برجسته کردند که تخریب کعبه‌الله و قتل ده‌ها میلیون زائرین را مورد هدف خود قرار دادند. از نگاه این افراطی‌های خطرناک دست زدن زائرین به سنگ و دیوار مکه در مغایرت با خداپرستی قرار دارد.
به باور این تحلیلگر مسائل منطقه، حزب‌التحریر که در کشورهای آسیای مرکزی مشغول به انجام فعالیت‌های غیرقانونی بوده و تعدادی از جوانان را به دام فتنه ایجاد خلافت خود در منطقه انداخته است در برخی از زمینه‌ها نزدیکی بسیار زیادی به دیدگاه‌های داعش و القاعده دارد. بنابراین بعید نخواهد بود چنانچه با الهام از ایجاد خلافت داعش، حزب‌التحریر نیز به دنبال تشدید فعالیت‌های خود در آسیای مرکزی برآید. اما در کنار مخالفت دولت‌های منطقه با این پروژه، مردم مسلمان آسیای مرکزی نیز در اصل علاقمندی‌ به این‌گونه پروژه‌های سازمان‌های افراطی و تروریستی ندارند. 
عزیزاف معتقد است که عملکرد داعش، القاعده، جبهه‌النصره و ده‌ها سازمان تروریستی در سوریه، عراق و سایر کشورهای خاور نزدیک و میانه، مردم آسیای مرکزی را در برابر پذیرش ادعاهای اسلام‌خواهی گروه‌های مشابه در منطقه بیش از گذشته محتاط کرده است. چرا که این سازمان‌های تروریستی با شعار دفاع از اسلام و امت در اصل مسلمان‌کشی کردند و مساجد، زیارت‌گاه‌های مردم به شمول آرامگاه‌های پیامبران الهی را هدف تخریب و اهانت قرار دادند.
وی مبارزه بی‌امان با داعش و سایر گروه‌های تروریستی را راه حل مشکل تروریسم در خاور نزدیک و میانه دانست و تصریح کرد: چنانچه تروریسم هدف قرار داده نشود به سراغ سایر مناطق خواهد آمد که آسیای مرکزی نیز جزء آن خواهد بود. همچنین باید به صراحت از حامیان داعش و گروه‌های دیگر تروریستی نام برد و دلایل مربوطه را مطرح کرد تا دنیا سیماهای پشت پرده را بهتر بشناسد.
از نگاه عزیزاف، حداقل برخی از کشورهای آسیای مرکزی بایستی در برابر اعلام خلافت داعش در عراق و سوریه واکنش نشان می‌دادند، زیرا اوضاع ژئوپلتیکی جهان امروز به شکلی است که اتفاقات یک منطقه بر سایر مناطق می‌تواند تأثیر مستقیم و سریع بگذارد.
وی در پایان این گفت‌وگو از جامعه جهانی خواست تا اقدامات داعش و سایر گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و همچنین قتل و کشتار مردم بی‌گناه فلسطین از سوی نظامیان اسرائیل را قاطعانه محکوم کنند.

رئیس مرکز تحلیلی «الخادورا»:«داعش» بزرگترین تهدید منطقه است
«بگیجان احمداف» رئیس مرکز علمی- پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی موسوم به «مرکز الخادورا» و رئیس شورای تحریریه روزنامه «اعلم‌آلای» در قرقیزستان‌ که از شخصیت‌های اجتماعی مطرح در امر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی مذهبی در این کشور می‌باشد، عراق و سوریه را در کانون منافع قدرت‌های ژئوپلیتیکی و بازیگران خارجی تأثیرگذار بر اوضاع نظامی- سیاسی خاورمیانه برشمرد.
احمداف افزود: اعلام خلافت از سوی گروه تکفیری «داعش» بزرگترین خطر و تهدید نه تنها برای سوریه و عراق بلکه برای کل منطقه است.
این شخصیت اجتماعی قرقیز تصریح کرد: اشغال نسبتاً سریع بخشی از سرزمین عراق و اعلام استقرار خلافت و انتصاب «ابوبکر البغدادی» به عنوان خلیفه همه مسلمانان و همچنین قصد این گروه برای ایجاد یک دولت جدید در سوریه و عراق نشان می‌دهد که بشریت با خط‌مشی جدیدی مواجه است که می‌تواند به طور چشمگیری مسیر تاریخ را در جهت منفی و همسو با سناریوهای غیرقابل‌پیش‌بینی تغییر دهد.
به نظر احمداف، گروه داعش به عنوان یک سازوکار نظامی و سیاسی جهت تأثیرگذاری بر تحولات خاورمیانه ظهور یافته است.
وی در ادامه عنوان کرد که با کمال تعجب علیرغم وجود شواهدی دال بر بروز تهدیدات جهانی از سوی داعش، برخی کارشناسان ارزیابی‌های متفاوتی از فعالیت این گروه تکفیری دارند به طوریکه اگرچه برخی از کارشناسان غربی آن را یک سازمان تروریستی در نظر می‌گیرند اما برخی دوایر همسو با منافع واشنگتن آن را به گونه‌ای دیگر تفسیر می‌کنند.
رئیس مرکز علمی- پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی موسوم به «مرکز الخادورا» افزود: متأسفانه اگر تاکنون 2 مفهوم تروریسم و جنبش آزادی‌بخش توسط سیاستمداران و کارشناسان برای توجیه و یا محکوم کردن برخی گروه‌ها استفاده می‌شد، اما در حال حاضر مفهوم نهضت‌های آزادی‌بخش با حمایت استکبار به پوششی برای سازمان‌های تروریستی جهت گسترش جغرافیای فعالیت خود تحت لوای این مفاهیم تبدیل شده است.

** امکان سرایت ایدئولوژی تکفیری به سایر مناطق

این صاحب‌نظر قرقیز تصریح کرد: تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد جنایات داعش نشان می‌دهد که ایدئولوژی تکفیری خلافت آن ممکن است به زودی به جریانی خطرناک تبدیل شود که در ذهن همه افراط‌گرایان همه‌گیر شده و آنان را به تشدید اقدامات ستیزه‌جویانه ترغیب کند.
وی گفت: چنانچه سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی اجازه افزایش نفوذ خلیفه نو ظهور (رهبر داعش) و دستیابی به اهداف خاص از سوی این گروه تکفیری را بدهند، پس از آن درگیری نه تنها میان شیعه و سنی بلکه میان مسلمانان و مسیحیان و نمایندگان ادیان غیراسلامی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
این تحلیلگر قرقیز تصریح کرد: پوشیده نیست که بسیاری از تکفیری‌ها از دستورات «البغدادی» تبعیت می‌کنند و وی را به عنوان فردی توانمند در یکپارچه‌سازی منابع آنها برای مبارزه با مخالفین این گروه و یا باصطلاح آنها «دارالحرب»، محسوب می‌کنند.
احمداف عنوان کرد که بدون احتساب «العدنان» و گروه وی به نام «مبارزه» و یا «پیشرو در مبارزه»، در حال حاضر گروه‌ها و جناح‌هایی که برطبق بیانیه خلافت، با خلیفه البغدادی بیعت کرده‌اند مجدداً در حال پیوستن به صفوف این تشکیلات جدید باصطلاح «دولت اسلامی» هستند.

** نگرانی از حضور شهروندان کشورهای مختلف در میان شبه‌نظامیان داعش

اندیشمند قرقیز ادامه داد: واقعیت نگران‌کننده این است که در میان شبه‌نظامیان داعش شهروندان کشورهای مختلف جهان حتی شهروندانی از فدراسیون روسیه حضور دارند ضمن آنکه در رسانه‌ها به اطلاعاتی اشاره شده است که مهاجرانی از کشورهای آسیای مرکزی و سایر مناطق که تجربه جنگ‌های خونین را دارند، به عضویت گروه داعش درآمده‌اند.
وی تصریح کرد: اعضای داعش و «الفرقان» در کشور مصر به ثبت رسیده‌اند و حال آنکه یکی از اعضای این گروه که مرتکب اعمال جنایی شده است، در مسکو بازداشت می‌شود.
کارشناس قرقیز بیان کرد که در ضمن، نه تنها قرآن کریم بلکه ارزش‌های جهانی و اصول انسانی نیز اساساً با مسئله استفاده از کودکان و زنان در سازماندهی حملات تروریستی مخالفت می‌کنند.
این در حالی است که در گزارش «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ابراز نگرانی جدی از اقدامات افراطی شبه‌نظامیان این گروه منعکس شده است.
احمداف افزود: از سوی دیگر، علمای مطرح و سازمان‌های بین‌المللی نیز مسئله استقرار خلافت از سوی این گروه تکفیری را رد کرده که این امر نشان می‌دهد مبنای قانونی برای اظهارات این گروه وجود ندارد.

** اعلام خلافت داعش متضاد با شریعت است

رئیس مرکز علمی- پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی «مرکز الخادورا» بیان کرد که اعلام یک‌طرفه خلافت از جانب این گروه بدون یک اجماع عمومی، اقدامی نامناسب و خلاف قانون اسلام است به طوری که این مسئله در احکام دینی- حقوقی شورای بین‌المللی علمای اسلام به ریاست شیخ «یوسف القرضاوی» نیز اشاره شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: یوسف القرضاوی در «دوحه» گفت که اعلام تشکیل «دولت اسلامی» و «خلافت» از سوی گروه مذکور در قلمرو تحت کنترل خود در عراق و سوریه با شریعت منطبق نیست.
احمداف ادامه داد: براساس گفته‌های القرضاوی که در پایگاه خبری «عرب نیوز» منعکس شده بود، عنوان می‌شود که بله، ما نیز منتظر ایجاد خلافت الهی در اسرع وقت هستیم اما اعلام «حکومت اسلامی» از سوی این گروه از نظر شریعت معتبر نیست زیرا می‌تواند عواقب خطرناکی را برای جهان اسلام در پی داشته باشد.
کارشناس قرقیز اضافه کرد: به گفته القرضاوی، «انتصاب خلیفه» توسط تنها یک گروه بیانگر اقدامات افراطی بوده که با اصول شریعت منطبق نیست زیرا عنوان خلیفه تنها می‌تواند برای کل امت اسلامی به کار برده شود نه فقط برای یک گروه جداگانه.

** تأکید عالم برجسته آسیای مرکزی بر عدم مشروعیت داعش و اعلام خلافت

این صاحب‌نظر قرقیز معتقد است که رویدادهای عراق سبب ابراز نگرانی شیخ «محمدصادق محمدیوسف» عالم برجسته آسیای مرکزی و مفتی اعظم سابق ازبکستان و همچنین نویسنده کتاب «تفسیر هلال» شده است به طوریکه این عالم معروف پیامدهای اقدامات داعش را فاجعه مبارزه گروه‌بندی از سوی طرفداران باصطلاح «دولت اسلامی عراق و شرق مدیترانه» برشمرده است.
احمداف افزود: شیخ «محمدصادق محمدیوسف» تأکید می‌کند که ایجاد خلافت در سوریه و عراق از سوی اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان به رسمیت شناخته نمی‌شود.
اندیشمند قرقیز همچنین عنوان کرد که در کتاب حماسی بزرگ فارسی با نام «شاهنامه» فردوسی این متفکر برجسته از میان قرن‌ها هشدار می‌دهد «زمانی که قانون ساکت است، شمشیر شروع به صحبت کردن می‌کند».
وی ادامه داد: برای جلوگیری از خونریزی بیشتر ضروری است که فوراً تحت نظر سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بانفوذ بین‌المللی از جمله سازمان همکاری‌های اسلامی جلسات شورای امنیت و مجامع بین المللی تشکیل شده و برای حل این معضل گفت‌وگو شود.
احمداف در پایان تصریح کرد: در این راستا باید برخی توافق‌نامه‌های بین‌المللی در زمینه تحریم‌های اعتقادی و اقتصادی و انزوای سیاسی این گروه همراه با برخی اقدامات برای جلوگیری از خونریزی بیشتر در سوریه، جلوگیری از تجزیه عراق، بازگشت میلیون‌ها نفر از پناهندگان به میهن خود و مقابله با تلاش‌های مشترک جهت تهدید امنیت و صلح، اعمال شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها