امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97101
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در جلسه بخش استانی وزارت کشور قرقیزستان در شهرستان و منطقه «اوش» اعلام شد که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در جلسه بخش استانی وزارت کشور قرقیزستان در شهرستان و منطقه «اوش» اعلام شد که در این منطقه 712 مسجد دایر می‌باشد که 95 مورد از آنها از طرف دولت ثبت‌نام نشده‌اند.
 

بنابر اعلام مرکز مطبوعاتی وزارت کشور قرقیزستان، تعداد زیادی مسجد ثبت نشده در این کشور وجود دارد که توسط افراد و یا حامیان مالی بدون آگاهی از مقامات دولتی ساخته می‌شوند و پس از اتمام ساخت برای ثبت‌نام این مساجد اقدام می‌شود.

علاوه براین، در منطقه «باتکن» در 200 روستا بیش از 317 مسجد وجود دارند که برخی از آنها دارای مجوز نیستند.
 

در این رابطه «عبدالکریم عبدالله‌اف» یکی از کارکنان وزارت کشور قرقیزستان در منطقه باتکند به رسانه اظهار داشت که از 317 مسجد تأسیس شده در این منطقه 53 مورد آن ثبت رسمی نشده است ضمن آنکه بیش از 40 نمازخانه نیز بدون مجوز مشغول به کار هستند.
 

این مسئله در حالی است که به تازگی در شهر «قیزیل‌کیا» نیز یک مسجد بزرگ توسط کمک مجمع جهانی جوانان نیز ساخته شده است که مراحل ثبت رسمی آن هنوز تکمیل نشذه است.

روند ساخت و فعالیت مساجد و نمازخانه‌ها خارج از ثبت رسمی در جنوب قرقیزستان که اکثرا با کمک مالی طرف‌های خارجی و بویژه کشورهای عربی صورت می‌گیرد در حالی است که کارشناسان و برخی مقامات این کشور از تشدید فعالیت‌های گروه‌های افراطی دینی که غالبا به صورت غیرقانونی انجام می‌شود، ابراز نگرانی می‌کنند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار