امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97103
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 43
اشاره: سیر تحول سلاح ها و ابزارهای مقاومت اسلامی فلسطین همچون تحول در  ایدئولوژی مقابله آنان با رژیم اشغالگر قدس در صحنه سیاسی قابل توجه است. فلسطینی ...

اشاره: سیر تحول سلاح ها و ابزارهای مقاومت اسلامی فلسطین همچون تحول در  ایدئولوژی مقابله آنان با رژیم اشغالگر قدس در صحنه سیاسی قابل توجه است. فلسطینی ها تا قبل از دهه 80 قرن بیستم اساس مبارزات خود علیه رژیم اشغالگر قدس را نظر به شرایط منطقه ای و عربی  بر پایه های ملی گرایی عربی بنا نهاده بودند و عمده درگیری آنان در خارج از مرزهای فلسطین و با لحاظ ملاحظات سیاسی حکام عربی صورت می گرفت. رفته رفته با ورود بسیاری از کشورهای عربی به مسیر سازش با رژیم صهیونیستی اقدامات آزادیخواهانه فلسطینی ها هم رو به خاموشی گرایید. لیکن با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ورود گفتمان اسلامی به ایدئولوژی مبارزات فلسطینی ها نه تنها قیام فلسطینی ها جان تازه ای گرفت که این قیام از خارج از مرزهای فلسطین به درون آن کشیده شد. امری که تحولی اساسی در مبارزات فلسطینی ها ایجاد نمود. همزمان با این تغییرات در صحنه میدانی نیز تحولاتی صورت پذیرفت. فلسطینی ها در اولین انتفاضه خود (1987م) تقریبا نه سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) در سال 1979م تنها سلاحی که برای مقابله با جنایات اسراییل در اختیار داشتند سنگ و قلاب سنگ بود.

 
انتفاضه سنگ


ابزاری که در نهایت انتفاضه اول را مزین به نام خود کرد و اولین انتفاضه فلسطینی ها به انتفاضه سنگ تغییر نام یافت. هرچند آتش انتفاضه اول فلسطینی ها با خدعه آمریکا، اسرائیل و سازشکاران فلسطینی  در سال  1993 با قرار داد اوسلو و وعده ایجاد دولت فلسطینی در مناطق فلسطینی نشین  به خاموشی گرائید اما هفت سال زمان نیاز بود تا مقاومت فلسطینی پوچی وعده غرب را برملا کرده و در سال 2000 م انتفاضه جدیدی را تحت نام انتفاضه الاقصی علیه رژیم اشغالگر قدس و دنباله های سازشکار او در منطقه و درون فلسطین آغاز نماید.
ابتدایی ترین سلاح فلسطینی ها در رویارویی با تجهیزات صهیونیستی


ویژگی متمایز این انتفاضه در سلاح هایی بود که مقاومت فلسطینی در رویارویی با اشغالگران بکار گرفت. این بار سلاحهای سبک جای  سنگ و قلاب سنگ ها را در رویارویی با اشغالگران صهیونیست گرفتند. علاوه براین عملیات های استشهادی علیه اهداف صهیونیستی نیز قوت بیشتری گرفت. اما رفته رفته و با پیشرفت تکنولوژی نظامی،  مهندسان فلسطینی موفق به طراحی و مونتاژ سلاح های جدید و در عین حال راهبردی شدند که پس از سالها موازنه رعب و وحشت را به نفع فلسطینی ها تغییر داده است. سلاحهایی که این روزها خواب را از چشمان دو میلیون صهیونیست مقیم تل آویو (تل الربیع) پایتخت اقتصادی رژیم صهیونیستی  ربوده و سرمایه گذاران خارجی را جلوی کنسولگری های خارجی در قدس به صف کرد.

 
موشک ها سلاح راهبردی جدید مقاومت


پس از سالها معادله در صحنه میدانی میان فلسطینی ها و صهیونیستها متوازن شده است. اینک بی خوابی در مقابل بی خوابی ، تخریب در مقابل تخریب و کشته در مقابل کشته معادله ای است که بر دشمن صهیونیستی تحمیل شده است. شبکه تلویزیونی فلسطین الیوم و سایت مصری البوابه برای آشنایی بیشتر افکار عمومی و مخاطبان خود  جزئیات جدیدی از سلاح های جدید مقاومت منتشر کرده اند که در پی می آید:

1-    موشک خمپاره ای که اصالتا متعلق به صنایع اسلحه سازی انگلیسی است و از قدیمی ترین انواع موشک ها محسوب می شود که  در فلسطین بومی سازی و توسعه داده شده است. برد این موشک ها بین 7 الی 10 کیلومتر است و سلاحی برای اصابت  اهداف صهیونیستی در شهرک های مجاور نوار غزه به شمار می رود.
خمپاره های توسعه داده شده


2-    موشک (M302) موسوم به موشک خیبر ساخت سوریه  که اخیرا توسط گروههای فلسطینی برای  زدن اهداف صهیونیستی در شهر الخضیره در نزدیکی حیفا استفاده شد. گفته شده این موشک دارای تکنولوژی ایرانی است  که  از موشک چینی (WS-1) اقتباس شده است.  موشک یاد شده می تواند با خود 175 کیلوگرم مواد منفجره حمل کند.
موشک خیبر


3-    موشک گراد: موشک ساخت روسیه است که مقاومت با ایجاد تعدیلاتی بر روی ان ضمن توسعه قدرت تخریبی آن را افزایش داده اند. برد این موشک 20 کیلومتر است و در جنگ جدید بوسیله ان اهداف صهیونیستی در شهرک هایی چون نتیفوت، سدیروت و عسقلان در مجاورت غزه مورد هدف واقع شد.

 
موشک روسی بومی شده گراد


4-    موشک فجر 5 . این موشک نوع بومی شده موشک فجر ساخت ایران است و از قدرت انفجار عالی برخوردار است . وزن ماده قابل انفجار در درون این موشک  به رقمی بالغ بر 90 کیلو گرم می رسد. طول این موشک 6/5 متر و برد ان 75 کیلومتر است.  این موشک در جنگ 33 روزه اسراییل علیه لبنان توسط حزب الله این کشور بکار گرفته شد و این روزها مقاومت فلسطین با این موشک تل آویو را بارها هدف قرار داده است.

 
موشک بومی شده فجر 5


5-    موشک ناصر : ساخت فلسطین. از ویژگی های این موشک طول بسیار کمش به رغم  برد بالایش است. این موشک به محض لمس شیء کوچکی عملیات انفجار را انجام می دهد. موشک ناصر از جمله موشکهای ساخت فلسطین و از سوی گردانهای ناصر صلاح الدین شاخه نظامی  کمیته مقاومت مردمی  ساخته شد.  موشک یاد شده در طراز های مختلف و با بردهای مختلف از جمله ناصر 1، ناصر 2، ناصر 3 و گفته شده  نوع جدیدش تحت نام ناصر 4 نیز به بهره برداری رسیده است. موشک ناصر سه با حمل مواد منفجره ای به میزان 13 کیلوگرم دارای بردی 15 کیلومتری است.

 
موشک ناصر


 

6-     موشک 107 ساخت فلسطین . این موشک دارای قدرت تخریبی عالی است و برد آن به 40 کیلومتر می رسد. منطقه اشغالی بئر السبع در صحرای نقب بارها توسط این موشک هدف واقع شده است.

7-    موشک قدس  از جمله موشک هایی که در فلسطین بومی سازی شده است. نوع اول این  موشکها در سال 2002 توسط گردانهای القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین ساخته شد و تاکنون دو نوع دیگر آن تحت نام قدس 2 و قدس سه با برد 18 کیلومتر و وزنی معادل 70 کیلوگرم ساخته شده است.
موشک قدس


8-    موشک فجر 3 : این موشک نیز اخیرا مورد استفاده گردانهای القدس قرار گرفته و این گردانها اطلاعات موثقی از این موشک بروز نداده اند.

 
موشک بومی شده فجر


9-    موشک های القسام: این موشکها در فلسطین و توسط گردانهای القسام شاخه نظامی حماس ساخته شده  و در مدل های قسام 1 ، قسام 2، قسام 3 تاکنونی به تولید انبوه رسیده است. برد نهایی این موشکها 18 کیلومتر و اهداف صهیونیستی  مجاور غزه هدف این موشکها است.
موشک قسام


10-     موشک کورنیت: این موشک ساخت روسیه است. کورنیت جزو نسل سوم موشک های ضد زره محسوب می گردد و بیشتر برای انهدام انبار سوخت زرهی، انهدام سیستم های زره ای فعال مجهز به مواد منفجره برای انهدام موشکهای ضد زره از نوع ERE و زره های مستحکم و بسیار ضخیم طراحی شده است. از این سیستم همچنین برای هدف قرار دادن اهداف کوچک و سریع نیز استفاده می شود. به گونه ای طراحی شده که قابلیت سوار شدن بر روی انواع خودروهای نظامی و حتی قابلیت حمل شخصی را هم دارد. این سیستم در کارخانه اسلحه سازی Volsk Volsk فدراسیون روسیه ساخته می شود. 
موشک روسی ضد زره کورنیت


موشک M75 : از این موشک در سال 2012 و علیه حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه در قالب عملیات «ستون ابر» استفاده شد این موشک 75 کیلومتر برد دارد.

 
موشک ام 75


موشک J80 : گردانهای «القسام» شاخه نظامی حماس از این موشک جدید رونمایی کردند 100 کیلومتر برد دارد از آن برای حمله به شهرهای اسرائیلی از جمله تل‌آویو استفاده کردند. این موشک به پاس جانفشانی های فرمانده شهید احمد الجعبری که در سال 2012 م توسط اسراییل ترور شد جعبری 80 نیز نام گرفته است. الجعبری همان فرماندهی است که ربایش و نگهداری گلعاد شالیط  نظامی صهیونیستی را طراحی و اجرا کرد و صهیونیستها نتوانستند به رغم گذشت شش سال از اختفای او به کمترین اطلاعاتی دست یابند.
موشک الجعبری


موشک براق 70: موشکی که گردان «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی سه‌شنبه هفته گذشته و برای اولین بار از آن برای حمله به تل‌آویو استفاده کرد و برد آن به 70 کیلومتر میرسد. قدرت تخریبی انفجاری ان 90 کیلوگرم است و مقاومت از آن برای اهدافی در فرودگاه بن گورین، تل اویو و قدس استفاده کرده است.
براق 70


موشک براق 100: «سرایا القدس» از این موشک در حمله به شهر «نتانیا» واقع در نزدیکی تل‌آویو استفاده کرد و این موشک بردی 100 کیلومتری دارد.
براق 100


پرتاب کننده: این نوع پرتاب کننده ها قابلیت استقرار در زیر زمین را دارد در زمانی که با حضور پهپادهای صهیونیستی ممکن است مورد شناسایی واقع شود این نوع پرتاب کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد. اخیرا  گردانهای القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از این نوع پرتاب کننده ها استفاده کرده است.

 
پرتاب کننده زیر زمین با قابلیت استقرار در زیر زمین


موشک R 160: این موشک از جمله موشکهای گردان «القسام» و ساخت خود مقاومت است 160 کیلومتر برد دارد و از آن برای حمله به شهرهای حیفا و «الخضیره» استفاده شد. مواد منفجره قابل حمل بر روی این موشک 175 کیلوگرم است.

 

پهپادهای شناسایی ، هجومی و انتحاری: گردانهای القسام شاخه نظامی حماس از طراحی و پرواز سه نوع پهپاد  به نام های A1A، A1B، A1C  بر فراز وزارت جنگ اسراییل خبردادند. این گردانها اعلام کردند که پهپادهای شناسایی سه مورد پرواز شناسایی در فضای رژیم صهیونیستی داشتند که هر سه پرواز با موفقیت  همراه بوده و پهپادها به سلامت به پایگاه بازگشته اند. البته اسراییلی ها مدعی شدند که سیستم ضد هوایی حیتس یک فروند از این پهپادها را شناسایی و منهدم کرده است.
پهپادهای شناسایی، هجومی و انتحاری


علاوه بر سلاح های معرفی شده گروههای مقاومت فلسطینی از سورپرایزهای جدیدی در عرصه نظامی خبرداده اند که در صورت انتقال جنگ جدید از سوی صهیونیستها از حملات هوایی به اشغال زمینی ممکن از رونمایی گردد.

 

 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها