امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97279
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۲:۰۱
تعداد بازدید: 425
 چهار شنبه، آخرین فرصت برای تعیین دقیق قبله در سال 93 است.

 چهار شنبه، آخرین فرصت برای تعیین دقیق قبله در سال 93 است.

 

 

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: ساعت 13 و 57 دقیقه روز چهارشنبه که زمان اذان ظهر در مکه مکرمه است، خورشید دقیقا عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی که کعبه سایه نخواهد داشت. اگر در این لحظه در هرکجای زمین که خورشید در آسمان است به سمت خورشید بایستید، دقیقا به سمت قبله هستید.

 

وی خاطرنشان کرد: برای تعیین جهت دقیق قبله کافی است یک شاقول را به زمین عمود کرد و امتداد سایه به سمت خورشید را علامتگذاری کنید. سمت دقیق قبله در مکان مورد نظر شما تعیین شده است.

 

عتیقی تصریح کرد: دو بار در سال در هفتم خرداد و بیست و پنجم تیرماه، هنگامیکه خورشید به میل 23.5 درجه در اول تابستان رفته و باز به سمت استوای آسمان باز می گردد، میل خورشید 21 درجه و 25 دقیقه کمان (قوس) و منطبق با عرض جغرافیایی خانه کعبه است و از طریق محاسبه مکان خورشید و زمان ظهر مکه که خورشید به نصف النهار محلی ناظر و در خانه خدا به سمت الراس (سرسو) می رسد، می توان جهت دقیق قبله را مشخص کرد.

 

عتیقی  خاطرنشان کرد: در روزهای قبل و بعد از این تاریخ هم می توان با دقت کمتر و تقریب خوبی جهت قبله را تعیین کرد.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در عین حال با اشاره به مخاطرات جدی نگاه کردن به تابش مستقیم خورشید از شهروندان خواست در جریان تعیین جهت قبله و به هیچ دلیل دیگر به خورشید مستقیماً نگاه نکنند.


برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها