امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9732
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره اخبار مجلس، «اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران عصر امروز (چهارشنبه) با چند تن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره اخبار مجلس، «اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران عصر امروز (چهارشنبه) با چند تن از نمایندگان اقلیت‌های دینی و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی به طور جداگانه دیدار و پیرامون راه‌های توسعه و گسترش همکاری‌های پارلمانی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

«یوناتن بت کلیا» نماینده آشوریان ایران، «سیامک مره‌صدق» نماینده کلیمیان ایران و «اسفند‌یار اختیاری» نماینده زرتشتیان ایران در دیدار سفیر ترکیه با آنان،‌ بر اهمیت توسعه و گسترش روابط دوستانه فیمابین دو کشور تأکید کردند.

در ابتدای این دیدار «بت کلیا» با اشاره به پیوندها و اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی دو کشور بر لزوم گسترش روابط دوستانه فیمابین در تمامی عرصه‌ها به ویژه مناسبات پارلمانی تأکید کرد و افزود: گسترش مناسبات دو کشور در افزایش صلح و ثبات در منطقه تأثیر بسزایی دارد.

سیامک مره صدق نیز در این دیدار با تأکید بر آزادی ادیان الهی در ایران گفت: اقلیت‌های دینی در طول تاریخ چند هزار ساله ایران همواره با آرامش و امنیت زندگی کرده‌اند و با هیچ محدودیتی روبرو نبوده‌اند.

اختیاری نیز در ادامه این دیدار با اشاره به زندگی مسالمت‌آمیز تمامی اقوام و پیروان ادیان مختلف، تصریح کرد: ایران در طول تاریخ همانند قالیچه‌ای رنگارنگ موطن اقوام مختلف بوده و تمامی ساکنین ایران زمین، این کشور را سرزمین‌ مادری خود می‌دانند و در دفاع از آن از جان خویش مایه می‌گذارند.

همچنین امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار جداگانه سفیر ترکیه در تهران با وی با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی و همسایه همواره روابطی حسنه و برادرانه داشته‌اند و در آینده نیز از تمامی ظرفیت‌های موجود برای تحکیم و تقویت همکاری‌های دوستانه در همه زمینه‌ها بهره خواهند برد.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایران و ترکیه دو کشور مسلمان و دو قدرت بزرگ در منطقه هستند که با کمک به تقویت اتحاد و برادری در جهان اسلام مانع از دستیابی دشمنان به اهداف پلیدشان می‌شوند.

وی در پایان بر اهمیت رایزنی مسئولان دو کشور جهت تقویت و تحکیم آرامش و امنیت منطقه از جمله بحران سوریه تأکید کرد.

«اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران نیز در دیدارهای خود، با اشاره به نقش مهم ایران و ترکیه در برقراری ثبات و آرامش در منطقه، از عزم و اراده مسئولان ترکیه برای گسترش مناسبات دوستانه با ایران خبر داد.

وی روابط فیمابین دو کشور را دوستانه و برادرانه خواند و تأکید کرد: دولت ترکیه برای توسعه مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی قائل است.

سفیر ترکیه در تهران در پایان خواستار افزایش رایزنی مسئولان دو کشور برای حل مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها