امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97204
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ اله‎وردی رجایی سلماسی متولد 1316، نخستین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ اله‎وردی رجایی سلماسی متولد 1316، نخستین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران (سابق) پس از انقلاب اسلامی (1376-1359) بود و در مقطعی از آن دوران ریاست شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران را نیز بر عهده داشت.

وی درباره وضعیت فعلی بورس، انتشار برنامه‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود و زمان بازگشت بازار به رونق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: نوسان اخیر بازار سهام که از شاخص 89 هزار واحدی به محدوده 70 هزار واحد رسید، نباید اتفاق می‌افتاد چرا که این نوسانات اعتماد مردم را کم می‌کند.

وی با اشاره به لزوم تداوم فعالیت صندوق توسعه بازار و کارگروه‌های حمایتی گفت: صندوق توسعه بازار باید طوری عمل کند که موجب انگیزه مردم شود، یعنی با ایجاد تعادل در قیمت‌ها و جلوگیری از نوسان شدید شاخص، انگیزه سرمایه‌گذاری در این بازار افزایش یابد.

رجایی با بیان اینکه تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق توسعه بازار سرمایه که روز گذشته یکی از مدیران سازمان بورس با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مصاحبه کرده بود، مثبت است، گفت: این حمایت‌ها در صورتی بر بازار اثر مثبت خواهد گذاشت و موجب اعتمادسازی می‌شود که تداوم داشته باشد.

اولین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس پس از انقلاب اسلامی با بیان اینکه صندوق توسعه بازار در نوسانات بسیار شدید نقش مهمی می‌تواند ایفا کند، گفت: این صندوق در نوسانات بسیار زیاد باید موجب تعادل در روند معاملات شود.

وی افزود: در صورتی که بازار نوسانات شدیدی نداشته باشد، اعتماد‌سازی افزایش و به مراتب نگرانی سهامداران کاسته خواهد شد.

رجایی با بیان اینکه مردم باید تشویق به خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای پوشش ریسک شوند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مشاوره‌ها موجب جذابیت بیشتر و اعتمادسازی سرمایه‌گذاران خواهد شد، بنابراین سهامدارانی که فرهنگ سرمایه‌گذاری صحیح ندارند، باید از طریق صندوق‌ها وارد بازار شوند.

وی با اشاره به لزوم افزایش نظارت سازمان بورس در روند فعالیت شرکت‌ها و جلوگیری از خروج اطلاعات نهانی تاکید کرد: نظارت سازمان بورس باید افزایش یافته و باید برخی افراداز اطلاعات نهانی شرکت‌ها سوء استفاده کنند.

رجایی درباره برنامه فعلی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود گفت: یکی از راه‌های افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به راه انداختن واحدهای تولیدی است و تولید زمانی به راه می‌افتد که بازدهی و مزیت داشته باشد.

مدیر عامل قبلی بانک سامان با اشاره به اینکه نباید تولید کشور با واردات بی رویه تحت‌الشعاع قرار گیرد، گفت: اکنون واردات برخی کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند، تولید را به خطر انداخته و یکی از این خطرها را کشور چین ایجاد کرده است، به طوری که با دامپینگ قیمتی سعی در خروج بازار از دست تولیدکنندگان داخلی دارد.

این دبیرکل سابق سازمان کارگزاران با تاکید بر اینکه حل مشکل تولیدکنندگان در گروه کنترل واردات است، گفت: در این خصوص دولت باید در تأمین منابع و تسهیل در تأمین مواد اولیه و پرداخت به موقع مطالبات پیمانکاران گام اساسی بردارد، چرا که برخی تولید کنندگان به علت عدم دریافت مطالبات مجبور به اخذ تسهیلات از شبکه بانکی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی نیز باید در روند تزریق منابع به بنگاه‌های تولیدی نظارت ویژه‌ای داشته باشد، گفت: اگر منابعی در اختیار افراد قرار می‌گیرد باید در همان مسیر استفاده شود، به طوری که اگر تسهیلاتی بابت تولید پرداخت می‌شود، در زمینه بازرگانی مورد استفاده قرار نگیرد.

وی درباره لزوم افزایش صادرات با استانداردسازی محصولات داخلی گفت: صادرات محصولات تولید داخل نیز زمانی رونق خواهد گرفت که به لحاظ استانداردهای بین‌المللی در سطح قابل قبول باشد.

رجایی در این باره به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در گذشته برخی خودروهای داخلی به کشورهایی نظیر پاکستان صادر شد که به دلیل کاهش کیفیت، بازگردانده شد.

وی درباره چشم‌انداز بازار سهام با توجه به وقایع اخیر، گفت: اکنون معاملات بورس در وضعیت مناسبی قرار دارد و با توجه به اینکه در فصل مجامع قرارداریم معاملات تا حدی کاهش یافته است و مطمئناً پس از مرداد و شهریور رونق نسبی به معاملات بازگشته و بورس فعالتر خواهد شد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها