امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97406
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
علی سلیمانی از شاعران جوان کشورمان که در دیدار شاعران با مقام معظم رهبری حاضر شده و به شعر خوانی پرداخته بود در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات ...

علی سلیمانی از شاعران جوان کشورمان که در دیدار شاعران با مقام معظم رهبری حاضر شده و به شعر خوانی پرداخته بود در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس،‌ درباره این دیدار گفت: همان طور که انتظار می‌رفت جلسه خیلی خوب بود. من خیلی به این جلسه علاقه مند هستم اما امسال بیشتر شاعران جوان از شهرستان شعر خواندند و شاعران پیشکسوت که سرور ما هم هستند شعر نخواندند. هر سال بخشی از جلسه به پیشکسوتان اختصاص پیدا می‌کرد اما امسال این اتفاق نیفتاد و فرصت بیشتری به جوان‌ترها دادند و من احساس کردم سطح شعرها نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود.

وی درباره تفاوت شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب با دیگر شعرخوانی‌ها در جلسات و شب‌ شعرها هم گفت: اصلا قابل مقایسه نیست. اگر اسم برنامه را بگذاریم شب شعر  با شب شعرهای دیگر مقایسه می‌شود که درست نیست. به نظرم باید اسم ریشه‌ای تری انتخاب کرد. نباید به این برنامه به شکل یک محفل شعر نگاه کرد تا آن وقت با برنامه‌های دیگر مقایسه شود.

**فضا بسیار صمیمی است

این شاعر جوان اظهار داشت: من و دیگر دوستانی که به این جلسه می‌آییم اصلا به حواشی برنامه و شکل برگزاری آن توجه نداریم. واقعا همه با هر طرز تفکری وقتی موعد این برنامه می‌آید دور هم جمع می‌شوند و این خیلی ارزشمند است و هیچ برنامه‌ای مثل این برنامه نمی‌تواند شاعران را دور هم جمع کند. از طرف دیگر  بالاترین شخص این مملکت، هم از نظر مدیریتی و هم از نظر معنوی، وقتی کنار شاعران می‌آید و می‌نشیند و غذا می‌خورد و خودش را از جنس آنها می‌داند، صمیمیتی به فضا می‌دهد که هیچ مساله‌ای در حاشیه قرار نمی‌گیرد. حتی کسی اعتراض نمی‌کند که چرا شعر نخوانده. فضایی است که همه در کنار هم لذت می‌برند و از شعرخوانی‌ها استفاده می‌کنند.

سلیمانی گفت: این خیلی ارزشمند است که ما شاعران هر سال فرصتی را داریم برای دیدار صمیمانه و این فرصتی است که بقیه هنرمندان را ندارد. شاید در دوره به خصوص مثلا بازیگران را بپذیرند اما با آنها قرار به خصوص ندارد ولی با شاعران یک وعده به خصوص دارد. هر سال در این تاریخ شاعران در تب و تاب این برنامه هستند.

این شاعر جوان درباره زمان شعرخوانی خودش و گفت‌گویی که بین او و ایشان رد و بدل شد و نظر رهبر انقلاب درباره شعرش هم اظهار داشت: ابتدا اینکه حس می‌کنم وقتی ایشان در جلسه با شاعران شوخی می‌کنند،‌ کمک می‌کنند تا فضا صمیمی تر شود. ما  وقتی به حضور یک مدیر درجه 3 می‌رویم طوری با ما برخورد می‌کند که ما حق نداریم جز با زبان کتابی چیزی بگوییم و حرف اضافه بزنیم اما ایشان با این جایگاهی که دارند اگر در جلسه از کسی ایراد بگیرند،‌ ایراد شعری است و از جنس کسانی که آنجا هستند، رفتار می‌کنند.

**از شوخیشان احساس خوبی پیدا کردم/ مثل یک منتقد واقعی رفتار می‌کنند

وی افزود: وقتی من شعرم را خواندم. اول شوخی کردند که من احساس خیلی خوبی نسبت به آن شوخی پیدا کردم و گفتند اگر ما پیر باشیم شما جوان هستید . بعد هم پیشنهادی درباره آن مصرع دادند که اگر آن کلمه را جایگزین کنم،‌ معنای شعر بهتر می‌شود که کاملا هم درست بود و به شعر کمک می‌کرد و من انتظاری غیر از این هم ایشان نداشتم و خالی از هر اغراقی ایشان شعرشناس است و صاحب نظر هستند و تا حالا ندیده‌ام چیزی در این جلسات بگویند که درست نباشد. همه نظرات ایشان کاملا اصولی است و مثل یک منتقد واقعی رفتار می‌کنند.

سلیمانی درباره سخنان رهبر انقلاب هم گفت: بیشتر سخنان ایشان درباره مدیریت فرهنگی و حفظ هویت فرهنگی بود و ایشان بر جمله‌ای دوبار تاکید کردند که شعر می‌تواند حافظ هویت ملی و فرهنگی باشد و در دوره‌ای که حتی نهادهای فرهنگی و سازمان‌های متولی ادبیات به کارهای نمایشی و همایشی اکتفا کرده‌اند و کار بنیادی انجام نمی‌دهند، وقتی ایشان این جمله را می‌گویند معلوم است که احساس نگرانی دارند که الان پرداخت واقعی به شعر وجود ندارد.

وی افزود: صحبت‌های مهم دیگری هم درباره موضع شاعر و وظیفه او داشتند اما فکر می‌کنم بیشترین تاکیدشان بر هویت فرهنگی و مدیریت فرهنگی بود که الان از طرف غرب چه هزینه‌هایی می‌شود تا مخاطب ما را بدزدد و شعر می‌تواند این جای خالی را پر کند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها