امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97397
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «محمد حصاد»، وزیر کشور مغرب سه شنبه شب در جمع اعضای شورای مشورتی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «محمد حصاد»، وزیر کشور مغرب سه شنبه شب در جمع اعضای شورای مشورتی اتاق دوم پارلمان مغرب گفت: بر اساس اطلاعات به دست رسیده بیش از دو هزار جهادی مغربی در صف جنگجویان دولت اسلامی در عراق و شام هستند و اخیرا پنج تن از آنها مسئولیت های مهمی در این گروهک گرفته‌اند.
عناصر گروهک‌های سلفی، تکفیری و تروریستی خود را عناصر جهادی می‌دانند و معتقدند که اقدامات تروریستی آنان فعالیت جهادی است.

وزیر کشور مغرب جنگجویان مغربی را در دو گروه طبقه بندی کرد؛ گروه نخست که مرکب از یک هزار و صد و بیست و دو نفر هستند و مستقیما از مغرب به سوریه رفته‌اند و گروه دیگر که بین یک هزار و پانصد تا 2 هزار جهادی هستند و در کشورهای اروپایی اقامت دارند.

وی افزود: تا به امروز دویست جهادی مغربی در عراق کشته شده‌اند و یکصد وبیست و هشت تن هم به مغرب بازگشته‌اند که با نظارت مقامات امنیتی تحت بازجویی هستند.

وزیر کشور مغرب با ابراز نگرانی از بازگشت این افراد به کشورشان گفت: مغرب به دو دلیل ابراز نگرانی می‌کند نخست اینکه شهروندانی که در اروپا زندگی می‌کنند گذرنامه اروپایی دارند و می‌توانند آزادانه سفر کنند و دوم اینکه این جهادی‌ها با گروه‌های تروریستی فعال در منطقه ساحل ارتباط دارند. 

وزیر کشور مغرب گفت: دستگاه‌های امنیتی قدرت این جنگجویان بازگشته به مغرب برای انجام عملیات انتحاری را کشف کرده‌اند و بیست جنگجوی مغربی از زمان اعلام خلافت (خودخوانده) داعش اقدام به عملیات انتحاری کردند و آنها در این زمینه برای انجام عملیات تروریستی در مغرب با داعشی‌ها در عراق و سوریه هماهنگ هستند. 

مغرب روز دوشنبه اعلام کرد که تدابیر امنیتی در سفرهای هوایی به آمریکا را به درخواست واشنگتن شدت بخشیده است. واشنگتن هفته گذشته گفته بود که نگران تهدیدهای تروریستی جدیدی است.

بر اساس آمار و ارقام اداره کل امنیت ملی مغرب درباره تروریسم در این کشور در فاصله سال های 2011 تا 2013 هجده هسته تروریستی که در زمینه جذب و آموزش جهادی‌ها در مغرب فعال بودند متلاشی شده است.

رسانه‌های مغرب هم گفتند که ده ها تن از جنگجویان مغربی در مرزهای ترکیه با سوریه منتظر چراغ سبز مقامات مغربی برای بازگشت به کشورشان هستند گویی آنها از اقدام خود ابراز پشیمانی کرده و از گروه های تروریستی در سوریه خارج شده اند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها