امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97271
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۲۵
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران عصر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری در ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به وین، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران عصر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری در جمع خبرنگاران در وین با اشاره به مذاکرات جاری در وین گفت: روند مهم و مشکلی است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است و آماده‌ایم همه نگرانی‌های منطقی را برطرف کنیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: تنها راه‌حلی قابل پذیرش است که واقعی باشد.

آقای ظریف در ادامه اظهارات خود گفت که پیشرفت‌های کافی در مذاکرات برای ادامه دیپلماسی بعد از 20 جولای صورت گرفته است. موعد نهایی اصلی 25 نوامبر (4 آذرماه) است.

با این حال وی گفت ما دوست نداریم مذاکرات به بعد از 20 جولای کشیده شود، اما این احتمال وجود دارد.

وزیر خارجه ایران گفت تمایل شریکان مذاکره‌کننده من این است که تمدید موعد مذاکرات بعد از 20 جولای می‌تواند سودمند باشد.

وی تأکید کرد ما با این اعتقاد که راهی برای حرکت رو به جلو وجود دارد به کارمان ادامه می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش گفت غیر از مسئله کاهش سانتریفیوژها روش‌های اثبات شده علمی دیگری برای حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ا ایران وجود دارند.

محمد جواد ظریف همچنین تأکید کرد ایران تصمیمات خودش را گرفته است و این موضوعی دو طرفه است.
وزیر خارجه ایران گفت ما نشان داده‌ایم که در مذاکرات جدی هستیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره غنی سازی و تعداد سانتریفیوژها و اظهارات مقام معظم رهبری درباره نیاز ایران به 190 هزار سو غنی سازی تصریح کرد: ضروری است یک تصمیم سیاسی جدی گرفته شود. تصمیم جدی آن است که برای رسیدن به راه حل نیاز داریم به راه حل فکر کنیم تا به مواضع، برای اینکه اطمینان حاصل شود از اینکه برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باقی می‌ماند، اصرار بر تعداد اصرار بی موردی است. اتفاقا مشخص شدن 190 هزار سو که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نیاز قطعی اعلام شد نشانگر یک تصمیم سیاسی صلح‌آمیز از سوی کشوری است که از ابتدا برنامه غنی سازی آن در قالب یک برنامه تامین سوخت برای نیروگاه هسته‌ای طراحی شده است. یو سی اف اصفهان، نطنز و برنامه تولید سوخت هسته‌ای همه در یک چارچوب منطقی قابل تعریف است.
وی گفت: اما همزمان نکته بسیار راهگشای مقام معظم رهبری که نکته صحیحی هم هست و براساس مقررات بین‌المللی، اینکه ما امروز به این نیاز مقدار نداریم، زمانی را داریم که به این مقدار برسیم. از لحاظ فناوری نیز نیاز به زمان داریم که به این میزان برسیم. از نظر فناوری هم نیاز به زمان داریم که به این زمان برسیم و این زمان امکان رسیدن به راه‌حل را برای ما فراهم می‌کند به اضافه اقداماتی که در کنار آن می‌توانیم انجام دهیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ایران به هیچ وجه به دنبال ساخت سلاح نیست.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت که متن اکنون به مرحله‌ای رسیده که به اندازه کافی شفاف شده است و به محض اتخاذ تصمیمات سیاسی قابل توافق است.

محمد جواد ظریف همچنین گفت که این هفته با یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار می‌کند.

سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایران در خصوص عدم حضور وزرای خارجه روسیه و چین در وین گفت: نمی‌شد از ایشان توقع داشت که در مذاکرات حاضر شوند زیرا در اجلاس «بریکس» بودند؛ از چین تشکر می کنیم که معاون وزیر خارجه خود را از برزیل به وین فرستاد؛ دولت روسیه نیز معاون وزیر خارجه‌اش را به مذاکرات برگرداند.

وی افزود: احساس نمی‌کنم که روسیه و چین اهمیت کم‌تری برای این مذاکرات قائل شده باشند.

ظریف در ادامه تصریح کرد: وظیفه من نیست که در رابطه با وضعیت و مواضع 1+5 صحبت کنم.

وی‌ همچنین با اشاره به تغییر وزیر خارجه بریتانیا، این تغییر را غیرمنتظره خواند و ابراز امیدواری کرد که وزیر امورخارجه جدید سیاست سازنده‌ای را در قبال تهران دنبال کند.

ظریف همچنین خصوص وجود نظرات و دیدگاه‌های مختلف در داخل ایران، اظهار داشت: به این افتخار می‌کنیم که دیدگاه‌های مختلفی در کشور هست و نظرات مختلف ابراز می شود؛ ما به عنوان مجموعه مذاکره‌کننده، وظایفی را در چهارچوب منافع کشور داریم.

ظریف درخصوص تصویب پروتکل الحاقی نیز تأکید کرد که بر اساس مقررات قانونی و تنظیم قوا بین دولت و مجلس در خصوص پروتکول الحاقی، هیچ راهی به جز تصویب مجلس وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی دولت روحانی، مقام معظم رهبری را بزرگ‌ترین پشتوانه تیم مذاکره‌کننده خواند و تصریح کرد: ایشان چندین نوبت با بزرگواری از ما حمایت کرده‌اند و همیشه قدردان محبت‌های ایشان هستیم.

وی درخصوص پایان مسئولیت کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ابراز داشت: خانم اشتون تا اول نوامبر متصدی این سمت است و من مطمئن‌ام که تا آن زمان به نتیجه خواهیم رسید

 

خبر در حال تکمیل...
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها