امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97321
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی امروز شورا به طرحی رای دادند که به موجب آن، شهرداری تنها مکلف به پرداخت قیمت ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی امروز شورا به طرحی رای دادند که به موجب آن، شهرداری تنها مکلف به پرداخت قیمت املاک یا تخفیف عوارض برای املاکی می شود که بخشی از آنها در طرح های شهرداری قرار دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در توضیح ضرورت تصویب این طرح گفت: شهرداری تا کنون بابت املاکی که مقداری از آنها در طرح ها قرار می گیرد، علاوه بر پرداخت بهای کارشناسی ملک، از مالکان بابت ساخت و ساز در باقی ملک خود به میزان سه برابر متراژ ملکِ واقع شده در طرح، پول تراکم را نمی گیرد. یعنی به ازای هر متر از قسمت واقع شده در طرح شهری، سه متر بخشودگی در عوارض ساخت و ساز منظور می کند.

وی ادامه داد: بحث سر این است که این سه برابر معادل ارزش میزان متراژی که در طرح قرار می گیرد، نیست و به مردم اجحاف می شود. یعنی اگر فرد پول کارشناسی شده ملک در طرح قرار گرفته خود را بگیرد، نسبت به وقتی که تراکم سه برابری را می گیرد، بسیار بیشتر ضرر می کند. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که این طرح موضوعیت ندارد و تقاضای رد آن را داریم. یعنی شهرداری تنها موظف به پرداخت پول ملک یا بخشودگی عوارض شود و هر دو کار توامان انجام نشود. زیرا این موضوع اجحاف در حق شهرداری است.

احمد دنیامالی درباره این طرح گفت: ما سال هاست که حق مردم را نمی دهیم، زیرا در اصلاح معابر، قیمت یا تراکم سه برابری حقوق مردم را تضییع می کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنم به ویژه در بافت های ناپایدار و فرسوده که فشردگی زیادی در ساختمان ها داریم، هفت متر بخشودگی تراکم را لحاظ کنیم تا مردم تشویق شوند در اصلاح گذرها مشارکت کنند. زیرا این چنین نیست که مردم هم پول ملک و هم تراکم اضافه را دریافت کنند.

مهدی چمران نیز گفت: وقتی ملک یک نفر در معبر می افتد، باید پول آن را به وی بدهند، نه تراکم. این تراکم چه سه متر یا پنج و هفت متر، در باقیمانده ملک لحاظ می شود و به ارتفاع بیشتر ساختمان که کوچکتر شده، می انجامد. همه مردم بر این نظر دارند که به جای پول ملک خود، تراکم را دریافت کنند. اما اگر این میزان سه برابر به پنج برابر یا هفت برابر تبدیل شود، همه به دنبال گرفتن تراکم خواهند بود و ملک که کوچکتر شده و دیگر حیاط هم ندارد، مخالف اصول شهرسازی ساخته می شود.

عباس جدیدی در واکنش به صحبت های چمران گفت: عمده مشکلات ما و دلیل مطرح شدن این طرح، بافت های فرسوده است که اصلاح معابر در آنها با پیچیدگی روبرو است. اما دلیل نمی شود به خاطر رعایت نشدن اصول شهرسازی، حق مردم را به آنها ندهیم.

احمد مسجدجامعی، رئیس شورا در توضیح صحبت های چمران گفت: آقای چمران نمی گوید حق مردم را ندهیم، می گوید این حق را روی تراکم اعمال نکنیم، بلکه پول آن را بدهیم تا به هم ریختگی شهرسازی ایجاد نشود.

در نهایت پیشنهاد کمیسیون مبنی بر حذف طرح رای آورد و شهرداری مکلف شد در ازای املاک واقع شده در طرح های شهری مثل اصلاح معابر، تنها پول ملک یا بخشودگی سه برابری تراکم برای ساخت و ساز در باقیمانده ملک را پرداخت کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها