امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 97430
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
«مهدی کریمی» مدیر گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه دو این خبر را اعلام کرد و گفت: «روسری های رنگی ما» مستندی 39 دقیقه‌ای درباره محدودیت حجاب زنان مسلمان ...

«مهدی کریمی» مدیر گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه دو این خبر را اعلام کرد و گفت: «روسری های رنگی ما» مستندی 39 دقیقه‌ای درباره محدودیت حجاب زنان مسلمان در ترکیه و کشورهای اروپایی است که با همکاری گروهی سلما اوجی، بتول فیضا آکسوی،  اسماعیل دستگرد و سجاد کریمان مجد در مؤسسه روایت فتح ساخته شده است.

مهدی کریمی افزود: این مستند که سیدروح الله حسینی آن را نوشته و تدوین کرده، به بررسی وضعیت حجاب در ترکیه و محدودیت های ایجاد شده برای زنان مسلمان در این کشور می پردازد.

وی تصریح کرد: مروه صفا کاواکچی ، نخستین نماینده محجبه زن در پارلمان ترکیه ، نورای جانان ، دانشجوی سابق مهندسی پزشکی دانشگاه استانبول و فاطمه زهرا یوجال ، دانشجوی  سابق دندانپزشکی در«روسری های رنگی ما» به محدودیت ها و مشکلات حفظ حجاب در ترکیه می پردازند.

کریمی گفت: این فیلم با نمایش تظاهرات دانشجویان و صحنه هایی از درگیری پلیس ضد شورش با دانشجویان محجبه آغاز می شود و در ادامه به طور موازی ، مشکلات این سه زن را از زبان خودشان و تصاویر خبری و مستند، بازگو می کند.

به گفته کریمی نخستین شخصیت مروه صفا کاواکچی در این مستند به واگویه محرومیتش از تحصیل به واسطه محجبه بودنش ، مهاجرتش به آمریکا برای ادامه تحصیل و بازگشت اش به ترکیه می گویدغ در ادامه تصاویری از رفتار فاشیستی نمایندگان حزب چپ دموکرات در هنگام ورود وی به پارلمان ترکیه با حجاب اسلامی و نیز تصاویری از محاصره او و دخترانش در مسیر بازگشت به خانه از سوی همکلاسی های فرزندانش و شعار دادن بر ضد آنها که به تحریک خبرنگاران لائیک صورت گرفته است گفته های وی را تأیید می کنند.

وی گفت: در ادامه نورای جانان ازاعطای  امتیازات شغلی و آموزشی به دانشجویان برای تشویق آنها به کنار گذاشتن حجاب و ممانعت دانشگاه از ورود دانشجویان محجبه به جلسات امتحان می گوید؛ وی به ماجرای ورود پلیس ضد شورش به کلاس درس برای اخراج وی از جلسه امتحان ، محکومیتش در دادگاه و اخراجش از دانشگاه اشاره می کند.

مدیر گروه فرهنگ و تاریخ وهنر شبکه دو گفت: مشکلات نورای به همینجا ختم نمی شود، او در دوران بارداری به صورت اتفاقی در جریان یک تظاهرات بازداشت می شود و پلیس ترکیه هیچ توجهی به شرایط خاص او نمی کند و نورای، فرزند به دنیا نیامده خود را از دست می دهد؛ وی سرانجام به ناچار برای حفظ حجاب و برخورداری از امکان تحصیل به کشور کانادا مهاجرت می کند.

وی افزود: سومین شخصیت این مستند فاطمه زهرا یوجال دانشجوی دندانپزشکی است که در آخرین سال تحصیل خود، به دلیل محجبه بودن از دانشگاه اخراج می شود. وی از کشور خود مهاجرت می کند و در ایران ادامه تحصیل می دهد؛ اما همچنان به دلیل محجبه بودن از شرکت در آزمون تأیید صلاحیت علمی جهت کار در کشور ترکیه محروم است و در نتیجه ، علیرغم میلش امکان بازگشت به سرزمین مادری خویش را ندارد.

کریمی انتخاب هوشمندانه شخصیت ها را از ویژگی مثبت این مستند عنوان کرد و گفت: استفاده از یک سیاستمدار و دو دانشجوی اخراجی که تصاویر خبری و مستند زیادی از آنها در دسترس است، این امکان را برای گروه کارگردانی فراهم کرده تا همزمان با روایت ماجرا از زبان شخصیت ها ، لحظه لحظه این روایت را با همراهی فیلم های خبری و مستندهای واقعی ، در برابر دیدگان مخاطبان زنده سازد و به مباحث مطرح شده از سوی شخصیت ها سندیت ببخشد.

روسری های رنگی به همت گروه فرهنگ ، تاریخ وهنر شبکه دو پخش خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها