امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97196
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت: مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت، ایران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت: مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران دوشنبه در مصاحبه‌ای گفت، ایران می‌تواند توافقی را بپذیرد که ظرفیت تولید سوخت هسته‌ای در سطوح کنونی را برای چند سال متوقف کند به شرط اینکه بعد از این مدت با برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور مانند سایر کشورها رفتار شود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، این پیشنهاد که بنا به اعلام ایران در طول نشست‌های پشت درهای بسته در وین به آمریکا و 5 کشور دیگر ارائه شده، به طور موثر یکسری از امتیازاتی که ایران نوامبر گذشته برای توافقنامه موقت ارائه کرده بود را افزایش می‌دهد. در عوض، ایران خواستار کاهش گام به گام تحریم‌هایی‌ است که اقتصاد ایران را تضعیف کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده: محمد جواد ظریف با اشاره‌ای جزئی به مذاکرات سری، پیشنهادی را توصیف کرد که به دنبال تامین هدف واشنگتن برای محدود کردن میزان و خلوص سوخت هسته‌ای است که ایران می‌تواند برای چند سال که البته مشخص نشده‌اند، تولید کند.

ظریف در مصاحبه‌ای در هتل کوبورگ گفت: ما اینجا هستیم تا به توافق برسیم.

نیویورک تایمز نوشت: تصمیم ظریف برای علنی کردن آنچه او «پیشنهاد ابتکاری» خواند، ظاهرا برای دستیابی به دو هدف بوده است؛ دشوار کردن کناره‌گیری کاخ سفید از توافقی که بازرسی‌های سرزده و توقف برنامه ایران را ممکن می‌سازد و به علاوه به اندازه کافی مواردی را برای دو طرف پیشنهاد می‌دهد تا مذاکرات را فراتر از ضرب‌الاجل تعیین‌شده افزایش دهند.

با این حال، در حالی که مقامات آمریکایی می‌گویند ظریف اکنون از خود انعطافی را نشان می‌دهد که پیشتر نبوده، پیشنهاد او به شکل کنونی، بیشتر نگرانی‌های اصلی آمریکایی‌ها را مورد توجه قرار نمی‌دهد. چراکه این پیشنهاد سانتریفیوژهای در حال چرخش را در جای خود نگه می‌دارد و در عین حال، ایران ظرفیت «گریز هسته‌ای» را نیز برای خود نگه می‌دارد. ظریف گفته سایر عناصر پیشنهاد وی این مدت را به بیش از یکسال افزایش می‌دهد که جان کری نیز در واکنش به آن گفته این حداقلِ زمان خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها