امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97375
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 269
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماراتون هسته‌ای مذاکرات ایران در آخرین روزهای خود به سر می‌برد. ظریف و تیم مذاکره کننده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماراتون هسته‌ای مذاکرات ایران در آخرین روزهای خود به سر می‌برد. ظریف و تیم مذاکره کننده ایرانی همه تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا در این آخرین راند، نتیجه مطلوب را به‌دست آورند و یک‌بار برای همیشه پرونده هسته‌ای ایران را مختومه کنند.

مذاکراتی که در سوم جولای آغاز شد، با حضور وزاری خارجه کشورهای غربی و به ویژه جان کری به اوج خود رسید. اخبار و شنیده‌ها حاکی از آن است که نشست‌های دوجانبه کری و ظریف تا حدی توانسته است گره کور پیشرفت در مسیر تدوین توافقنامه جامع را باز کند هرچند که هنوز اختلافاتی جدی باقی مانده‌اند.

جان کری امروز ( سه‌شنبه) در کنفرانس خبری خود در وین بر لزوم یافتن راه‌حل مقتضی برای حل پرونده هسته‌ای ایران، تاکید کرد. کری مدعی شده است که با وجود دشواری‌های متعدد در مسیر توافق، نسبت به یافتن راه‌حل نهایی اطمینان دارد.

سخنان جان کری در این نشست خبری از اهمیت استراتژیک ویژه‌ای برخوردار است.

جان کری در بخشی از صحبت‌های خود خطاب به ملت و رهبر ایران اعلام کرده است که آمریکا حق ایران برای برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را مطابق با معاهده  ان.پی.تی  به رسمیت می‌شناسد. بنظر می‌رسد جان کری  ضمن اظهار این جملات، حتما نیم‌نگاهی هم به بند ۴ ان‌.پی.تی داشته است. در این بند آمده است:

«هیچ چیز در این معاهده نباید به معنی تاثیر گذاری بر حق بیع ناپذیر تمامی اعضای این پیمان برای تولید، تحقیق و استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز ، بدون تبعیض و مطابق با بندهای یک و دو این پیمان باشد.» بر اساس نظر حقوق دانان، این بند بر روا بودن غنی‌سازی اورانیوم برای تمام کشورهای عضو برای اهداف صلح‌آمیز دلالت دارد.

همانطوری که در این بند از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای آورده شده است، حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای تمامی کشورهای عضو این پیمان حقی مسلم و غیر مشروط می‌باشد.

در بند چهار، وسعت این حق تا فعالیت‌های تحقیقاتی، تولید و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای ذکر شده است.

در اینجا ذکر این نکته حائز اهمیت است که  تولید انرژی هسته‌ای از اورانیوم به گام‌های متعددی در چرخه سوخت نیاز دارد که استخراج از معدن و آسیاب کردن، تبدیل کردن، غنی سازی و ساخت سوخت پیش از استفاده از صفحه‌های سوخت در راکتور یا همان تولید انرژی صلح آمیز هسته ای است. بنابراین حق تولید انرژی هسته ای به معنی جامع آن تمامی اقدامات لازم در چرخه سوخت – از جمله غنی سازی اورانیوم – را شامل می‌شود.

از طرف دیگر کشورهای عضو پیمان ان.پی.تی بر طبق بندهای دوم و سوم این معاهده با تعهد به عدم انحراف به سوی تولید سلاح هسته‌ای و پذیرش حق آژانس انرژی اتمی در بازرسی از تجهیزات هسته‌ای خود، محدودیت لازم در جهت حفظ برنامه هسته‌ای خود در مسیر صحیح را پذیرفته‌اند. این بدان معناست که اعمال محدودیت گسترده‌تر – با محدود کردن حق غنی سازی کشورها – با روح معاهده ان.پی.تی در تعارض است.

جان کری در بخش دیگری از سخنان خود در جمع کثیر خبرنگاران برای اولین بار از فتوای رهبری ایران دال بر حرمت تولید تسلیحات هسته‌ای و جدی گرفتن آن سخن به میان آورده است. البته پیش از این باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد به فتوای مقام معظم رهبری اشاره کرده بود اما سخن کری از جنس دیگری است. کری با سخنان خود، به ظرفیت فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرده است؛ ظرفیتی که پیش از این بارها مورد تاکید مقامات کشورمان قرار گرفته بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها