امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97173
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۷
تعداد بازدید: 35
محمد‌هادی ایازی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد برنامه‌های این حوزه در نظام سلامت گفت: باورمان این است که زمانی می‌توانیم در نظام ...

محمد‌هادی ایازی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد برنامه‌های این حوزه در نظام سلامت گفت: باورمان این است که زمانی می‌توانیم در نظام سلامت تاثیر‌گذار باشیم که مشارکت‌های مردمی را در عرصه‌های مختلف آن داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این میان مهمترین مسئله خود‌مراقبتی است چرا که هر شهروند قبل از آنکه ما به عنوان متولی سلامت از سلامتش مراقبت کنیم افراد باید سلامتی برایشان دغدغه باشد.

ایازی گفت: زمانی که می‌گوییم افراد سیگار یا قلیان نکشند به واسطه این است که به فکر سلامتی آنها هستیم و ترجیحاً تلاش می‌کنیم از نمک کمتری، روغن کمتری و شکر کمتری استفاده کنند.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی ادامه داد: اما قبل از گفتن ما از نظر آگاه‌سازی خود افراد هستند که باید سلامتی دغدغه‌شان باشد و این همان مشارکت اجتماعی است.

وی تصریح کرد: در این مشارکت گاهی فرد خودش درگیر آن می‌شود و گاهی در قالب کانون‌هایی افراد دور هم جمع می‌شوند و میان آنها انگیزه ایجاد می‌شود تا نسبت به انجام رفتار‌هایی که به سلامتی آنها منجر می‌شود، مقید شوند.

ایازی گفت: به عنوان مثال در جامعه نزدیک به 10 درصد افراد دیابت دارند که باید رفتار خاصی داشته باشند یعنی تغذیه، ورزش و استرس آنها به نحوی باشد که دیابت در آنها افزایش نیابد و اگر بیشتر شد مشکلات بدتری را در آینده برایشان ایجاد خواهد کرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی گفت: در بحث مشارکت‌های اجتماعی در نظام سلامت به دنبال آن هستیم افرادی را که به شکل موضوعی در حوزه سلامت می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند را در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌ها دور هم جمع کنیم که به فکر سلامتی خود باشند.

وی افزود: در حال حاضر در حال تنظیم این برنامه‌ها در وزارت بهداشت هستیم و در آینده به زودی آنها را اعلام خواهیم کرد تا شاهد تحول جدی در بحث مشارکت‌ها باشیم.

ایازی در پاسخ به اینکه مشارکت‌های مردمی در حوزه سلامت در مقایسه با مشکلات کلان این حوزه شاید فرصت اجرا نداشته باشد گفت: مشارکت‌های اجتماعی از جمله مقوله‌هایی است که دغدغه خود مردم است و باور بنده این است که حتماً در آن مشارکت خواهند داشت و در آینده نزدیک تأثیر آن قابل لمس خواهد بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها