امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97170
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۷
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة الولایة» اثر علامه طباطبایی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة الولایة» اثر علامه طباطبایی شب گذشته با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، احمد احمدی رئیس سازمان انتشارات سمت، حجت‌الاسلام مرتضی جوادی آملی فرزند آیت‌الله جوادی آملی، محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایش‌های سازمان آرشیو ملی ایران برگزار شد.

*لاریجانی: رسالة‌الولایة اثر ارزشمندی است که پربار بودن ذهن علامه طباطبایی را نشان می‌دهد

در این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: کتاب «رسالة الولایة» یک اثر بسیار ارزشمند از مرحوم علامه طباطبایی است که آیت‌الله جوادی آملی آن را شرح کرده‌اند؛ به گونه‌ای که این اثر شاید جزو موارد استثنایی باشد که یک شاگرد ممتاز، رساله استاد خویش را تشریح کرده است.
 


 

وی با اشاره به این مطلب که یکی از آثار مرحوم علامه طباطبایی توسط استاد شهید مطهری شرح داده شده است، اضافه کرد: به خاطر موجز بودن آثار علامه طباطبایی باید آثار ایشان برای مخاطبان شرح داده شود و حضرت آیت‌الله جوادی آملی به خوبی این کار را انجام داده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: این آثار هم دارای جنبه‌های عرفانی و هم جنبه‌های برهانی است که در خدمت قرآن قرار گرفته است.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی کتاب «رسالة‌ الولایة» شاید یکی از موارد نادری است که مرحوم طباطبایی به این اثر می‌نازد البته ناگفته نماند همه آثار مرحوم طباطبایی نازیدن هم دارد.

وی اضافه کرد: برهانی که در زمینه ولایت ذکر شده است از مواهب الهی است که در این رساله آمده است و در نوشتارهای دیگر نیست.

لاریجانی ادامه داد: از زمان دقیق نگارش کتاب «رسالة‌ الولایة» اطلاعی ندارم، اما فکر می‌کنم این کتاب برای زمانی است که علامه طباطبایی در تبریز بودند، همچنین «رسالة ‌الولایة» پربار بودن ذهن علامه طباطبایی را نشان می‌دهد. به گونه‌ای که ایشان می‌خواهد در این رساله بیان کند که انسان با مجاهدتی که دارد می‌تواند به مقامی برسد و اختیارات خودش را در مقام خداوند افزایش دهد.
 


 

* آثار منتشر شده آیت‌الله جوادی آملی تاکنون، شرایط جدیدی را برای کشور فراهم کرده است

وی افزود: آیت ‌الله جوادی آملی از کتاب «رسالة ‌الولایة» تفسیری زیبا دارد و بحث‌هایی که در آن صورت گرفته است نقلی و از جنس عرفان و مکاشفه است که با هم درآمیخته و اثری زیبا به جای گذاشته است.

این مقام مسئول تأکید کرد که وقتی انسان از شریعت تبعیت می‌کند متکی به امری حقیقی است یعنی ظاهر دین باطنی خواهد داشت که حقایق آن متکی به باطن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخی‌ها نتوانستند مراتبی را که وجود دارد به درستی مرحوم طباطبایی در همان مسیر طی کنند به گونه‌ای که علامه طباطبایی یک صحه معرفتی داشته لذا حقایق را به خوبی پیدا و بیان می‌کردند به گونه‌ای که بسیاری از افراد شاید اهل عرفان باشند اما نمی‌توانند با لسان قرآن و فلسفه مطالبی را بیان کنند اما مرحوم طباطبایی در رسالة‌الولایة یک نوع سیر و سلوک عرفانی را بیان کردند که چگونه انسان می‌تواند این مسیر را طی کند.

وی با اشاره به این مطلب که این کتاب یک رساله عمیق است، گفت: آثار منتشر شده آیت‌الله جوادی آملی شرایط جدیدی را برای کشور ما فراهم کرده است یعنی کسانی که آثار ایشان را مطالعه می‌کنند فهم جدیدی از موضوعات دینی را درک خواهند کرد.

لاریجانی در پایان عنوان کرد:‌ کتاب «رسالة‌ الولایة» یک اثر کامل و ارزشمند است که حرف اصلی آن این است که اگر ما پیرو شریعت هستیم و آیین مقدس اسلام را قبول کرده و تبعیت می‌کنیم این آیین حکایت از باطنی دارد یعنی آنهایی که مسلمان و اهل شریعت هستند با تبعیت فقه اسلامی به بهشت دست پیدا می‌کنند.
 


 

* حجت‌الاسلام جوادی آملی: رونمایی این اثر در کتابخانه ملی برای این سازمان هویت‌ساز خواهد بود

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی فرزند مرجع عالیقدر آیت‌الله جوادی آملی، اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که امروز باید درباره آن سخن گفت، حقیقت بزرگ و والای قرآن است.

وی با اشاره به این مطلب که اکنون در آستانه شب‌های قدر که سید کتب قرآن نازل می‌شود و سید اولیاء حضرت علی (ع) به شهادت می‌رسد، هستیم، گفت: رونمایی از کتاب «رسالة الولایة» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، قطعاً برای این سازمان هویت‌ساز خواهد بود.

حجت‌الاسلام جوادی آملی ادامه داد: کتابخانه ملی ایران اسناد فاخری را دارد اما زمانی که سند عالی را در حوزه قرآن، عرفان و ولایت آن هم از شخصیتی مانند علامه طباطبایی رونمایی می‌کند راه قوی‌تری را در این ساحت پیدا می‌کند به گونه‌ای که وجود این آثار، برای کتابخانه ملی هویت‌ساز است و شخصیت یک مرکز را تعالی می‌بخشد.

وی افزود: حقیقت ولایت برترین و والاترین امری است که در حوزه معارف تعریف می‌شود چراکه ولایت باطن رسالت، نبوت، امامت و قرآن است و راهیابی به حقیقت ولایت کار آسانی نیست.

فرزند آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: علوم حوزوی دون این هستند که از ولایت سخن بگویند و تنها دانشی که می‌تواند پرده از این حقیقت برداشته و آن را تفسیر کند، همان وحی است. وحی حقیقت باطنی است که در کتب و صحف آسمانی ظاهر می‌شود و قرآن بزرگترین وارث آن است یعنی تنها قرآن است که می‌تواند از ولایت سخن بگوید و حقیقت آن را آشکار سازد.

وی بیان کرد: عرفان دانش باطنی است و سایر دانش‌ها ظاهری است به گونه‌ای که عرفان نزدیک‌ترین دانشی است که می‌تواند خود را به قرآن نزدیک کند چراکه معناهای عمیق قرآن فراتر از آن است که عرفان آن را تفسیر کند با این وجود تلاش عارفان در راه دستیابی به این معرفت ارزشمند است.

حجت الاسلام جوادی آملی با اشاره به این مطلب که علامه طباطبایی با تدوین «رسالة الولایة» فضا را برای راهیابی باطنی به ولایت و قرآن باز کرده‌اند، ادامه داد: عرفان، دانشی شکوهمند است اما همین دانش، از لغزش و اشتباه دور نیست.

* کتاب «رسالة الولایة»، یک جریان معرفتی صحیح حول عرفان ناب حقیقی است

به گفته وی، انسان‌های بسیاری وجود داشتند که برای دستیابی به باطن حقیقت حرکت کرده‌اند اما دچار لغزش شدند به همین منظور اگر عرفان بخواهد در مسیر مستقیم و بی شائبه خود قرار گیرد، باید به دست انسان‌هایی ارائه شود که بر اساس قرآن خود معیار بوده و بتواند دانشی که فضای علمی در آن وجود داشته و از خطیئه عملی به دور باشد، را ارائه کند.

این استاد دانشگاه گفت: مرحوم علامه طباطبایی با تدوین این رساله مسیر ناب عرفان را آنگونه که بوده، ارائه کرده است و در واقع هنر علامه طباطبایی، تدوین کتاب «رسالة الولایة»، است به نوعی، عالمان و حکیمان بسیاری بودند که عرفان را تدریس کردند، اما تدوین رساله عرفانی که مبتنی بر منابع اصیل دینی، کتاب، سنت و چهارچوب های علم شکوهمند عرفان باشد کار دشواری است.

* «رسالة الولایة» از شائبه‌های موجود در عرفان‌های دروغین مصونیت دارد

به گفته وی، «رسالة الولایة» یک کتاب نیست بلکه یک جریان معرفتی صحیح حول عرفان ناب حقیقی است که از هر شائبه‌ای محفوظ است و از شائبه‌های موجود در عرفان‌های دروغین مصونیت دارد.

فرزند آیت‌الله جوادی آملی گفت: امروز اگر در ایران و یا سایر کشورهای جهان، عرفان‌های ناصواب صورت می‌گیرد به دلیل دوری از حقیقت عرفان است و این که کتاب‌های اصیل در اختیار مخاطبان نیست؛ آثاری همانند «رسالة الولایة» می‌تواند مایه فخر کتابخانه‌ها و مراکز دانشگاهی و پژوهشی باشد چراکه این اثر فضای بازی را برای محققان حوزه عرفان ایجاد خواهد کرد.

* لقب گرفتن مرحوم طباطبایی به «شمس الوحی تبریزی» توسط آیت‌الله جوادی آملی

وی با بیان اینکه برخی از آثار برای محققان محدودیت و قیوداتی ایجاد می‌کند اما این کتاب فضای عرفانی را برای پژوهشگران باز خواهد کرد، افزود: آیت‌الله جوادی آملی به مرحوم علامه طباطبایی، لقب «شمس الوحی تبریزی» را دادند که لفظ شمس الوحی نشان می‌دهد که اگر فردی مانند علامه از ولایت سخن بگوید، ریشه در قرآن و وحی دارد.
 


 

* احمدی: بعد از گذشت سال‌ها، از فوت علامه طباطبایی، همچنان با یاد ایشان زندگی می‌کنم

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین احمد احمدی رئیس سازمان انتشاراتی سمت، بیان داشت: شکی نیست این استاد است که با بیان خود، مطالب و روحیات نانوشته‌ای که دارد را به شاگرد تقدیم می‌کند و او را می‌سازد به گونه‌ای که این استاد است که شاگرد را تربیت می‌کند.

به گفته وی، نویسنده «مقتل الحسین خوارزمی» در اوایل کتاب خود بیان می‌کند که ثمره و روح این نوشتار، حکمت‌هایی است که از علامه خوارزم و اهل بیت (ع) دریافت کرده‌ام، همچنین آیت‌الله جوادی آملی نیز شاگرد مرحوم داماد بود که گاه عبارات را نادرست می‌خواند اما از همین عبارات عمیق، مطالب نابی را این شاگرد برجسته استخراج می‌کرد اما به راستی مرحوم محقق به معنای واقعی خود یک محقق بود و آیت‌الله جوادی آملی، درس‌های او را تقریر می‌کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بنده از سال 36 در خدمت آیت‌الله جوادی آملی و آیت‌الله حسن‌زاده آملی بودم. اکنون بعد از گذشت سال‌ها از فوت مرحوم علامه طباطبایی، همچنان با یاد ایشان زندگی می‌کنم، این مرد یکپارچه ایمان، تواضع، تقوا و ادب بود، نگاه او همه را شیفته خود می‌کرد به گونه‌ای که در همان دیدار اول انسان تسلیم او می‌شد.

وی اضافه کرد: آن زمان که در حوزه‌های علمیه درس فلسفه گفته نمی‌شد، علامه طباطبایی با اخلاق و تعبد درس فلسفه را شروع کرد و این مرد متخلق به اخلاق الهی و مفسر بود. اکنون نیز باید گفت که آیت‌الله جوادی آملی، عرفان، فقه و روحیه انقلابی را از امام خمینی (ره) برگرفته است.

* آیت‌الله جوادی آملی انقلابی بودن حقیقی را از امام راحل (ره) آموخت

حجت‌الاسلام احمدی بیان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، افرادی را داشتیم که کنار ایستادند تا این جریان پیروز شد اما آیت‌الله جوادی آملی از امام خمینی (ره) انقلابی بودن حقیقی را آموخت و کتاب بنیان مرصوص را نیز در این خصوص به نگارش درآورد.

وی اضافه کرد: اگر عنوان «علامه» را بر آیت‌الله جوادی آملی بگذاریم، بسیار کار به جا و برازنده ایشان است و این کار به حقی است چراکه این شاگرد علامه طباطبایی در همه حوزه‌ها اعم از ادبیات، فقه، تفسیر و عرفان سرآمد است به گونه‌ای که این مرجع تقلید در تفسیر «تسنیم» به هر واژه‌ای که می‌رسد تا عمق ریشه آن پیش می‌رود و به هر حدیثی که می‌رسد، ریشه لغوی آن را بررسی می‌کند آن هم به دلیل احاطه‌ای است که ایشان بر ادبیات عرب دارند.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به این مطلب که متن و محتوای آثار آیت‌الله جوادی آملی، سرشار از معنا است، ادامه داد: آیت‌الله حسن‌زاده آملی و آیت‌الله جوادی آملی با یکدیگر همراه و هم دوره بودند که در همین حین همیشه آیت‌الله حسن‌زاده آملی معتقد بود که نباید تندتند بالا برویم یعنی هر چه که از ادبیات و فقه گرفته تا دروس دیگر، تا آنها را هضم نکردیم، پیش نرفتیم.

وی افزود: این نحوه فهم دروس میان این دو عالم بود اما متأسفانه امروز شاهد ان هستیم که برخی از طلاب در کسوت امام جماعت و خطیب هستند اما عبارات را غلط قرائت می‌کنند که بنده هم بارها از این موضوع رنج برده‌ام.

* آیت‌الله جوادی آملی در عرفان دارای شجاعت و دریایی از احادیث است

رئیس سازمان انتشاراتی سمت گفت: آیت‌الله جوادی آملی در عرفان، شجاعت دارد و این مهم را می‌توان در کتاب «تمهید القواعد» این مرجع تقلید به وضوح مشاهده کرد چراکه وی در این اثر بیان می‌کند که مثنوی را باید در حوزه‌ها تدریس کرد این مطلب را به این دلیل ذکر می‌کنند که عرفان برای این عالم  اساس است و دیوان‌های شعرای گوناگون همچون آب روان در دست‌شان قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: آیت‌الله جوادی آملی دریایی از احادیث است حتی اگر شما به کتاب «مفاتیح الحیات» این استاد نگاه کنید خواهید فهمید که بسیاری از مردم آن را مطالعه می‌کنند، همچنین این عالم بزرگوار عناوین کتاب‌های تفسیر خود را از اسامی قرآنی نظیر اسامی در سوره اسراء انتخاب می‌کنند.

حجت‌الاسلام احمدی با بیان اینکه آیت‌الله جوادی آملی در تألیف مجموعه کتاب‌های تفسیر «تسنیم» راه علامه طباطبایی را پیش گرفت و اثر عظیمی را خلق کردند، ادامه داد: آیت‌الله جوادی آملی،‌ با آثارشان پاسخ‌های زیبایی به شبهاتی که پیرامون وحی می‌شد، ارائه کردند به همین منظور معتقدم باید ایشان را فقیه محقق خطاب کرد.

وی افزود: بنده تاکنون از ایت‌الله جوادی املی به لحاظ اخلاقی یک خطای گفتاری و رفتاری ندیده‌ام  چراکه اخلاص برای این مرجع تقلید، همه چیز است، ایشان انسانی هستند که به شرایط عرفان عمل می‌کنند، همچنین کتاب «رسالة الولایة» عرفانی در سطح بالا است و ولایت را این طور معنا می‌کند، حق را آن چنان بشناسید که همه چیز را تحت ولایت خدا دیده و خود را مستقل ندانید و خودبین نباشید و همه چیز را در خدا و از خدا ببینید و این هدف اصلی نگارش این کتاب است.
 


 

*دعوت از بزرگان دین برای حضور در جلسات کرسی‌های آزاداندیشی توسط «سیدرضا صالحی امیری»

در این مراسم سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره فعالیت این کتابخانه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این مجموعه‌ای که امروز شما مهمان آن هستید، مجموعه کتابخانه و اسناد ملی است که در طبقات پایین آن بیش از 60 مخزن سند وجود دارد که در آن بیش از 200 میلیون برگ سند نگه داری می‌شود.

وی اضافه کرد: این این ساختمان، 38 هزار جلد نسخ خطی که همه میراث معنوی و مکتوب این ملت است، نگه‌داری می‌شود که در همین مراسم از همه عزیزان و به ویژه بیت آیت‌الله جوادی آملی دعوت می‌شود که بازدیدی از این مخازن داشته باشند.

صالحی امیری ادامه داد: کتابخانه ملی ایران به ایجاد اندیشگاه پرداخته است، به همین منظور از همه حوزه‌های علمیه، دفاتر بزرگان و همه صاحبنظران دعوت می‌کنیم تا جلسات علمی، دینی و کرسی‌های آزاداندیشی را در این اندیشگاه که دارای سالن‌های 80 تا 500 نفره است، برگزار کنند تا با این کار، تصویر درستی از فرهنگی اسلامی _ ایرانی را به جامعه اعلام کنیم.
 


 

* رونمایی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة ‌الولایة» در این مراسم

در پایان این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی از کتاب ارزشمند «تحریر رسالة ‌الولایة» رونمایی به عمل آوردند.

کتاب «تحریر رسالة ‌الولایة» یکی از بهترین میراث‌های علامه طباطبایی است که مطالب و سبک نگارش حضرت استاد در این رساله همراه با نوعی رازگویی است که مشابه آن در کتاب‌های فلسفی و تفسیری و سایر نوشته‌های ایشان کمتر یافت می‌شود.

به گفته مدیر انتشارات اسرا از مهم‌ترین و حساس‌ترین اموری که استاد علامه طباطبایی در روزگار بسیار تنگ و تاریک علمی و دینی بدان پرداخت و به رغم دشواری‌ها و تنگناهای علمی و عملی بدان اهتمام داشت و نهایتاً با کمال سلامت و امنیت از آن به در آمد همانا سخن گفتن و اظهارنظر پیرامون دانش عزیز حکمت و علم شریف عرفان بود. آنگونه که در پدید آوردن سایر آثار خویش از مسیر صواب پا فراتر ننهاده بود بلکه ضمن آموزش اندیشه‌ورزی و تقویت تفکر عقلی نشانگر جاده وسطی برای دیگران بود. علامه در اثر عرفانی و فخرآفرین خویش رسالة‌الولایة نیز تلاش دارد تا پنج امر بنیادی اهل ولا را با همنشینی سروش وحی نمایان سازد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها