امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97175
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۷
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در سال تحصیلی گذشته بود که هم زمان با رونمایی از کتب جدید درسی و اعلام ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در سال تحصیلی گذشته بود که هم زمان با رونمایی از کتب جدید درسی و اعلام زمان و چگونگی توزیع کتاب های درسی یک اتفاق جدید را در کتب درسی شاهد بودیم.

کاغذهای کاهی در تعداد اندکی از کتاب های درسی جا خوش کرده بود و در همان زمان مدیرکل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش اشاره مستقیمی به ایرانی بودن این کاغذها نکرد؛ اما هنگامی که کاغذهای سفید رنگ که مطالب درسی روی آن نقش بسته با کاغذهای کاهی رنگ مقایسه می‌شود این موضوع در اذهان تداعی می‌شود که این کاغذ کاهی از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.

حال برای آنکه از کم و کیف این ماجرا و استفاده و عدم استفاده از کاغذهای کاهی اطلاعات دقیقی به دست آید صحبت‌های مدیر کل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش و مدیر عامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران را جویا شدیم.

*حسینی: کاغذ ایرانی باید حداقل 60 درصد استاندارد کاغذ خارجی را داشته باشد

سیداحمد حسینی، مدیر کل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «آیا امسال در خصوص تهیه کاغذ برای تولید کتاب‌های درسی مشکلی نداشتید و چه میزان کاغذ از کارخانجات داخلی کشور تهیه شد و آیا از کاغذهای کاهی در کتاب‌های درسی امسال استفاده شده است؟»، اظهار داشت: این کاغذ کاهی همان کاغذ ایرانی است و مشکل ما با کاغذ ایرانی همین است.

وی افزود: آموزش و پرورش از کاغذ ایرانی استقبال می‌کند چون کاغذ ایرانی خریدش آسان‌تر است، اما متأسفانه مشکلات فنی بسیار زیادی دارد و ما بارها این مشکلات فنی را اعلام کرده‌ایم که این مشکلات فنی باید برطرف شود.

حسینی با بیان اینکه حرف ما این است که کاغذ ایرانی باید حداقل 60 درصد استاندارد کاغذ خارجی را داشته باشد، خاطرنشان کرد: کاغذ ایرانی باید طوری باشد که دیگر کاغذ سوراخ و پرز نداشته باشد و در بسته‌بندی به ماشین چاپ آسیب نرساند.

مدیر کل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش افزود: این ماشین چاپ سرمایه ملی کشور است، زیرا یک ماشین چاپ چند صد میلیون تومان و یا چند میلیارد تومان هزینه نیاز دارد؛ اگر قرار باشد هر کاغذی وارد این ماشین شود، ماشین چاپ مشکل پیدا می‌کند و باید قطعات یدکی بیشتری برای آن خریداری کنیم، ضمن اینکه 25 درصد تولید را هم کاهش می‌دهد و اینها تعارف بردار نیست و باعث نمی‌شود که احساسی صحبت کنیم.

*کاغذ کاهی کتاب‌های درسی همان کاغذهای ایرانی است

وی خاطرنشان کرد: کاغذهای کاهی استفاده شده در کتاب‌های درسی همان کاغذهای ایرانی است و مردم در این باره انتقادات بسیاری به کاغذهای کاهی کتاب‌های درسی دارند و از طرفی مردم به خروجی نگاه می‌کنند و به این کاغذ می‌گویند کاهی و به کاغذ دیگر، سفید می‌گویند؛ این‌ها واقعیت است که متأسفانه برخی با شلوغ کردن می‌گویند از تولید داخلی حمایت نمی‌شود.

حسینی با طرح سوالاتی پیرامون کاغذهای تولید داخل کشور، تصریح کرد: اگر کاغذ داخلی خوب است چرا یکی از بخش‌های خصوصی از آن استفاده نمی‌کند و چرا چاپخانه‌های خصوصی حاضر نیستند کاغذ داخلی را داخل دستگاه خود برای کار ببندند؛ مشکل چیست؛ همه حاضر هستند کاغذ چینی، اندونزی و مالزی استفاده کنند اما کاغذ ایرانی را روی دستگاه خود نبندند؛ بخش خصوصی از این کار کاملاٌ امتناع می‌کند، چرا؟

وی افزود: چرا این فشار را به آموزش و پرورش وارد می‌کنند که از این کاغذ استفاده کند؛ این کتاب باید 9 ماه و هر روز دست دانش‌آموزان باشد؛ چرا این فشارها را می‌آورند.

*چرا کاغذ مازندران را در بخش خصوصی هیچ کسی استفاده نمی‌کند؟

مدیرکل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در قسمت دیگری از صحبت‌های خود به عدم استفاده اتحادیه چاپخانه‌داران تمام استان‌ها از کاغذهای ایرانی اشاره و گفت: به قول آقایان، مصرف کاغذ ایران در تمامی کاغذها 2 میلیون تن است؛ بیایم به مردم آمار درست بدهیم، بگوییم چرا کاغذ مازندران را در بخش خصوصی هیچ کسی استفاده نمی‌کند، زیرا می‌گویند ماشین چاپ من خیلی گران‌تر از این حرفها است که بخواهم خرابش کنم.

وی اضافه کرد: با این اوضاع آموزش و پرورش به آن‌ها پیشنهاد داده است که 30 درصد کاغذ مورد نیاز ما را شما بدهید و تاکنون 50 هزار تن همین کاغذ کاهی شکل از آن‌ها خریداری شده است.

* آن کارخانه با آن عظمت چرا کاغذ خوب تولید نمی‌کند/ چرا کسی رسیدگی نمی‌کند؟

حسینی ادامه داد: بحث من این بود که چرا شما به جای اینکه به آموزش و پرورش فشار بیاورید، بیاید یک بررسی فنی کنید به چه دلیل از این سرمایه عظیم ملی خوب استفاده نمی‌کنید و آن کارخانه با آن عظمت چرا کاغذ خوب تولید نمی‌کند؛ چرا به این موضوع کسی رسیدگی نمی‌کند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش با بیان اینکه قبل از انقلاب تمام مصرف کاغذ کتاب‌های درسی مربوط به کاغذ پارس بوده است و کاغذ پارس هم به خارج از کشور صادرات انجام می‌داد، تصریح کرد: چرا الان باید مشکل داشته باشیم؛ بحث من این است بیاییم بنشینیم بحث تکنیکی و فنی کنیم؛ حتی به آنها گفته‌ایم خودتان کاغذ را بیاورید و خودتان هم بیاید چاپ کنید.

*تولید کاغذ خراب با سرمایه ملی و ضربه به اقتصاد کشور

*آموزش و پرورش مخالف خرید کاغذ داخلی نیست اما...

مدیر کل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با طرح این سوال که چرا با این سرمایه ملی، کاغذ خراب تولید می‌کنند، گفت: چرا با تولید کاغذ خراب به اقتصاد کشور ضربه می‌زنند؛ بحث من این است که رسیدگی کنند و چرا به آموزش و پرورش ایراد می‌گیرند؛ اصلاٌ آموزش و پرورش آمد و همه کاغذ مورد نیازش را از شما خرید، خوب یک نفر هم باشد موضوع کاغذ را رسیدگی کند.

وی افزود: بیاییم ببینیم آن کارخانه با آن عظمت چرا این مشکلات را دارد و مشکلش چیست؛ باید به این رسیدگی شود، و اگر نه آموزش و پرورش مخالف خرید کاغذ داخلی نیست؛ محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی واقعاٌ موافق خرید کاغذ از داخل کشور است و واقعاٌ کسی مخالف نیست.

به گفته حسینی، ما حداقل کیفیت را می‌خواهیم و حداکثر کیفیت را نمی‌خواهیم؛ یعنی انتظار ما کیفیت کاغذ اروپایی نیست، اصلاٌ چرا نباید ما بالاتر بیاییم.

*خرید 11 هزار تن کاغذ از کارخانجات داخل برای سال تحصیلی آینده

مدیرکل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا امسال هم 30 درصد از مصرف کاغذ خود را از کارخانجات داخلی خرید کردید؟»، گفت: ما یک 7 هزار تن و یک 4 هزار تن از آنها خریداری کردیم که الان داریم مصرف می‌کنیم.

وی افزود: نماینده شرکت مذکور بازهم برای خرید کاغذ داخلی تماس گرفت و گفتیم حاضریم که صحبت کنیم؛ اما باید واقعیت را قبول کنیم که ما هم به نوعی سرمایه ملی کشور و تولید ملی کشور هستیم.

*تولید 120 میلیون جلد کتاب درسی در سال یعنی تولید ملی کشور

این مقام مسئول در آموزش و پرورش با بیان اینکه تولید 120 میلیون جلد کتاب درسی برای یک سال تحصیلی یعنی تولید ملی کشور، خاطرنشان کرد: کار ما نباید دچار خدشه و مشکل شود و در تولید کاغذ باطله بدهیم و 25 درصد تولید کاهش پیدا کند و هر روز از چاپخانه نامه می‌نویسند که نمی‌توانند با این کاغذ کار کنند.

حسینی افزود: این کاغذ آن حداقل‌های استاندارد را ندارد؛ ما که می‌گوییم کاغذ 70 گرمی، 70 گرم در واحد سطح 70 گرم مواد اولیه می‌خواهد و این 70 گرم نباید کمتر و بیشتر شود چون ماشین چاپ دچار مشکل می‌شود.

*وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش مخالف خرید کاغذ داخلی نیستند

مدیرکل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی واقعاٌ و انصافاٌ مخالف خرید کاغذ داخلی نیستند، تصریح کرد: فانی و محمدیان به کمیته خرید هم گفته‌اند تا می‌توانید از کاغذهای ایرانی خریداری کنید و این کار هم انجام می‌شود، اما دوستان هم باید خودشان را به حداقل استانداردها برسانند.

وی در پاسخ به این پرسش که «از چه زمانی آماده توزیع کتاب‌های درسی در کشور هستید؟»، گفت: پیش از سال تحصیلی جدید تمامی کتاب‌ها به دست دانش‌آموزان خواهد رسید.

به گزارش فارس، پس از دریافت نقطه نظرات مدیرکل چاپ، توزیع و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش پیرامون کیفیت کاغذهای داخلی و خارجی به سراغ مدیر عامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کاغذ در کشور به شمار می‌رود رفتیم تا پاسخ به برخی سوالات و شبهات را جویا شویم.

*روغنی: کاغذ کاهی برای مصرف بسیار خوب است/ تولید 50 میلیون دفتر مشق به درخواست بخش خصوصی

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، مدیر عامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «آیا کاغذهای کاهی استفاده شده در کتاب‌های درسی مربوط به کاغذهای تولید داخلی است؟»، اظهار داشت: خیر، این کاغذ کاهی که در بازار است برای ما نیست چون ما در سال گذشته قراردادی با آموزش و پرورش نداشتیم.

وی افزود: قرار است قراردادی با آموزش و پرورش به امضاء برسانیم تا 15 هزار تن کاغذ که معادل تأمین 30 درصد نیاز کتاب‌های درسی است به آنها تحویل شود؛ امیدواریم با کمکی که آموزش و پرورشی‌ها می‌کنند در بخش اقتصاد مقاومتی کمکی شود.

*کاغذ کاهی برای مصرف بسیار خوب است

*استفاده از کاغذ کاهی در روزنامه‌ها و کتابهای درسی دنیا

روغنی با بیان اینکه کاغذ کاهی نه تنها بد نیست بلکه بسیار کاغذ خوبی برای مصرف است، خاطرنشان کرد: از لحاظ پزشکی و چشم پزشکی کاغذهایی که شفافیت بالایی دارد برای چشم مضر است؛ کاغذ هرچه به سمت رنگ کرم یا نخودی و کاهی حرکت کند و بخواهد در یک دوره کوتاه مدت استفاده شود، کاملاٌ برای سلامتی چشم موثر است.

مدیر عامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران افزود: اگر روزنامه‌های سراسر دنیا را نگاه کنید کاملاٌ کاهی هستند و به سمت کرم کامل رفته است؛ همچنین اگر کتاب‌های درسی کشورهای توسعه یافته در دنیا را نگاه کنید کاملاٌ از کاغذ کاهی استفاده می‌کنند و به عنوان تولید کننده هم توصیه می‌کنم برای حفظ سلامت فرزندان این کشور با کاغذ به فکر سلامتی آنها باشیم.

*کاغذ کاهی دستگاه چاپ را خراب نمی‌کند/ کاهش 10 تا 15 درصدی سرعت چاپ با کاغذ کاهی

روغنی در پاسخ به این پرسش که «آیا کاغذهای کاهی دستگاه‌های چاپ کارخانه‌ها را با مشکل مواجه می‌کند؟»، گفت: خیر، به دستگاه‌ها آسیب نمی‌رساند و خراب نمی‌کند؛ کاغذهای ما در مقایسه با کاغذهای دنیا (اندونزی و اروپایی) سرعت چاپ ماشین‌آلات را به میزان 10 تا 15 درصد پایین می‌آورد؛ این اتفاق هم دلایل فنی دارد که بسیار هم پیچیده است.

وی افزود: اروپایی‌ها ماشین آلاتی به ما می‌فروشند که متناسب با محصول خودشان است تا با کاغذهای اروپایی کار کند و دائماٌ به آنها نیاز داشته باشیم؛ ماشین‌آلات خودمان هم که اینجا تولید می‌شود با استانداردهای اروپا تعریف شده است.

مدیر عامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران تصریح کرد: آموزش و پرورش الان همراهی خوبی می‌کند و البته به عنوان تولید کننده ایرانی باید به فکر افزایش کیفیت هم باشیم و در عرصه رقابتی هم حضور داشته باشیم.

*تولید 50 میلیون دفتر مشق به درخواست بخش خصوصی

روغنی در پاسخ به این پرسش که «آیا در بخش خصوصی از کاغذ تولیدی شما استفاده می‌شود؟»، گفت: هرساله چیزی حدود 500 میلیون جلد دفترچه مشق در کشور تولید می‌شود که امسال 50 میلیون جلد از این دفاتر مشق را ما تولید می‌کنیم؛ البته نخستین بار است که وارد این عرصه شده‌ایم و به شدت هم مورد استقبال قرار گرفته است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها