امروز : سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 24
۰۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97129
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، محمدحسین ملکیان یکی از شاعران جوانی است که در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) در محضر رهبر انقلاب حضور داشت و شعر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، محمدحسین ملکیان یکی از شاعران جوانی است که در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) در محضر رهبر انقلاب حضور داشت و شعر خواند. شعر ملکیان درباره جانبازان دفاع مقدس بود و مورد لطف رهبر انقلاب قرار گرفت و درپایان از او پرسیدند که پرسیدند که «خودتان فرزند جانباز هستید یا از زبان فرزندان جانبازان گفتی؟» که ملکیان گفت پدرم جانبازم است و رهبر معظم انقلاب به او گفتند: «سلام ما را به پدرتان برسانید.»

درباره این دیدار گپ و گفت مختصری با این شاعر جوان داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

**رهبری از شعرخوانی شاعران جوان خوشحال بود

فارس: جلسه شعرخوانی و دیدار با شعرا در محضر رهبر انقلاب را چه طور دیدید؟

خیلی عالی بود. من دومین بار است که توفیق حضور در این برنامه را پیدا می‌کنم که امسال توانستم در این برنامه شعر بخوانم. اتفاقی هم که امسال افتاده بود، خیلی خوب بود و شاعران جوان‌تر توانستند شعر بخوانند و اتفاقا حضرت آقا هم امسال به نظر من خوشحال‌تر بودند و از شعرخوانی جوان‌ترها استقبال کردند و خوشحالی خودشان درباره شعرخوانی جوان‌ترها را هم چند بار در بین سخنانشان ابراز کردند.
فارس: شما در جلسات مختلفی شعر خوانده‌اید و در شب‌های شعری متفاوتی شرکت کرده‌اید ،‌ تفاوت شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب چه تفاوتی با دیگر شعرخوانی ها در دیگر فضاها دارد؟

به هر حال در آن فضا حرف زدن در حضور ایشان برای آدم مشکل است چه برسد به شعر خواندن. ایشان نگاه تیزبینانه‌ای دارند و با دقت به شعرها گوش می‌دهند.

**ظرافت ایشان شگفت‌زده‌ام کرد

فارس: ایشان در واکنش به شعر خواندن شما از شما پرسیدند که آیا فرزند جانباز هستید یا نه، این توجه ایشان چه حسی را در شما به وجود آورد؟

با اینکه من اشعار دفاع مقدسی زیاد دارم اما خیلی از دوستان نزدیک و شاعران نمی‌دانند من فرزند جانباز هستم . اما وقتی ایشان این سوال را از من کردند، از ظرافتشان شگفت‌زده شدم. خیلی‌ها شعرهای دفاع مقدسی من را شنیده بودند اما چنین سوالی نپرسیده بودند و نمی‌دانستند من فرزند جانباز هستم.

**پدرم از خوشحالی بغض کرد

فارس: اسم پدرتان چیست؟

قاسم. پدرم جانباز شیمیایی است و اتفاقا مدتی است به خاطر عوارض ناشی از مسمومیت شیمیایی در بیمارستان بستری شده است.

فارس: سلام رهبر انقلاب را به پدرتان رساندید؟

بله. جلسه که تمام شد به پدرم زنگ زدم و گفتم آقا به شما سلام رسانده است. از خوشحالی بغض کرده بود...**تعبیر رهبر درباره خلوت مخاطب خیلی شاعرانه و دقیق بود

فارس: بعد از شعرخوانی، ایشان صحبت‌هایی درباره شعر  و وظیفه شاعر داشتند، کدام بخش از سخنان رهبر انقلاب بیشتر روی شما تاثیر گذاشت و به عنوان نقطه عطفی در زندگیتان ماند؟

بخشی از صحبتشان که خیلی بر من تاثیر گذاشت. اشاره ایشان به این نکته بود  که شاعر و هنرمند وارد خلوت مخاطب می‌شود و شاعر تنها کسی است که این حریم را می‌شکند و با اجازه یا بی‌اجازه به ذهن او و خلوت فکری‌اش راه پیدا می‌کند و ایشان تذکر دادند که این موهبت نصیب هر کس نمی‌شود و باید آن را پاس بداریم و از آن درست استفاده کنیم. این بخش از صحبت‌های ایشان هم خیلی تاثیرگذار بود و هم تعبیر و نوع تذکرشان بسیار شاعرانه.

فارس: بخشی از سخنان رهبر انقلاب هم درباره تکلیف شاعران در قبال شرایط جهانی و یاری به مظلومان بود و در این راستا وضعیت امروز غزه را مثال زدند و از ضرورت ورود شاعران به این مساله گفتند، در این باره چه نظری دارید؟

خواهی نخواهی درصد زیادی از شعر، احساس است. شاعر از افراد دیگر با احساس‌تر است و شرایط پیرامونش روی او تاثیر می گذارد. تفاوت شاعرها با دیگران در این است که روپوشی روی قلبشان ندارند و کوچکترین ناراحتی آزارشان می‌دهد و ان را در شعرشان بروز می‌دهند. اتفاق‌هایی هم که در دنیا می‌افتد، باعث واکنش شاعران می‌شود و اتفاقا شعرهایی که برای یاری مظلومان سروده شده است، تاثیر بسیاری بر مخاطبان دارد چون با عواطف آنها سر و کار دارد و توجه‌های بسیاری را به افراد مظلوم و موضوع ظلم جلب می‌کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار