امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97158
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة الولایة» اثر علامه طباطبایی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة الولایة» اثر علامه طباطبایی دقایقی پیش با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سید رضا صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی ایران، احمد احمدی رئیس سازمان انتشارات سمت، حجت‌الاسلام مرتضی جوادی آملی فرزند آیت‌الله جوادی آملی، محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سازمان آرشیو ملی برگزار شد.

در این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: کتاب رسالة الولایة یک اثر بسیار ارزشمند از مرحوم علامه طباطبایی است که آیت‌الله جوادی آملی آن را شرح کرده‌اند؛ به گونه‌ای که این اثر شاید جزو موارد استثنایی باشد که یک شاگرد ممتاز رساله استاد خویش را تشریح کرده است.

وی با اشاره به این مطلب که یکی از آثار مرحوم علامه طباطبایی توسط استاد شهید مطهری شرح داده شده است، اضافه کرد: به خاطر معجز بودن آثار علامه طباطبایی باید آثار ایشان برای مخاطبان شرح داده شود و حضرت آیت‌الله جوادی آملی به خوبی این کار را انجام داده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: این آثار هم دارای جنبه‌های عرفانی و هم جنبه‌های برهانی است که در خدمت قرآن قرار گرفته است.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی کتاب رسالة‌الولایة شاید یکی از موارد نادری است که مرحوم طباطبایی به این اثر می‌نازد البته ناگفته نماند همه آثار مرحوم طباطبایی نازیدن هم دارد.

وی اضافه کرد: برهانی که در زمینه ولایت ذکر شده است از مواهب الهی است که در این رساله آمده است و در نوشتارهای دیگر نیست.

لاریجانی ادامه داد: از زمان دقیق نگارش کتاب رسالة‌الولایة اطلاعی ندارم اما فکر می‌کنم این کتاب برای زمانی است که علامه طباطبایی در تبریز بودند، همچنین رسالة‌الولایة پربار بودن ذهن علامه طباطبایی را نشان می‌دهد. به گونه‌ای که ایشان می‌خواهد در این رساله بیان کند که انسان با مجاهدتی که دارد می‌تواند به مقامی برسد و اختیارات خودش را در مقام خداوند افزایش دهد.

وی افزود: آیت ‌الله جوادی آملی از کتاب رسالة‌الولایة تفسیری زیبا دارد و بحث‌هایی که در آن صورت گرفته است نقلی و از جنس عرفان و مکاشفه است که با هم درآمیخته و اثری زیبا به جای گذاشته است.

این مقام مسئول تأکید کرد که وقتی انسان از شریعت تبعیت می‌کند متکی به امری حقیقی است یعنی ظاهر دین باطنی خواهد داشت که حقایق آن متکی به باطن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی‌ها نتوانستند مراتبی را که وجود دارد به درستی مرحوم طباطبایی در همان مسیر طی کنند به گونه‌ای که علامه طباطبایی یک صحه معرفتی داشته لذا حقایق را به خوبی پیدا و بیان می‌کردند به گونه‌ای که بسیاری از افراد شاید اهل عرفان باشند اما نمی‌توانند با لسان قرآن و فلسفه مطالبی را بیان کنند اما مرحوم طباطبایی در رسالة‌الولایة یک نوع سیر و سلوک عرفانی را بیان کردند که چگونه انسان می‌تواند این مسیر را طی کند.

وی با اشاره به این مطلب که این کتاب یک رساله عمیق است، گفت: آثار منتشر شده آیت‌الله جوادی آملی شرایط جدیدی را برای کشور ما فراهم کرده است یعنی کسانی که آثار ایشان را مطالعه می‌کنند فهم جدیدی از موضوعات دینی را درک خواهند کرد.

لاریجانی در پایان عنوان کرد:‌ کتاب رسالة‌الولایة یک اثر کامل و ارزشمند است که حرف اصلی آن این است که اگر ما پیرو شریعت هستیم و آیین مقدس اسلام را قبول کرده و تبعیت می‌کنیم این آیین حکایت از باطنی دارد یعنی آنهایی که مسلمان و اهل شریعت هستند با تبعیت فقه اسلامی به بهشت دست پیدا می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها