امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97266
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۲۵
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، شاید رکود بازار مسکن، تقریبا در تمام نقاط کشور یکسان باشد، اما مهمترین نقطه مشترک در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، شاید رکود بازار مسکن، تقریبا در تمام نقاط کشور یکسان باشد، اما مهمترین نقطه مشترک در اکثر جویندگان مسکن مبلغی است، تحت عنوان وام مسکن که روی آن حساب کرده‎اند، وامی که با وجود درصد سود کم‎تر نسبت به دیگر وام‎های بانکی از موضوعی بغرنج به نام خرید اوراق قرضه مسکن رنج می‎برد.

اوراقی که به واسطه بی‎تدبیری‎ها در بورس وارد شده است تا افرادی با خرید سهام آن، البته نه برای خرید مسکن بلکه برای سوداندوزی، مبلغ هر سهم را که تا چندی قبل 250 هزار ریال بود، اکنون به مبلغی بالغ بر900 هزار ریال افزایش دهند.

افزایش غیرمتعارف قیمت اوراق قرضه مسکن به ضرر طبقه ضعیف و متوسط جامعه

یکی از متقاضیان خرید مسکن در شهر گرگان در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان با انتقاد از نوسانات قیمت اوراق قرضه مسکن گفت: در حالی که وام مسکن یک وام دولتی است و به منظور کمک به خریداران مسکن از سوی دولت در نظر گرفته شده است، اما با ورود آن به بورس و افزایش قیمت، مردم  برای خرید اوراق دچار مشکل شده‎اند.

حسن عطایی تصریح کرد: در کشورهای دیگر سودهای دو درصدی برای افراد، موقعیت‎های مناسبی برای خرید و تجارت مهیا می‎کند، اما در کشور ما متاسفانه شما بابت هر سهم  یک وام 12 ساله مسکن با سود 15 درصد بالغ بر900 هزار ریال هزینه می‎کنید که این مسئله بسیار دردناک است و البته در این بین هیچکس هم پاسخگو نیست.

وی یادآور شد: من می‎خواهم برای پرداخت باقی بدهی‎ام از طریق سند به فروشنده، 450 میلیون ریال وام بگیرم که با قیمت موجود تنها برای خرید سهام باید بیش از 80 میلیون ریال اوراق بخرم.

تأکید بر عرضه سهام قرضه در بانک مسکن

یکی دیگر از متقاضیان وام مسکن نیز با اشاره به قیمت بالای سهام اوراق قرضه مسکن اذعان داشت: دولت هر از گاهی با فرمول‎هایی خاص قیمت هر سهم را حتی تا 750 هزار ریال تقلیل می‎دهد، اما این کار دولت نیز مشکلی را برای خریداران مسکن که اکثرا از طبقه ضعیف هستند، حل نمی‎کند.

محمد طبرسا یادآور شد: اکنون اگر این وضع ادامه پیدا کند، بالاجبار با توجه به چکی که به خریدار داده‎ام، مجبورم یک وام 10 میلیونی با سود 32 درصد از موسسات ملی و اعتباری تهیه کنم تا بتوانم با آن این قرضه‎ها را بخرم. 

وی ادامه داد: چرا این خریدوفروش با قیمت منصفانه در خود بانک مسکن انجام نمی‎گیرد تا خریداران واقعی با ورود به بانک و ارایه اسناد بتوانند از این تسهیلات برخوردار شوند، چرا مردم را درگیر ربا می‎کنید.  

طبرسا تصریح کرد: دولت با وارد ساختن این سهام در بورس، خودش عامل گرانی این تسهیلات شده و احتمالا به دنبال کسب سود بیشتر از مردم ضعیف و کم درآمد است.

با چند نفر دیگر هم صحبت می‎کنم، اکثر آنان گلایه‎های مشابهی دارند و از وضعیت فعلی ناراضی و ناخرسند، آنان تاکید می‎کنند در این موضوع دولت اصلا پاسخگو نیست و گویی مانند اختلال ساختگی در موضوع ثبت نام یارانه خود را به خواب زده است.

هدف اصلی عرضه اوراق قرضه مسکن قربانی سوداندوزی

موضوع بسیار روشن است، هدف دولت از دادن این تسهیلات کمک به خریداران مسکن است اما گویی هدف اصلی انحراف یافته و درگیر بورس‎بازی و سوداندوزی شده است.

به سراغ یک بنگاهی در گرگان می‎روم، از او می‎پرسم، وضعیت مشتری مسکن این روزها چگونه است و بیشترین مشتریان وی از چه قشری هستند.

اکبر شهسواری با اشاره به رکود بازار مسکن اعتقاد دارد: بخش عمده‎ای از این رکود به دلیل افزایش قیمت مسکن و به ویژه افزایش قیمت سهام وام مسکن است.

وی ادامه می‎دهد: نوسان قیمت بازار و عدم کنترل بر قیمت‎ها موجب شده تا هر سازنده و فروشنده‎ای قیمت خودش را بگوید و خریداران نیز با این وضعیت سردرگم هستند.

بانکی‎ها بیشترین متقاضیان مسکن در گرگان

شهسواری ادامه داد: بیشترین خریداران مسکن از کارمندان بانک هستند که از لحاظ منابع مالی وضع بهتری نسبت به دیگر کارکنان دولت دارند.

به گفته وی: با توجه به قیمت بالای اوراق قرضه، افزایش قیمت مسکن و بازپرداخت سنگین تسهیلات کمتر کارمندی رغبت می‎کند که برای خرید مسکن پیشقدم شود.

آنچه شنیدید، متاثر از یک شرایط نامتعارف برای یک تسهیلات دولتی است، شرایطی که باید در خدمت طبقات متوسط و ضعیف قرار گیرد منبعی می‎شود برای ارتزاق مالی صاحبان سرمایه تا با آن تجارت کنند و هر زمانی که خواستند با اندکی خرید و فروش مجازی ضمن افزایش قیمت اوراق قرضه، سود کلانی از این بابت به جیب بزنند.

حال در این بین نقش دولت چیست، آیا بهتر نیست دولت این اوراق را از این وضعیت خارج سازد تا این اوراق به هدف اصلی خود که کمک به خریداران مسکن که اکثر از اقشار کم درآمد جامعه هستند مبدل شود.

بدون‎شک مردم از دولت تدبیر انتظار تدبیر دارند نه اینکه امیدهای آنان در چنبره برخی سیاست‎های مادی به یاس مبدل شود و نتوانند از شرایط مناسبی که دولت برای زندگی بهتر آنان مهیا ساخته سود ببرند.    
انتهای پیام/83002/ذ40/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها