امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97400
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ آیین تجلیل از مقام میرزا طاهر خوشنویس شب گذشته با حضور «احمد ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ آیین تجلیل از مقام میرزا طاهر خوشنویس شب گذشته با حضور «احمد خوشنویس» فرزند میرزا طاهر در نمایشگاه قرآن برگزار شد.

فرزند میرزاطاهر خوشنویس با اشاره به تولد پدرش در سال 1268 شمسی گفت: پدرم در 3 سالگی با پدرش به تبریز رفت و چون علاقه زیادی به کتابت داشت از 5 سالگی به آموختن قرآن مشغول و در 7 سالگی کتابت را آغاز کرد؛ وی در 11 سالگی 4 کتاب نوشت و اولین کتابت قرآن را در 15 سالگی شروع کرد که تحریر آن 4 سال طول کشید. میرزا طاهر پس از 35 سال تدریس در سال 1334 شمسی بازنشسته شد.

وی با اشاره به بروز عارضه چشمی در پدرش، گفت: پدرم در سال 1336 آب‌مروارید عمل کرد و تا حدودی دید یکی از چشمانش را از دست داد اما وی با همان یک چشم به خوبی قرآن کریم را کتابت می‌کرد. او از سال 1331 با استاد شهریار آشنا شد و هنر خط شکسته تحریری را به شهریار آموزش می‌داد، همچنین مجموعه فاخر و ارزشمند حیدر‌بابای شهریار با درخواست وی توسط پدرم کتابت شد. 

احمد خوشنویس با اشاره به بیش از 60 سال کتابت قرآن توسط میرزا طاهر گفت: حاصل عمر این استاد کتابت 250 جلد کتاب و بیش از 25 قرآن است.
سابقه درخشان ایرانیان در کتابت قرآن کریم
همچنین در این مراسم «محمد‌مهدی هراتی» به بیان نکاتی درباره خط نسخ پرداخت و گفت: نسخ در لغت به معنای باطل کردن و محو کردن و نسخه به معنای نوشتن یک صفحه است. نسخه مجموعه‌ای از تک ورقی‌هاست که کتاب نامیده می‌شود و کتاب هم تا اوایل دوران ناصرالدین شاه با دست توسط کاتبان نگارش می‌شد.

وی با اشاره به وجود نسخه‌های خطی متعدد از قرآن کریم، گفت: امروزه نسخه‌های متعددی از قرآن کریم وجود دارد که من بسیاری از آنها را از نزدیک دیده‌ام. شما هم باید ببینید زیرا تا زمانی که ما نسخه‌های خطی را از نزدیک نبینیم واقعیت هنر را نمی‌شناسیم و تا زمانی که کتاب چاپ می‌شود برکت و معنویتی که در دست خوشنویس است به خواننده منتقل نمی‌شود.

هراتی با اشاره به پیشینه ایرانیان در کتابت قرآن کریم، گفت: ایرانیان در گذشته و حال در کتابت قرآن کریم یگانه بودند و هستند و امروز هم هنرمندان با وجود مشکلات فراوان پیام اساتید گذشته را عرضه می‌کنند.
پیش‌بینی درباره آینده درخشان فرزند مادر 65 ساله

در ادامه این مراسم «رضا ولی‌زاده» که چند روز پیش توسط رئیس جمهور به عنوان خادم قرآن کریم در رشته کتابت معرفی شد طی سخنانی در خصوص میرزا طاهر خوشنویس گفت: میرزا طاهر در سال 1268 متولد شد و در 9 سالگی برای اولین بار عم‌جزء را کتابت کرد، مادر وی او را در سن 65 سالگی به دنیا آورد، همان زمان سیدی به پدر و مادر میرزا طاهر گفت: بچه‌ای که از شما متولد می‌شود روی پایش خال سیاهی دارد و از معروف‌ترین انسان‌های دوران خود می‌شود تا اینکه پیش‌بینی این سید درست از آب درآمد و میرزا طاهر متولد شد.

وی با اشاره به تسلط میرزا طاهر به کتابت با قلم فلزی گفت: یکی از خصوصیات میرزا طاهر تسلط به نوشتن با قلم فلزی است و وی در طول عمرش 200 کتاب و 25 قرآن کتابت کرد.

وی با اشاره به مشکلات کتابت قرآن کریم، گفت: وقتی کتابت به عنوان شغل مطرح می‌شود ما نمی‌دانیم بازاری بنویسیم یا هنری، بازاری این است که معمولاً سفارش دهنده کلمات را به صورت درشت، خوانا و چاق می‌خواهد اما در کار هنری باید 12 شرط  و اصول خوشنویسی رعایت شود تا اثر به عنوان کار هنری به چاپ برسد، البته مسئولان دارالقرآن می‌گویند مردم همواره کاری را می‌خواهند که بتوانند آن را به راحتی بخوانند بنابراین توصیه می‌کنم کاتبان هر دو بعد را در نظر بگیرند.
میرزا طاهر خودش را تربیت کرد/ او پاسبان هنر نسخ در دوران پهلوی است
«سیدمحمدمجتبی حسینی» از اساتید خط نسخ شکسته دیگر سخنران این همایش بود که با اشاره به تلاش میرزا طاهر برای یافتن معنای درونی خود گفت: با نگاهی به آثار میرزا طاهر می‌توان دریافت که وی با تصور خود در درون یک شبکه پیچیده و تلاش برای تربیت مطلوب خود آثارش را خلق کند و این موارد در طبع او قابل تصور است؛ طاهر خوشنویس تلاش می‌کند معلم باشد و خطش متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و معلمی اوست، برخلاف دوستان، من معتقدم طاهر نابغه خوشنویسی نیست اما شخصیت مهمی است برای تمرکز در تعلیم.

وی با اشاره به خوانا بودن کتابت میرزا طاهر گفت: خوانا بودن کلمات در قرآن‌های میرزا طاهر مشخص است، وی دوران اصلی عمرش را در عصر پهلوی گذرانده و بر کسی پوشیده نیست که خوشنویسی در این مقطع در پایین‌ترین مرتبه قرار داشته و تنها در آن زمان پنج خوشنویس خط نسخ در کشور شناخته شده بود، بنابراین در چنین موقعیتی که خوشنویسی رونقی ندارد وجود طاهر خوشنویس و پاسبانی وی از این هنر گرانب‌ها ستودنی است.

حسینی با اشاره به اینکه امثال طاهر چراغ هنر را برای نسل بعد روشن نگه می‌دارند، گفت: در چنین دورانی طاهر خوشنویس و اندک کاتبان در یک زمانه مهجور کار را ادامه می‌دهند و چراغ را برای نسل بعد روشن نگه می‌دارند، من خجالت می‌کشم که بگویم بعد از 35 سال که از فوت طاهر گذشته اطلاعات خوبی از زندگی وی در دسترس نیست.

به گزارش فارس در ادامه این مراسم از تعدادی از کاتبان و هنرمندان عرصه کتابت، صفحه‌آرایی و تهذیب تجلیل شد.
انتهای پیام/ م.ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها