امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97373
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هر چه ششمین دور نشست مذاکرات ایران و 1+5 بر سر راه حل جامع، به ضرب‌الاجل 20 جولای ( 29 تیر) ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هر چه ششمین دور نشست مذاکرات ایران و 1+5 بر سر راه حل جامع، به ضرب‌الاجل 20 جولای ( 29 تیر) نزدیک‌تر می‌شود، فضاسازی رسانه‌های غربی نیز بیشتر شده و رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. در این میان، مهمترین موضوعی که رسانه‌های تاثیرگذار بین‌المللی به شدت بر روی آن مانور می‌دهند بحث پذیرش کاهش ظرفیت غنی‌سازی است. به عنوان مثال، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: « ایران اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای چندین سال پذیرفته است به شرط آنکه پس از این مدت با برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران مانند سایر کشورها رفتار شود.»

روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» نیز در گزارشی درباره آخرین روند مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نوشت: «مذاکره‌کنندگان ایران در خفاء مجموعه‌ای از ایده‌ها را برای حل اختلاف با قدرت‌های جهانی بابت موضوع ظرفیت غنی‌سازی ایران بیان کرده‌اند.»

همزمان نیز روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» مدعی شد: «ایران با کاهش جزئی غنی‌سازی در طی دوره چندین ساله موافقت کرده است.»

به این ترتیب، همه این رسانه‌ها خط رسانه‌ای «انعطاف ایران در مقابل غرب» را دنبال می‌کنند. اما نکته‌ای که در این میان باید مورد توجه قرار داد این است که این موج خبری همزمان با پایان سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا در وین کلید خورده است. به نظر می‌رسد، رسانه‌های غربی می‌خواهند این گونه القاء کنند که مذاکرات تا قبل از ورود جان کری به مذاکرات با مشکل مواجه بود، اما او توانست با حضور در گفت‌وگوهای فشرده، ایران را متقاعد کند تا طرف ایرانی از خود انعطاف نشان دهد.

از این طریق، آنها می‌توانند دو هدف را دنبال کنند؛ نخست اینکه نشان دهند ایران از مواضع خود کوتاه آمده و دیگر اینکه، جان کری در بحث گفت‌وگو و مذاکره با ایران بسیار استادانه، هنرمندانه و هوشمندانه عمل کرده است.

اما نکته‌ای که در این میان باید مد نظر داشت، این است که تمامی مواضع تیم مذاکره‌کننده پیرامون مسئله هسته‌ای موضع نظام است. به علاوه، مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خویش با مسئولان نظام، موضع ایران در این رابطه را به وضوح اعلام کردند و اعضا تیم مذاکره‌کننده از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی، معاون ظریف نیز بلافاصله بعد از این سخنرانی، وفاداری خود را ابراز داشتند.

از این رو به نظر می‌رسد رسانه‌های غربی در تلاشند از طریق این جوسازی‌ها این گونه جلوه دهند که مذاکرات در راستای اهداف غرب رو به پیشرفت است و ایران برای متقاعد کردن آنها به ویژه آمریکا یکسری ایده‌هایی را مطرح کرده و در آنها نسبت به قبل انعطاف بیشتری از خود نشان داده است در صورتی که این موضوع از سوی برخی اعضا تیم مذاکره‌کننده ایران به شدت رد شده است. هر چند مسئله انعطاف‌پذیری ایران به طور کامل مطرود و مردود نیست اما انعطاف در برابر بحث غنی‌سازی کاملا بعید به نظر می‌رسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار