امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97374
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «عبود الزمر»، از رهبران جماعت اسلامی مصر به حملات خود علیه سیاست‌های جماعت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «عبود الزمر»، از رهبران جماعت اسلامی مصر به حملات خود علیه سیاست‌های جماعت اخوان المسلمین در تعامل با بحرانی که مصر پس از برکناری «محمد مرسی» از سمت ریاست جمهوری در 30 ژوئن گذشته با آن مواجه است، ادامه داد.

الزمر مدتی پیش از اخوانی‌ها خواسته بود، فکر بازگشت محمد مرسی به قدرت را از سر به در کنند و واقعیت‌ها را بپذیرند و امروز الزمر از اخوانی‌ها می‌خواهد، تا مشارکت در انتخابات آینده پارلمانی را بپذیرند و با تشکیل ائتلافی قدرتمند، وارد انتخابات شوند.

انتقادات الزمر و دیدگاه‌های وی درباره درخواست از اخوانی‌ها برای شرکت در انتخابات آینده پارلمانی مصر با رد قاطع از سوی اخوانی‌ها مواجه شد و جماعت، الزمر را به چشم پوشی از قضیه اخوانی‌ها متهم کردند و اینکه انتظار نداشتند، وی یا هریک از رهبران جماعت اسلامی در زمانی‌که شمار زیادی از رهبران این جماعت در زندان‌های حکومت مصر به سر می‌برند، چنین درخواستی را مطرح می‌کند و بیانیه صادره از سوی جماعت هرگونه مصالحه و آشتی را با توجه به پیگردهای امنیتی جاری بعید و دور از انتظار دانست.

یسری تعلیب: پذیرفتن خواسته الزمر موجب یاس جنبش‌های انقلابی می‌شود

یسری تعلیب، نماینده سابق پارلمان مصر از جماعت اخوان المسلمین پذیرش پیشنهاد و خواسته الزمر را موجب از بین رفتن امید در فعالیت‌ها و تحرکات انقلابی دانست و تاکید کرد که حتی اگر جماعت چنین درخواستی را بپذیرد، با مخالفت‌های مردمی مواجه می‌شود و کسی نمی‌تواند، این مخالفت‌ها و اعتراض‌ها را آرام کند.

تعلیب که با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره سخن می‌گفت، افزود: اوضاع در مصر برخلاف آنچه رسانه‌ها از آن تحت عنوان دوره السیسی سخن می‌گویند، تثبیت نشده و مشکلاتی مانند قطعی برق و کمبود بودجه و تورم و نبود و کمبود سوخت همچنان به چشم می‌خورد و این ثابت می‌کند که محمد مرسی بر حق بوده و برای براندازی وی توطئه شده بود.

امین السعدنی: امیدواریم اخوانی‌ها با درخواست الزمر موافقت کنند

در همین ارتباط «امین السعدنی»، استاد علوم سیاسی مصری نیز در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد که درخواست الزمر برای شرکت اخوانی‌ها در انتخابات شرافتمندانه است و ما امیدواریم اخوانی‌ها با آن موافقت کنند، تا همه دریابند که از چه جایگاه و پایگاه مردمی برخوردارند.

وی افزود: دعوت به مشارکت و رقابت در این امر برای مصر خوب است و راه درستی به شمار می‌آید، چون از تفاوت‌ها و اختلاف نظرهاست که راه درست خارج می‌شود.

السعدنی خاطر نشان کرد: این فرصت بزرگ و گران‌بهایی برای همه گروه‌های سیاسی از هر مشرب فکری است که نقشه راه در عرصه سیاسی ملحق و موجب سازندگی کشور شوند.

جمال زهران: اخوانی‌ها با درخواست الزمر مخالفند

«جمال زهران» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تصریح کرد که دعوت الزمر باید براساس صدق و درستی و اخلاص و عشق به وطن و تفکر مثبت و اعتماد به رهبری و همکاری و همراهی برای بنای مصر باشد و هر اقدام خلاف قانونی که جماعت دست به آن بزند، امری مردود است که مردم مصر نیز آن را نمی‌پذیرد.

زهران افزود:‌ طبیعی است که اخوانی‌ها چنین ابتکار عملی را رد کنند، با وجودی‌که الزمر بارها این خواسته خود را تکرار کرده است، اما اخوانی‌ها حضور و مشارکت خود در پارلمان را رسوایی برای خود می‌دانند، چون در صورت روی گردانی مردم مصر از آنها ضربه بزرگی به آنها وارد خواهد شد که ممکن است، روی گردانی همپیمانان منطقه‌ای آنها از جمله قطر را درپی داشته باشد.

فواد علام: حضور اخوانی‌ها در عرصه منوط به شروطی است

اما سرلشکر «فواد علام»، رئیس اسبق دستگاه اطلاعات و امنیت مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: ابتکارها و طرح‌هایی که نیروهای سیاسی و برخی از شخصیت‌ها دست به آن می‌زنند، تاکنون به نتیجه‌ای منتهی نشده و همچنان بعضی از امور در وضعیت تعلیق قرار دارد و اخوانی‌ها همواره این طرح‌ها را رد کرده‌اند.

وی ادامه داد: ایده بازگشت مرسی که امری غیر ممکن و محال است، همچنان بر افکار و اندیشه‌های اخوانی‌ها سایه افکنده، اما به مرور زمان آنها از این ایده چشم پوشی خواهند کرد و واقعیت را خواهند پذیرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها